› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Za przejazdy zabytkowym tramwajem Miasto zapłaci 17 tysięcy złotych

› bieżące ponad rok temu    9.06.2015
Joanna Siudak
komentarzy 10 ocen 27 / 67%
A A A
Za przejazdy zabytkowym tramwajem Miasto zapłaci 17 tysięcy złotych fot. elblag.net

W tym roku z okazji jubileuszu 120-lecia Tramwajów Elbląskich zabytkowy 5N nie będzie stał przed Bramą Targową tak jak było do tej pory, ale ruszy w trasę. Kursy będą odbywały się 3 razy w ciągu dnia, a tramwaj nie będzie zatrzymywał się na kolejnych przystankach. Jak oszacował Ratusz, ta atrakcja będzie kosztowała około 17 tysięcy złotych, czyli tyle samo, ile przywiezienie wagonu na Starówkę i zatrudnienie pracowników ochrony.

O historii słów kilka

Pierwsze tramwaje typu 5N w Elblągu pojawiły się w 1957 roku. Harmonijkowe drzwi i drewniane siedzenia były znakiem rozpoznawczym tych pojazdów. Do roku 1996, 5N był dla wielu elblążan jedynym środkiem transportu. Dziś zachował się tylko jeden wagon silnikowy i jeden wagon doczepny. Do tej pory oba ruszały w trasę tylko przy okazji jubileuszów. W tym roku tramwaj również wjedzie na szyny tyle, że historycznym pojazdem przejechać będzie mógł się każdy.

Z okazji 120-lecia Tramwajów Elbląskich chcieliśmy, by tramwaj był jeszcze większą atrakcją zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Tym razem nie będzie stał pod Bramą Targową, jak w ostatnich latach, ale ruszy w miasto. Według naszych szacunków podobnie jak w roku ubiegłym zamkniemy się w kwocie 17 tysięcy złotych. Wówczas na koszty  złożyło się wynagrodzenie pracowników ochrony, którzy pilnowali obiektu, przywiezienie i odwiezienie wagonu do zajezdni oraz przesunięcie tramwaju w dniu kiedy odbywał się Bieg Piekarczyka.


- mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prezydenta Elbląga.

Znana jest już trasa

Wiadomo, że historyczny 5N będzie kursował trzy razy dziennie. W środku pojazdu ma się znaleźć umundurowany konduktor, który będzie opowiadał turystom o historii elbląskich tramwajów. Trwają jeszcze rozmowy na temat darmowych przejazdów, natomiast już wiadomo skąd tramwaj będzie ruszał.

Punktem startowym dla turystów będzie Plac Słowiański. Pasażerowie będą mogli jechać w kierunku ulicy Marymonckiej lub Saperów. Nie planujemy, aby tramwaj zatrzymywał się na przystankach.


- dodaje Joanna Urbaniak.


Nowa atrakcja dla przewodników?

Od momentu kiedy po raz pierwszy zabytkowy 5N stanął przed Bramą Targową, stał się wizytówką Starego Miasta. Czy zrezygnowanie z tej atrakcji niesie więcej strat, czy korzyści spytaliśmy Leszka Marcinkowskiego, przewodnika turystycznego PTTK Elbląg.

Wśród mieszkańców zdania są rzeczywiście podzielone. Część osób narzeka na to, że wagonu na starówce już nie będzie. Pamiętajmy jednak, że mamy wyjątkowy jubileusz i możliwość skorzystania z przejażdżki będzie również czymś wyjątkowym. Uważam, że to bardzo dobry pomysł i dla turystów taka alternatywa będzie żywą lekcją historii. Na pewno jako przewodnik wykorzystam tę opcję. A już za rok tramwaj z pewnością wróci na swoje stare dobre miejsce.


Pierwszy kurs zabytkowym tramwajem ma się odbyć w czasie Dni Elbląga, czyli w weekend 26-28 czerwca.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (10)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ carter
ponad rok temu ocena: 0%  10
12 tys na kolejke nadzalewowa nie mieli a 17 tys.na stary tramwaj w miescie sie znalazlo???????Cyrk na kolkach...
~ carter
ponad rok temu ocena: 0%  9
12 tys nie mieli na kolejke nadzalewowa a na stary tramwaj w miescie maja 17tys.????????? Cyrk na kolkach...
~ Dd
ponad rok temu ocena: 33%  8
Hm....na Starym Miescie powinien stac tramwaj na stałe. Na pewno na terenie zajezdni mozna znalezc jakas stara skorupe ktora mozna postawic. A ten jezdzacy niech jezdzi.
~ Świadek
ponad rok temu ocena: 50%  7
@Joanna Siudak: Silnikowe wagony tramwajowe 5N i doczepne 5ND, zostały przebudowane na jednokierunkowe na przełomie lat 70 i 80 ubiegłego wieku. Wiązało się to min. z likwidacją drzwi przesuwanych tramwaju i zastąpienie ich z jednej strony elektrycznymi oraz likwidacją drugiego stanowiska motorniczego z tyłu pojazdu.
~ Przem
ponad rok temu ocena: 33%  6
Super, syn już nie może się doczekać przejażdżki.
~ ;j
ponad rok temu ocena: 63%  5
Miasto ma sobie zapłacić 17 tyś ??? Przecież tramwaje to spółka miejska ?! To jakaś polska paranoja !
~ Traktorrr
ponad rok temu ocena: 63%  4
Nie kolego. To nie paranoja. pieniążki przejdą z jednej szuflady do drugiej tego samego biurka. Tak się robi lewy biznes i sztuczny ruch w interesie w UM.
~ Czemu nie w Elblągu?
ponad rok temu ocena: 78%  3
W Częstovhowie, oznaniu, Wrocławiu, zabytkowe tramwaje jeżdzą w sezonie letnim jako regularne linie, mają swoje własne rozkłady jazdy.
~ kuba
ponad rok temu ocena: 75%  2
A dlaczego nie będzie się zatrzymywał na przystankach? Powinien kursować tak jak wszystkie inne tramwaje, żeby każdy mógł z niego korzystać na trasie.
~ Cheetah
ponad rok temu ocena: 0%  1
Jak będzie odbywał sporadyczne kursy, to będzie traktowany jako zabytek i swego rodzaju atrakcja. Jak będzie jeździł regularnie, to będzie to stary rupieć.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.