› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Za nami dwa sejmowe głosowania w sprawie aborcji. Jak głosowali elbląscy posłowie?

› bieżące 11 miesięcy temu    12.01.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Za nami dwa sejmowe głosowania w sprawie aborcji. Jak głosowali elbląscy posłowie?

W środę, 10 stycznia, posłowie zdecydowali o skierowaniu propozycji przygotowanej przez Komitet Inicjatywy Obywatelskiej #ZatrzymajAborcję do dalszych prac sejmowych. Projekt zakłada zakaz zabijania chorych dzieci nienarodzonych. Tego samego dnia w pierwszym czytaniu został odrzuczony projekt ustawy "Ratujmy kobiety", który postulował aborcję na życzenie. Czego dotyczyły oba projekty i jak głosowali elbląscy posłowie?

Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej #ZatrzymajAborcję

Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży Komitetu Inicjaywy Obywatelskiej #ZatrzymajAborcję został w dniu 10 stycznia skierowany do dalszych prac sejmowych. Jego proponują wykreślenie z obowiązującej ustawy przesłanki zezwalającej na legalne przerwanie ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Za odrzuceniem projektu głosowało 134 posłów, 277 było przeciw, siedmiu wstrzymało się od głosu.

Za odrzuceniem propozycji pro life opowiedziała się głównie PO i Nowoczesna. W PiS – 231 posłów było przeciwko odrzuceniu projektu, nikt nie był za, wstrzymał się Piotr Babiarz, nie głosowało pięć osób. Za odrzuceniem było 107 posłów PO, przeciwko troje posłów Platformy Obywatelskiej – Marek Biernacki, Joanna Fabisiak i Jacek Tomczak. Wszyscy troje nastepnego dnia zostali wykluczeni z partii. 26 posłów Platformy nie głosowało.

W klubie Kukiz’15 – 23 osoby były przeciwko odrzuceniu, a trzy wstrzymały się od głosu; nie głosowały cztery. 21 posłów Nowoczesnej zagłosowało za odrzuceniem projektu, nie głosowało pięć osób. Za odrzuceniem projektu było dwoje posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego: Urszula Pasławska i Mirosław Maliszewski; 10 było przeciw, Krzysztof Paszyk wstrzymał się od głosu; dwie nie głosowały. 

Oto jak głosowali elbląscy parlamentarzyści

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży

Głosowanie nad przyjęciem wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy zawartego w druku nr 2146  (przygotowanej przez Komitet Inicjatywy Obywatelskiej #ZatrzymajAborcję)

Leonard Krasulski (PiS) – przeciw

Jerzy Wilk (PiS) – przeciw

Adam Ołdakowski (PiS) – nie głosował

Zbigniew Babalski (PiS) – przeciw

Andrzej Kobylarz (Kukiz15) – przeciw

Piotr Cieśliński (PO) – za

Elżbieta Gelert (PO) – nie głosowała 

Jacek Protas (PO) – za

Pełne wyniki głosowania tutaj

Projekt ustawy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Ratujmy Kobiety 2017"

Tego samego dnia w pierwszym czytaniu został odrzuczony projekt Ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie przygotowany i złożony przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Ratujmy Kobiety 2017".  

Założenia tego projektu to między innymi dopuszczalność aborcji do 12 tygodnia ciąży, edukacja seksualna od pierwszej klasy szkoły podstawowej (pełna edukacja seksualna od IV klasy szkoły podstawowej, natomiast dzieci od zerówki do klasy III miałyby uczestniczyć w przedmiocie "Przygotowanie do życia w społeczeństwie i rodzinie"), dostępna antykoncepcja, w tym antykoncepcja awaryjna i uregulowanie kwestii związanych z nadużywaniem klauzuli sumienia. Nowością jest także wprowadzenie zapisu ochrony prawnokarnej działaczek i organizacji zajmujących się prawami reprodukcyjnymi oraz zakaz manifestacji pod szpitalami z drastycznymi materiałami graficznymi czy z hasłami przeciwko prawom reprodukcyjnym. 

Postulujący aborcję na życzenie projekt ustawy "Ratujmy kobiety" został odrzucony w Sejmie w pierwszym czytaniu. Co interesujące aż 58 posłów PiS głosowało przeciw takiemu rozstrzygnięciu. Przeciw odrzuceniu projektu "Ratujmy kobiety" byli m.in. Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin, Dominik Tarczyński, Marek Kuchciński, jak również Leonard Krasulski. Być może zaważył fakt, że w kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało, że nie będzie odrzucało projektów obywatelskich w pierwszym czytaniu. W tej sytuacji o odrzuceniu projektu zdecydowali posłowie PSL (prawie wszyscy) i Kukiz'15 (jedenastu głosowało przeciw, jedensatu  za, wstrzymało się trzech, nie głosowało pięciu). 

Oto jak głosowali elbląscy parlamentarzyści

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie

Głosowanie nad przyjęciem wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy zawartego w druku nr 2060 (przygotowanego przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Ratujmy Kobiety 2017")

Leonard Krasulski (PiS) – przeciw

Jerzy Wilk (PiS) – za

Adam Ołdakowski (PiS) – nie głosował

Zbigniew Babalski (PiS) – za

Andrzej Kobylarz (Kukiz15) – przeciw

Piotr Cieśliński (PO) – przeciw

Elżbieta Gelert (PO) – nie głosowała 

Jacek Protas (PO) – przeciw

Pełne wyniki głosowania tutaj

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ zaoczny
11 miesięcy temu ocena: 50%  1
gratulacje , posel Krasulski dal glos - przecie .
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.