› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Zakończenie II wojny światowej to powrót Elbląga do Polski (foto)

› bieżące ponad rok temu    9.05.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 3 / 100%
A A A
Zakończenie II wojny światowej to powrót Elbląga do Polski (foto) fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Kolejny obchody zakończenia II wojny światowej dotyczą bezpośrednio także naszego miasta. Oto bowiem w wyniku porozumień przywódców Aliantów Elbląg po ponad 170 latach powrócił w granice Polski. Przedtem bowiem miasto znajdowało się w granicach III Rzeszy.

Wczoraj o godzinie 16:00 na Cmentarzu Agrykola, przy Grobach Aliantów, odbyła się uroczysta ceremonia składania wieńców i kwiatów, której towarzyszyło odegranie hymnu oraz Apel Pamięci. Natomiast o godzinie 17:00 pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Czerwonej odegrano hymny państwowe Rzeczpospolitej Polskiej oraz Federacji Rosyjskiej.

Dziś o godz. 12:00 pod Pomnikiem Ofiar Obozu Stutthof przy ul. Lotniczej nastąpi uroczyste składanie wieńców i kwiatów. Warto przypomnieć, że efektem ustaleń przywódców Aliantów, po zakończeniu wojny Elbląg znalazł się, po ponad 170 latach, ponownie w granicach Polski.

Elbląg poniósł bardzo wysokie konsekwencje II wojny światowej oraz zarządu wojsk radzieckich. W ciągu kilku miesięcy dokonały one wywozu w głąb ZSRR wszystkich maszyn i wyposażenia elbląskich fabryk. Niektóre źródła kalkulują, że straty poniesione z tego powodu przewyższają straty spowodowane działaniami wojennymi. 19 maja 1945 r. przed ratuszem odbyła się uroczystość przekazania przez radziecką Komendanturę symbolicznych kluczy do miasta władzom polskim, które powołano 3 kwietnia. Po ponad 170 latach Elbląg ponownie znalazł się w granicach państwa polskiego. Priorytetem nowych władz stało się nadanie miastu polskiej tożsamości narodowej i deportacja ludności niemieckiej. Rozpoczęto reorganizację nadwerężonej gospodarki oraz powolną odbudowę zniszczonego miasta.

Niestety odbudowa ta przyniosła zniszczenie wielu zabytków kultury, gdyż podobnie jak w innych miastach Pomorza i Śląska, zabytki zostały uznane za niemieckie i w ramach propagandowego hasła "Cały naród buduje swoją stolicę" elbląskie Stare Miasto zostało do końca wyburzone, a zabytkowe cegły przeznaczono na odbudowę Warszawy. Na miejscu zdemolowanego w wyniku rabunkowej polityki władz PRL Starego Miasta planowano początkowo wybudować blokowisko. Jednakże brak funduszy uniemożliwił realizacje tych planów. Po wojnie rodowici Elblążanie stanowili tylko 2% mieszkańców.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Arsę Lipę
ponad rok temu ocena: 0%  2
Błąd. Zakończenie WW2 to wcielenie Elbląga do Polski w ramach ochłapów odszkodowawczych łaskawie danych nam przez sowietów. Dostaliśmy jako reparacje wojenne część państwa niemieckiego. Ruskie, które nam zabrały całą Polskę wschodnią nic w zamian nam nie dali. Przepędzili Niemców sami zajmując ich miejsce. To ja się pytam, kiedy nam ruskie zapłacą za to co zabrali?
~ russek
ponad rok temu ocena: 0%  1
Jaki hymn rosyjski? Jaka siedemnasta? Wy tam w ogóle byliście???
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.