› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Zalety VPS - sprawdź, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie

› poradnik 5 miesięcy temu    1.04.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Zalety VPS - sprawdź, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie

Hosting współdzielony jest usługą w pewnym sensie domyślną. Stanowi opcję pierwszego wyboru, ponieważ jest wystarczający dla olbrzymiej większości użytkowników. Jego atutem jest również atrakcyjna cena, która może być niska, ponieważ umożliwia właścicielowi lub najemcy serwera elastyczne gospodarowanie zasobami maszyn.

Użytkownik hostingu współdzielonego ma m.in. zagwarantowany stały dostęp do usługi oraz określoną umownie przestrzeń dyskową, jednak bardzo ograniczone możliwości zarządcze. Jeśli okaże się to dla niego niewystarczające, zawsze może skorzystać z innej opcji, np. VPS. Czym jest hosting VPS (ang. Virtual Private Server) i kiedy warto się nim zainteresować? Dowiedz się, czytając poniższy tekst.

VPS – na czym polega ta usługa?

Wybierając hosting współdzielony, nie decydujesz o tym gdzie fizycznie przechowywane są twoje dane. Dostawca usługi może obsługiwać np. twoją pocztę przez jeden serwer, a pozostałe zasoby – przez inny. W przypadku VPS posiadasz wirtualny serwer, czyli wyodrębnioną z fizycznej maszyny przestrzeń, którą dowolnie zarządzasz.

Dostawca usługi musi ci zapewnić wynikające z umowy przestrzenie dyskowe i parametry techniczne hostingu właśnie na VPS. Tą wirtualną przestrzenią administrujesz niemal dowolnie, ponieważ VPS posiada własny system plików, alokacji oraz użytkowników i możesz na nim zainstalować dowolny zestaw aplikacji. To właśnie dlatego hosting VPS jest droższy od współdzielonego.

Kiedy wybrać VPS?

Większość użytkowników nie ma szczególnych oczekiwań co do hostingu. Jeśli ten zapewnia stałą dostępność usług oraz gwarantuje odpowiednie parametry techniczne, zwykle jest wystarczający. Co więc stanowi tę granicę, za którą lepiej zdecydować się na VPS hosting, czyli wirtualny serwer prywatny z możliwością administrowania i zarządzania dostępnymi zasobami? Jest nią po pierwsze liczba odwiedzin na stronie, a po drugie – wymagania związane z zarządzaniem serwerem.

Kiedy ruch na stronie czy w e-sklepie sięga kilku tysięcy odwiedzin dziennie, warto pomyśleć o VPS. Podobnie ten rodzaj hostingu będzie przydatny pewnym grupom osób, niezależnie od liczby odwiedzin w witrynie. Są wśród nich m.in.:

 • deweloperzy tworzący oprogramowanie;
 • użytkownicy zakładający własny serwer pocztowy;
 • osoby uczące się administrowania serwerem.

Warto wspomnieć, że poza hostingiem współdzielonym oraz VPS, dostawcy usług internetowych oferują również możliwość skorzystania z tzw. serwerów dedykowanych. W ramach umowy, właściciele serwerów oferują klientom dostęp i zarządzanie całymi fizycznymi maszynami. Jest to rozwiązanie najdroższe, przydatne jednak wyłącznie dużym jednostkom, które operują na sporych ilościach danych wrażliwych – instytucjom finansowym, urzędom, uczelniom, szpitalom itp.

Co powinien zapewnić dobry VPS?

Znani na rynku dostawcy usług internetowych oferują klientom nie tylko różne usługi hostingowe, ale w ramach jednego rodzaju hostingu również dwa, trzy pakiety. Dlatego wybierając odpowiedni dla siebie hosting VPS, zwróć szczególną uwagę na:

 • oferowaną pojemność dyskową. Możesz skorzystać z opcji 40 GB, ale także np. 240 GB;
 • gwarantowaną pojemność pamięci RAM (np. 2,4 czy nawet 16 GB);
 • procesor i jego parametry techniczne – w szczególności ilość rdzeni i częstotliwość taktowania;
 • technologię wirtualizacji – zależy od niej ilość zasobów niezbędnych dla uruchomienia środowiska wirtualnego;
 • napęd dyskowy – najszybsze serwery komercyjne bazują obecnie na dyskach SSD i technologii NVMe.

Żeby skorzystać z VPS, będziesz potrzebować dostępu do przestrzeni dyskowej oraz narzędzi do administrowania plikami, bazami danych i kontami e-mail. Możesz w tym celu posłużyć się poleceniemi Linux wpisywanymi w konsoli, albo wybrać odpowiednie narzędzie do zarządzania. Najczęściej obecnie wybieranym rozwiązaniem jest panel Plesk, który posiada wiele funkcjonalności, m.in. łatwe i szybkie uruchamianie serwisów oraz instalowanie aplikacji, elastyczne zarządzanie backupem (ręczne lub automatyczne tworzenie kopii zapasowych), czy rozbudowane API, które pozwala na wprowadzenie wielu automatyzacji.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.