› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Zakończenie wizyty uczniów z Niemiec i Francji w ramach projektu LAST in Europe w IV LO w Elblągu (+ zdjęcia)

› rozwój i edukacja ponad rok temu    28.03.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Zakończenie wizyty uczniów z Niemiec i Francji w ramach projektu LAST in Europe w IV LO w Elblągu (+ zdjęcia) fot. Marcin Mongiałło

24 marca 2019 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu zakończyła się wizyta uczniów z Niemiec i Francji, którzy odwiedzili nasze miasto w ramach międzynarodowego projektu wymiany uczniowskiej LAST (Learning, Applying, Studying) in Europe.

Projekt rozpoczął się 1 września 2017 r. Spotkanie uczniów z trzech państw, które kilka dni temu zakończyło się w naszym mieście (trwało od 18 do 24 marca), było trzecim z kolei – po wcześniejszych wizytach w Niemczech i w Francji. Oficjalne zakończenie projektu jest przewidywane w dniu 31 sierpnia 2019 r. 

Program ma na celu pomóc w decyzji wyboru kierunków studiów oraz w przygotowaniu do obrania drogi zawodowej. Uczniowie i nauczyciele z trzech państw dowiadują się, jakie wymagania rekrutacyjne stawiają instytucje edukacyjne w różnych krajach. Uczniowie porównują je ze swoimi wcześniejszymi wyobrażeniami, umiejętnościami i zdobytą wiedzą. W ten sposób mają wspólnie odkrywać nowe możliwości kształcenia w Europie. Kolejnym zadaniem jest uświadomienie młodym ludziom, jakie znaczenie na rynku pracy ma znajomość języków obcych.

Jest to projekt trójstronny. Ma na celu integrację i rozwój możliwości komunikacji w czasach Europy otwartych granic. Biorą w nim udział uczniowie z miasta Sittensen w Niemczech, Cherbourg-Octeville we Francji oraz Elbląga (IV LO). Jego uczestnicy będą mogli w niedalekiej przyszłości znacznie pewniej poruszać się po europejskim rynku pracy. Wcześniej, w ramach projektu, poznają szanse kształcenia i pracy za granicą.  

Uczestnictwo w tym projekcie polega na współpracy trzech szkół ponadpodstawowych. Uczestniczy w nim młodzież z Francji, Niemiec oraz z Polski – z naszej szkoły, z IV LO. Głównym celem jest przede wszystkim zapoznanie się ze strukturą szkolnictwa w tych trzech krajach, z tym jak szukać pracy w każdym z tych krajów, w jaki sposób aplikować, w jaki sposób pisać CV czy listy motywacyjne – ponieważ są różnice jeśli chodzi o strukturę organizacyjną szkół ponadpodstawowych, jak też studiów w tych trzech krajach. Warto, żeby młodzież dzięki poznaniu tych wszelkich zasad mogła w przyszłości np. szukać pracy poza granicami swojego kraju. Nazwa projektu mówi wiele: LAST in Europe, a więc "learning", "applying" oraz "studying" (pol. uczenie się, aplikowanie oraz studiowanie). Stąd też zainteresowanie tę możliwością studiowania i szukania pracy także poza granicami swojego kraju 

– poinformowała nas dr Lidia Nawrocka, uczestniczka projektu LAST in Europe; nauczycielka biologii w IV LO w Elblągu.

W IV LO w Elblągu w projekcie uczestniczyli uczniowie klas drugich i trzecich,a więc są to osoby dorosłe lub prawie dorosłe, natomiast młodzież ze szkół francuskich i niemieckich była rok – dwa lata młodsza. 

Projekt ma za zadanie wzbudzić zainteresowanie uczestników zawodowymi możliwościami w kraju i poza granicami oraz zachęcić ich do ubiegania się o miejsca na wyższych uczelniach. W jego ramach uczniowie mają możliwość zmierzenia się aktywnie z tematem "zawodowe perspektywy" oraz zgłębić różnice i podobieństwa trzech różnych szkół w Niemczech, Francji i w Polsce oraz szkolnictwa wyższego w tych państwach.

Za każdym razem każda ze szkół przygotowuje informacje o kraju, o mieście,  o szkole. Uczniowie poznają historię, geografię, klimat, tradycje danego kraju. Jest to projekt bardzo atrakcyjny dla młodych ludzi.  

Każdy z krajów miał za zadanie przygotować program pobytu młodzieży. Wybór obszarów zawodów był taki, iż w Niemczech młodzież przede wszystkim poznawała zawody związane z transportem, we Francji – z morzem (ponieważ miasto, z którym współpracujemy w tym projekcie to Cherbourg nad Kanałem La Manche), a w Polsce głównie działaliśmy w obszarze turystyki. Młodzież odwiedzała różne zakłady pracy, instytucje, uczestniczyła w wywiadach. Poznawaliśmy w teorii sposób zakładania, prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego, hotelu, restauracji. Młodzież była też w siedzibie Służby Celnej. Oprócz głównego celu, którym jest decyzja wyboru kierunku i wyboru wykonywanego zawodu, to jeszcze ważniejszym celem to możlwość porozumiewania się w języku angielskim, który jest językiem wiodącym 

– uzupełniła swoją wypowiedź dr Lidia Nawrocka.

Byliśmy podzieleni na dwie grupy: na grupę, która wyjechała do Niemiec oraz na grupę, która odwiedziła szkołę we Francji. Ja znajdowałam się w pierwszej grupie, która była w Niemczech. Dla mnie najważniejsza była możliwość porozumiewania się w języku angielskim. Znalazłam się w sytuacji, w której byłam zmuszona do używania tego języka, ponieważ w Niemczech mieszkałam u rodziny. Teraz jestem bardziej pewna siebie, na lekcjach języka angielskiego więcej mówię, mam znacznie mniejsze opory w używaniu tego języka. Cały czas mamy ze sobą kontakt. Do dzisiaj piszę z wieloma osobami, rozmawiamy na Skype. Relacje przetrwały, mimo że znaliśmy się tylko tydzień. Z niektórymi cały czas mam kontakt. Otrzymałam nawet zaproszenia  do Niemiec, co jest bardzo miłe 

– dodała Dominika Wojtas, uczestniczka projektu LAST in Europe, uczennica IV LO w Elblągu. 

W ramach projektu powstaje film w aplikacji "Stop motion", który ma za zadanie pokazać młodym ludziom, w jaki sposób skutecznie poruszać się na rynku pracy w Europie. Uczniowie odwiedzają zakłady pracy, uczelnie wyższe, po czym tworzą prezentacje z tych wizyt, piszą CV i listy motywacyjne.

Uczestnicy projektu pozostają w kontakcie mailowym i komunikują się ze sobą za pośrednictwem platformy eTwinning. 

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

    • 0
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 0
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 0
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (0)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarzbądź pierwszy!
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.