› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Założyli mundur i rozpoczęli szkolenie

› region 9 miesięcy temu    8.10.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Założyli mundur i rozpoczęli szkolenie

60 ochotników rozpoczęło 16-dniowe szkolenie podstawowe w 43 Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie. Przed nimi kilkanaście intensywnych dni nauki taktyki, strzelania i działań na polu walki. Cały cykl szkoleniowy trwa 3 lata. W czasie szkoleń rotacyjnych i poligonów (dwa tygodnie po każdym roku) żołnierze zdobywają wiedzę praktyczną i teoretyczną, w tym specjalistyczną.

Ponad połowa nowych żołnierzy to mieszkańcy Elbląga, Pasłęka i powiatu elbląskiego. Pozostali są z Olsztyna, Braniewa, Kętrzyna i wielu innych miejscowości województwa warmińsko-mazurskiego.

Po zakończonym szkoleniu 43 z nich rozpocznie szkolenie w braniewskim batalionie.

33 nowych terytorialsów to ludzie młodzi, którzy nie ukończyli jeszcze 25 lat. Wśród nich największą grupę stanowią uczniowie.

Wcieleni w minioną sobotę ochotnicy to ludzie o różnych zawodach, pasjach i zainteresowaniach. Są m.in. pracownicy ZUS, urzędnicy z urzędu miasta i urzędu pracy, jest radiolog, prawnik i dwóch rolników.

Dlaczego zdecydowali się na służbę?

Chciałem się sprawdzić, zobaczyć, jak to jest w wojsku. Do tej pory nie miałem żadnej styczności z wojskiem, więc wszystko jest dla mnie nowe. Sam nie wiem, czego spodziewać się po szkoleniu. Słyszałem jedynie, że nie jest łatwo, że jest wyczerpujące.

–  mówi jeden z żołnierzy. 

I to prawda. Każdy dzień żołnierze zaczynają pobudką około godz. 5:00. Później zaprawa – przebieżka, gimnastyka. W dalszej części dnia czekają na nich zajęcia praktyczne z posługiwania się bronią (w tym oczywiście strzelania), zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy też orientacji topograficznej.

Na dwa dni przed przysięgą odbędą egzamin końcowy na tzw. pętli taktycznej. Szkolenie zakończy się uroczystą przysięgą wojskową w Braniewie (20 października).

Na czas pokoju i wojny

Wojska Obrony Terytorialnej pozwalają łączyć ze sobą służbę wojskową i pracę, naukę, hobby, czas spędzony z rodziną.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

szer. Wojciech Andrearczyk, ekspert ds. komunikacji, 43. Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie, Wojska Obrony Terytorialnej

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (0)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.