X Elbląski Bieg Piekarczyka. Kenijczyk zwycięzcą. Adam Serocki najlepszy wśród elblążan (+ zdjęcia)

› sport ponad rok temu    3.06.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
Na pierwszym planie Karolina Smentoch (nr 752) z Żukowa, która zajęła 19. miejsce w swojej kategorii wiekowej (K20-29), 637. miejsce w kategorii open oraz 94. wśród kobiet,Na pierwszym planie Karolina Smentoch (nr 752) z Żukowa, która zajęła 19. miejsce w swojej kategorii wiekowej (K20-29), 637. miejsce w kategorii open oraz 94. wśród kobiet, fot. Marcin Mongiałło

Jubileuszowa, X edycja Elbląskiego Biegu Piekarczyka, zgromadziła na starcie ponad 800 zawodników, którzy pobiegli w biegu głównym (10 km). Biegacze pokonali 10-kilometrową trasę z trudnym podbiegiem do mety. Zwycięzcą został Kenijczyk, Hilary Kiptum Maiyo Kimaiyo, który osiągnął czas 30:51 min. Łącznie ulicami Elbląga pobiegło ponad 1200 osób, w tym dzieci rywalizujące w biegach towarzyszących.

Start i meta znajdowały się na ul. Teatralnej. Na całej długości trasy, która tradycyjnie liczyła dwie pętle po 5 kilometrów, znajdowały się cztery punkty nawadniania oraz cztery kurtyny wodne.

Bieg główny ukończyło 833 zawodników.

Najlepszy wśród elblązan okazał się Adam Serocki (36:39), który zajął jednocześnie 12. miejsce w kategorii open oraz drugie w swojej kategorii wiekowej (40-49). Najlepszą elblążanką była Anna Kukuć-Kwapiszewska (42:04), która była jednocześnie najlepsza w swojej kategorii wiekowej (40-49) oraz 59. w open.

Adam Serocki ma 46 lat i po raz piąty wystartował w Elbląskim Biegu Piekarczyka. Jest prawdziwym autorytetem w lokalnym środowisku biegaczy. Ma na swoim koncie niezliczoną ilość zwycięstw w imprezach biegowych, blisko 40 ukończonych maratonów, kurs instruktora lekkoatletyki; jest także trenerem lekkoatletycznym II klasy. W ubiegłorocznej edycji biegu zajął 5. miejsce w kategorii open (również najlepsze wśród startujących elblążan).

Anna Kukuć-Kwapiszewska urodziła się w 1978 roku. Ma na swoim koncie wiele medali zdobytych w niezliczonej ilości imprez biegowych na różnych dystansach. Przykładowo 30 maja 2014 r. zajęła pierwsze miejsce w kategorii kobiet na XIII mistrzostwach Polski Skarbowców o Puchar Ministra Finansów w Legionowie (bieg na dystansie 3 km), podczas których reprezentowała Urząd Skarbowy w Elblągu. Podczas ubiegłorocznej edycji "Piekarczyka" zajęła 60. miejsce w kategorii open i 6. wśród kobiet. W tym roku była 59. w kategorii open i 7. wśród kobiet.

Klasyfikacja X Elbląskiego Biegu Piekarczyka:

Mężczyźni:

1. Hilary Kiptum Maiyo Kimaiyo – 30:51 min.

2. Andrzej Rogiewicz – 31:12 min.

3. Nduwa Bonice Wambua – 31:28 min.

Hilary Kiptum Maiyo Kimaiyo urodził się w 1992 roku w Kenii i jest najmocniejszym zawodnikiem w węgierskiej grupie Benedek Team. W Polsce pojawił się w 2014 ubiegłym roku. Od tego czasu wygrał niezliczoną imprez biegowych. Specjalizuje się w półmaratonach i biegach na dystansie 10 kilometrów. W ostatnim okresie wygrał m.in. silnie obstawiony 6. PKO Białystok Półmaraton. Dystans 21 km i 97,5 m pokonał w czasie 1:05:02, ustanawiając tym samym rekord tego biegu.

Kobiety:

1. Zita Kácser – 37:23 min.

2. Yunes Moraa Onyancha – 37:24 min.

3. Magdalena Trzeciak – 38:20 min.

Zita Kácser urodziła się 2 października 1988 na Węgrzech. Jej najlepszy czas na dystansie 10 km to 34:30. Osiągneła go 24 sierpnia ubiegłego roku na zawodach w Szombathely. W ostatnim okresie wygrała m.in. silnie obstawiony 6. PKO Białystok Półmaraton. Dystans 21 km i 97,5 m pokonała w czasie 1:16:50.