› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Za takie parkowanie można dostać surowy mandat!

› bieżące 26 dni temu    21.09.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Za takie parkowanie można dostać surowy mandat! fot. Straż Miejska Elbląg

Temat powtarzany wielokrotnie. Niby wszystko jest jasne i czytelne, a jednak wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy na miejscach dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami spotykamy nieuprawnione pojazdy. Parkowanie na miejscu dla inwalidów, czyli tzw. parkowanie na kopercie przysługuje wyłącznie osobom z orzeczoną niepełnosprawnością.

Każde odstępstwo od tej zasady grozi mandatem i punktami karnymi, ale przede wszystkim jest bardzo niestosowne. Istnieje kilka sposobów oznakowania miejsc dla inwalidów.

Podstawą jest oczywiście oznakowanie poziome, czyli znaki i symbole namalowane na jezdni: znak P-18 – białe linie wyznaczające miejsce dla pojazdu, znak P-20 – białe linie tworzące „kopertę”, znak P-24 – namalowany na jezdni symbol osoby niepełnosprawnej, niebieski kolor miejsca parkingowego.

A także oznakowanie pionowe, do którego należy: znak D-18a z literą „P” i symbolem „koperty”, tabliczka T-29 z symbolem osoby niepełnosprawnej umieszczona pod znakiem D-18a.

Polskie prawo jasno określa sytuacje, w których narażamy się na wystawienie mandatu. Jeśli stawiamy pojazd na miejscu dla niepełnosprawnych bez uprawnień, musimy liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł i 5 punktami karnymi.

Mandat za parkowanie na kopercie może także wynosić 800 zł, a kierowca otrzymać nawet 8 punktów karnych, w przypadku bezprawnego posługiwania się specjalną kartą parkingową dla inwalidów.

Straż Miejska w Elblągu

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.