› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Z Elbląga do Gdańska koleją podmiejską w pół godziny?

› bieżące 26 dni temu    28.12.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 10 ocen 2 / 100%
A A A
Z Elbląga do Gdańska koleją podmiejską w pół godziny? fot. elblag.net/archiwum

Wydaje się to na razie nierealne. Jednak takie są rządowe plany, aby połączyć Elbląg z Trójmiastem koleją podmiejską. Oznacza to, że mieszkańcy naszego miasta mogliby dotrzeć pociągiem do Gdańska w ciągu 30 minut. Jest z tym jednak mały problem.

By tak się stało tory trzeba poprowadzić przez Nowy Dwór Gdański. Jak informuje Dziennik Bałtycki, są takie plany.

7 listopada 2017 roku Rada Ministrów przyjęła program komplementarny do powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jednym z jego elementów ma być powstanie połączenia kolejowego z Elbląga do Gdańska przez Nowy Dwór Gdański. Do pomysłu linii przez Nowy Dwór Gdański wrócono cztery lata temu przy okazji pierwszych dyskusji o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.

Koncepcja zbudowania centralnego portu komunikacyjnego (CPK) wiąże się z uaktywnieniem transportowym różnych regionów Polski. Powstają nawet nowe nazwy takich obszarów, zawierające wyraz: metropolia. Zawarte są one we wskazaniach znajdujących się w „Propozycjach regionalnych projektów komplementarnych wobec Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej lata 2018–2035”, a przygotowanych przez Patryka Wilda – członka Zespołu Doradczego Pełnomocnika Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczypospolitej Polskiej koordynującego prace Zespołu w zakresie rozbudowy sieci kolejowej.

Jak informuje Dziennik Bałtycki, w przypadku linii kolejowej z Elbląga do Gdańska przez Nowy Dwór Gdański, która według planów ma powstać w roku 2035, koncepcja Patryka Willdy sprowadza się de facto do włączenia tego nowego połączenia w skład już istniejącej trójmiejskiej SKM - łączącej Gdańsk, Sopot i Gdynię z Wejherowem.

Dojazd SKM do Gdańska w 30 minut oznaczałby dla Elbląga, co podkreślają znawcy polskiego kolejnictwa, zupełnie nową perspektywę rozwojową.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (10)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ budujcie_tory_do_Olsztyna
22 dni temu ocena: 33%  10
artykuł tak napisany że w 1 zdaniu mnie wk@#ił a później było tylko gorzej. tylko 1 problem tory muszą być poprowadzone przez NDG. a co oni kurwa trendowaci są? Też skorzystają i też by byli zainteresowani. Problemem jest most, problemem jest teren i znów 1000ce pali którymi trzeba utwardzić grunt, problemem jest to że za kilka lat ten teren będzie pod wodą, problemem jest kasa i pisiory, ale nie Nowy Dwór Gd. ;)
~ Do_pomorskiego
23 dni temu 9
Już kiedyś jeździła do nas SKM, ale jak pamiętamy PKP Olsztyn się nie zgodziło na dzierżawę torow beczelnei tlumacząc, że to inne województwo. Tak właśnie jest w tym tworze, gdzie starają się, jak mogą odciąć Elbląg od naszego prawowitego regionu czyli Gdańska.
~ blepis
24 dni temu 8
Elbląg jako jedyne miasto powyżej 100 tys. mieszkańców nie ma mieć bezpośredniego połączenia z CPK.
~ elbinger
25 dni temu ocena: 100%  7
Już teraz samochodem z Gdańska do Elbląga jedzie się 25 minut. Ale pociąg też by się przydał.
~ ksamol
26 dni temu ocena: 33%  6
W Elblągu zabraknie rąk do pracy. Wszystko zwieje do Gdańska...
~ Maniek
26 dni temu ocena: 0%  5
Idiotyczne wydawać miliony budować torowiska trakcje mosty tylko żeby przejechać 10 minut wcześniej niż S7 To lepiej połączyć bezpośrednio Elbląg z Warszawą włączając w to Kaliningrad
~ Luki
26 dni temu ocena: 100%  4
Trochę za późno, nie? Takie połącznie powinno być aktywne od 10+ lat.
~ cziras
26 dni temu ocena: 67%  3
"Jest z tym jednak mały problem." Nie mały tylko zasdadniczy!!!! Obiecuje to PIS!!! Skonczy się jak to zwykle u nich bywa. Stworzą fundusz ds. tego połączenia z prezesem i całą zgrają wiceprezesów i z bajońskimi wynagrodzeniami. Powołają Zarząd, Radę Nadzorczą i poupychają tam swoich kolesi i rodziny. Kasy na samo połączenie już nie starczy, ale kto przejmowałby się takim nieistotnym szczegółem
~ realista
20 dni temu ocena: 100%  2
To chyba jest gwarancja ze to sie wydarzy. Patrz przekop mierzei
~ Bezproblemowy
23 dni temu ocena: 100%  1
To może poprzednia ekipa była słowna? Bo ja pamiętam E7 do Warszawy (i inne drogi) na Euro 2012 - to tylko reprezentacyjny przykład...
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.