› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Zakończył się remont budynku muzeum w Elblągu

› bieżące miesiąc temu    24.10.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Zakończył się remont budynku muzeum w Elblągu fot. Nadesłane

19 października nastąpił odbiór robót budowlanych obejmujących remont dachu zabytkowego budynku Podzamcze – skrzydło wschodnie, stanowiącego siedzibę Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

W budynku Podzamcze prezentowanych jest 5 wystaw stałych przybliżających historię miasta i regionu. Mieszczą się tu także magazyny zbiorów i pracownie naukowe. W ramach inwestycji wymienione zostały uszkodzone elementy deskowania oraz całość pokrycia dachu obiektu. Wykonano izolację połaci dachu II piętra i lukarn, zamontowano nowe obróbki blacharskie oraz uzupełniono orynnowanie. Prace zostały zrealizowane przez elbląską firmę Brodziak Budownictwo.

W ich efekcie zabytkowy obiekt, stanowiący jeden z niewielu reliktów przestrzennych i budowlanych dawnego kompleksu zamku krzyżackiego, został zabezpieczony, a znajdujące się w budynku zbiory muzealne zyskały właściwe warunki przechowywania. W obiekcie i jego otoczeniu możliwe stało się także prowadzenie działalności kulturalnej, edukacyjnej czy związanej z popularyzacją dziedzictwa kulturowego regionu.

Remont dachu Podzamcza stanowił ostatni etap procesu modernizacji elbląskiego muzeum zapoczątkowanego w 2007 r. W latach 2007 – 2012 została opracowana dokumentacja projektowa inwestycji oraz pozyskano środki finansowe z Unii Europejskiej na remont jednego z budynków i dziedzińca. Następnie, w roku 2016, zrealizowano I etap remontu skrzydła południowego budynku Podzamcze ze wsparcia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W latach 2017-2018 wyremontowano obiekt Gimnazjum i ukończono prace w skrzydle południowym. Środki na ten cel pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dopiero w bieżącym roku udało się uzyskać dofinansowanie na zwieńczenie procesu modernizacji, czyli na remont dachu Podzamcza, w ramach projektu „Muzea ponad granicami. Etap II”, dofinansowanego przez Unię Europejską, z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa. Jak łatwo policzyć, cały proces trwał 16 lat.

Finalizacja procesu modernizacji infrastruktury muzeum jest najcenniejszym prezentem urodzinowym dla instytucji z okazji jubileuszu 70-lecia, który przypada na marzec 2024 roku.

Agnieszka Sławińska
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.