› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Za ponad rok w naszym województwie ma być uruchomiony system monitoringu powietrza

› bieżące ponad rok temu    21.02.2015
Paweł Makowski
komentarzy 4 ocen 17 / 94%
A A A
Za ponad rok w naszym województwie ma być uruchomiony system monitoringu powietrza

Fakt, iż stan czystości powietrza w naszym kraju, a zwłaszcza w naszym województwie pogarsza się, jest niepodważalny. Zauważyli to nawet naukowcy, zrzeszeni w Światowej Organizacji Zdrowia, którzy cyklicznie przygotowują stosowne raporty. Według zawartych tam prognoz w powietrzu w krajach europejskich zwiększać się będzie stężenie pyłu tzw. PM10.

Mając na uwadze pogarszający się stan powietrza w kraju, władze naszego województwa planują wydać prawie 3 mln zł na opracowanie systemu monitoringu powietrza, dokonującego automatycznych pomiarów zanieczyszczeń. Prace nad nim mają potrwać do kwietnia następnego roku. W ramach tej inwestycji zakupione mają zostać specjalne analizatory i inne potrzebne urządzenia do pięciu stacji pomiarowych: w Elblągu, Olsztynie, Gołdapie, Ostródzie i Mrągowie.

Choć województwo warmińsko-mazurskie należy do tych w kraju, które mogą pochwalić się najczystszym powietrzem, na jego terenie wciąż pojawiają się miejsca, w których poziom zanieczyszczeń jest wysoki. Eksperci wskazują, że na gorszą jakość powietrza narażona jest głównie płd.-zach. część regionu oraz jego dwa największe miasta, czyli Elbląg i Olsztyn.

Jeśli porównamy te informacje z danymi Światowej Organizacji Zdrowia z roku 2011, gdy Elbląg zajmował II miejsce na liście polskich miast, szczycących się najczystszym powietrzem, wcześniejsze dane wydają się być zaskakujące. Raport resortu środowiska z września 2014 roku również wskazywał, że nasze miasto jest drugie pod względem czystości powietrza w całym kraju.

O kwestii zanieczyszczenia powietrza w Elblągu i konieczności podjęcia stosownych działań, poprawiających jego jakość, mówiła na czwartkowej sesji Rady Miasta radna Maria Kosecka. Zwracała wówczas uwagę, że

W wielu elbląskich domach wciąż korzysta się z pieców i instalacji grzewczych z ubiegłego wieku, które pozwalają palić nie tylko węgiel, ale i śmieci. Jeśli zaś w grę wchodzi węgiel, to również ten zanieczyszczony. Wspomniany opał w wyniku wdziałania wysokiej temperatury emituje ogromną ilością szkodliwych pyłów i substancji rakotwórczych, powodując tym samym poważne zanieczyszczenie powietrza.

Czy omawiany w artykule system monitoringu powietrza zda egzamin i w istocie okaże się tak przydatny, jak twierdzą władze województwa? Dowiemy się za ponad rok.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Pirdun Elbląski
ponad rok temu ocena: 33%  4
heh :*, to już se nie popierdzę, bo system wychwyci i cuś tam zapika i Straż Biznesowa mnie zgarnie ...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji  hejt !
~ ????
ponad rok temu ocena: 40%  3
A gdzie tu w dwóch wypowiedziach jest hejt ?? Jak tak dalej pójdzie to zaglądanie na elblag 24 będzie bezsensu .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji  hejt !
~ pampi - ZAWADA
ponad rok temu ocena: 70%  2
' Za ponad rok w naszym województwie ma być uruchomiony system monitoringu powietrza ' super . Dodatkowo powinien być obowiązkowy też ..... dla miast ... powyżej 100 tys . mieszkańców .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 64%  1
Fajnie ,że piszecie na ten temat .To ważna sprawa
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.