› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

XBox + Play Station + laptop. Kiedy równa się uzależnieniu?

› bieżące ponad rok temu    28.06.2013
Joanna Siudak
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
XBox + Play Station + laptop. Kiedy równa się uzależnieniu? fot. naszemiasto.pl

Zaburzenia rozwoju psychicznego, brak umiejętności przekazywania emocji, nerwica, schizofrenia – brzmi strasznie? To tylko niektóre z następstw wynikających z uzależnienia od gier komputerowych i internetu. Jeśli twoje dziecko spędza ponad 5 godzin dziennie przed komputerem, coraz trudniej jest ci z nim nawiązać kontakt, przeczytaj ten tekst.

Uzależnienie od Internetu

Czy komputer może wpłynąć na ograniczenie naszych możliwości koncentracji? Okazuje się, że tak. Jak podaje Forbes: Nastolatki, których nie można oderwać od komputera mają zmniejszoną objętość niektórych obszarów mózgu oraz zmiany w istocie białej, tworzonej przez wypustki nerwowe. Uzależnienie od Internetu zaburza komunikację między synapsami, czyli utrudnia przekazywanie sygnałów między poszczególnymi komórkami mózgu. My spytaliśmy o przyczynę uzależnień jedną z elbląskich psychologów, Małgorzatę Szydłowską.

- Gry komputerowe i korzystanie z internetu nie wpływa na agresywne zachowania. Nie granie, lecz inne czynniki są przyczyną takich zachowań. Należą do nich uwarunkowania psychiczne, społeczne i biologiczne. Uzależnienie od gier czy internetu ma takie same negatywne skutki jak każde uzależnienie czynnościowe (nie jest to uzależnienie od substancji będące na poziomie fizjologicznym), będące na poziomie psychicznym. W tej samej grupie uzależnień jest na przykład uzależnienie od hazardu. Są to uzależnienia bardziej behawioralne. Uzależnienia od  alkoholu czy substancji psychoaktywnych skutkują bardziej zdrowotnymi problemami, a czynnościowe w zachowaniu, tj.  problemy z oderwaniem się od danej czynności, zaniedbywanie innych spraw, znajomych i rodziny. Dzieci uzależnione od gier rezygnują ze spotkań z kolegami, zabaw w realnym życiu, jazdy na rowerze, czy zwyczajnym spacerze. Granie skutecznie, ale pozornie zaspokaja wiele potrzeb dzieci. Im dłużej trwa wycofanie dziecka z rzeczywistości, tym proces „powrotu” jest bardziej skomplikowany.


Kiedy należy zainterweniować

Uzależnienie od gier komputerowych zaczyna się już w wieku przedszkolnym. Rodzice coraz częściej kupują dzieciom komputery z myślą o tym, że będzie to doskonała rozrywka zapewniająca rozwój osobisty. Te w niedługim czasie zaczynają tracić kontakt z rzeczywistością.

- Kiedy zauważyłam, że moje dziecko coraz częściej wybiera komputer zamiast realnych kontaktów z rówieśnikami zaczęłam się o nie martwić. Postanowiłam organizować synowi czas – przede wszystkim aktywność fizyczna, odwiedziny rodziny i znajomych. Stopniowo zauważyłam, że przynosi to pozytywny efekt. Z czasem mój syn zaczął chętniej spotykać się z kolegami na boisku sportowym, niż na wirtualnych meczach – opowiada Monika Gilgenast, mama 6-letniego Maćka.

Gdzie można leczyć uzależnienia dzieci i młodzieży w Elblągu?

"Odnowa". Przychodna Psychoterapii Uzależnień, ul. Powstańców Warszawskich 6;

"Pozytywnie". Ośrodek Psychoedukajci Coachingu i Wsparcia Psychologicznego, ul. Królewiecka 157;

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Elblągu, ul. Kosynierów Gdyńskich 30;

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny KARAN Dom Zacheusza, ul. Królewiecka 197.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.