› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Zabawa na 102. Wyścig z naleśnikami w Szkole Podstawowej nr 19 w Elblągu (+ zdjęcia)

› relacje ponad rok temu    14.02.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Zabawa na 102. Wyścig z naleśnikami w Szkole Podstawowej nr 19 w Elblągu (+ zdjęcia) fot. Marcin Mongiałło

13 lutego 2018 r. już po raz drugi w Szkole Podstawowej nr 19 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Westerplatte w Elblągu został zorganizowany wyścig z naleśnikami. 

Podobnie jak rok wcześniej odbył się on w holu placówki. Pomysłodawczynią tego niecodziennego wydarzenia i wspaniałej zabawy jest nauczycielka jezyka angielskiego Monika Weiert.  Zyskało ono sobie olbrzymią popularność wśród uczniów. Zasady są proste. Dwóch startujących obok siebie zawodników musi pokonać nieskomplikowany tor przeszkód złożony z dwóch słupków, trzymjąc jednocześnie w dłoni. patelnię z naleśnikem Przy ich okrążaniu należy podrzucić naleśnik. Nie można pozwolić, żeby upadł na podłogę. 

Jak nam wyjaśniła Monika Weiert wyścig z naleśnikami jest typowo angielską, a przy tym chrześcijańską tradycją, która jest znana tam powszechnie jako "Pancake Race". Odbywa się zawsze w dzień poprzedzający Środę Popielcową. W tym roku wydarzenie wypadło w dniu 13 lutego. 

Mówi się, że tradycja wyścigów z naleśnikiem sięga roku 1445 roku, kiedy to gospodyni domowa z Olney w Buckinghamshire była tak zajęta robieniem naleśników, że straciła rachubę czas, aż usłyszała dzwony kościelne wołające na mszę. Wybiegła z domu do kościoła w dalszym ciągu niosąc patelnię ze znajdującym się na niej naleśnikiem, jednoczesnie podrzucając go, by nie dopuścic do jego przypalenia. do jego zapłonu. Odtąd tradycja wyścigów z naleśnikami z roku na rok zyskiwała na popularności, stając się tradycją święteczną we wszystkich regionach Wielkiej Brytanii. Uczestnicy wyposażeni w patelnie ścigają się na ulicach różnych miejsowości, podrzucając naleśniki w powietrze, po czym łapiąc je za pomoca patelni. 

Zobaczcie jak bawili się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Westerplatte w Elblągu.

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 2
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (1)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ wodnik
  ponad rok temu ocena: 0%  1
  A gdzie polskie tradycje? Nie mówie, że ta zabawa jest zła. Niech będzie, ale promujmy także nasze tradycje. Czy ktoś je jeszcze zna i pamięta?
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.