› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Wyrok w sprawie Gierwatowski – Koliński. Uzasadnienie Sądu Okręgowego w Elblągu

› sąd ponad rok temu    13.07.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 7 ocen 2 / 100%
A A A
Wyrok w sprawie Gierwatowski – Koliński. Uzasadnienie Sądu Okręgowego w Elblągu fot. Marcin Mongiałło

Dziś (13 lipca) Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił wyrok Sądu Rejonowego uniewinniający Roberta Kolińskiego, który w lutym 2017 roku twierdził, że marsz żołnierzy wyklętych, który miał wówczas przejść ulicami Elbląga "będzie fetował m.in. bandytów, zbrodniarzy, morderców i gwałcicieli Polek i Polaków, których te środowiska nazywają wyklętymi".
 
21 lutego, Sąd Rejonowy w Elblągu uniewinnił oskarżonego Roberta Kolińskiego w sprawie z oskarżenia prywatnego o zniesławienie (art 212 KK) i obciążył oskarżyciela Jacka Gierwatowskiego kosztami sądowymi w całości oraz zadecydował o zwrocie kosztów zastępstwa procesowego (adwokackich). Sędzia Maciej Rutkiewicz uznał, że posty oskarżonego na temat ONR-u mieszczą się w granicach publicznej debaty. 

Jacek Gierwatowski odwołał się. Dziś Sąd Okregowy w Elblągu VI Wydział Karny Odwoławczy po rozpoznaniu w dniu 5 lipca sprawy z oskarżenia Jacka Gierwatowskiego przeciwko Robertowi Kolińskiemu oskarżonemu z artykułu 212 § 2 Kodeksu karnego w zw. z art. 12 kk na skutek apelacji złożonej od wyroku Sądu Rejonowego z dnia 21 lutego 2018 r. uchylił zaskarżony wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpoznania przez Sąd Rejonowy.

W ocenie Sądu, nie przesądzając na obecnym etapie postępowania kwestii winy czy nie oskarżonego, stwierdzić należy, że Sąd Rejonowy w Elblągu przeprowadził ocenę dowodów zgromadzonych w tej sprawie w sposób bardzo selektywny, chociażby odnosząc się w swoim uzasadnieniu do poglądów nacjonalistycznych i antydemokratycznych i uznał, że oskarżony Koliński działał w tym zakresie mówiąc prawdę, odwoływał się do załączonego statutu Obozu Narodowo-Radykalnego. Niemniej poza uwagą Sądu pozostała okoliczność, że oskarżony w swoich postach używał takich słów jak: faszyści, piewcy morderców Polaków, nacjonal-faszystowskie bojówki, rasiści i neofaszyści. Nie można się dopatrzeć w uzasadnieniu Sądu Rejonowego w Elblągu na jakiej podstawie przyjął, że takie określenia były uprawnione i zgodne z prawdą i oskarżony mógł nimi posługiwać się, dlatego też ten zgromadzony materiał wymaga ponownej analizy, żeby odnieść się do wszystkich użytych w tych postach określeń, których przecież pan oskarżony nie wypierał się i do końca twierdził, że takich określeń używał, ale w ocenie sądu musi to być ocenione po ponownym przeprowadzeniu całego postępowania. Dlatego też sąd zwrócił tę sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Elblągu. 

− uzasadniała sędzina.

Przypomnijmy, że sprawa ma swoje źródło w komentarzu, który w lutym 2017 roku napisał działacz Partii Razem Robert Koliński na jednym z elbląskich portali internetowych. Spotkało się to z ostrą reakcją członka stowarzyszenia Elbląscy Patrioci Jacka Gierwatowskiego, który skierował do sądu prywatny akt oskarżenia, domagając się przeprosin i wpłacenia 2 tysięcy złotych na cele społeczne.

22 lutego 2017 r. Robert Koliński napisał na jednym z elbląskich portali internetowych następujący komentarz (pisownia oryginalna):

W dniu dzisiejszym prasa elbląska podała, że przez ulice naszego miasta ma przejść marsz, który będzie fetował m.in. bandytów, zbrodniarzy, morderców i gwałcicieli Polek i Polaków, których te środowiska nazywają "wyklętymi".

 

Pomimo naszych wielokrotnych, nagłaśnianych również przez lokalną prasę, apeli do radnych miejskich i Witold Wróblewski - Prezydent Miasta Elbląg władze miejskie pozostały głuche na sprawę swojego patronatu nad obchodami związanymi z tzw. Biegiem Wilczym Tropem (nazwa nieprzypadkowo kojarzy się elblążanom z lokalnym posłem PiS, Jerzym Wilkiem, który od dłuższego czasu wspiera inicjatywy środowisk ultraprawicowych, 'wyklętych' oraz otwarcie faszystowskich w naszym mieście).

 

Ośmielone tym żenującym brakiem wiedzy historycznej elbląskich radnych miejskich oraz jakiejkolwiek pokory wobec ofiar zbrodniczego podziemia powojennego ze strony miejskich decydentów, środowiska prawicowe i neofaszystowskie postanowiły zorganizować prowokacyjny marsz ulicami naszego miasta - organizatorem tego haniebnego wydarzenia są m. in. Obóz Narodowo-Radykalny oraz Młodzież Wszechpolska, organizacje w sposób jawny odwołujące się do swych przedwojennych, faszystowskich, antysemickich, rasistowskich i ksenofobicznych korzeni.

To przede wszystkim właśnie ten komentarz stanowi podstawę procesu. Sprawa znalazła swój finał w elbląskim sądzie i toczy się już ponad rok.  

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 19

 • 13
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ elblążanka
ponad rok temu 7
Brawo Narodowcy! przecież Wy jesteście innymi ludźmi niż Ci w czasach przedwojennych.
~ gość
ponad rok temu ocena: 80%  6
Towarzyszu komunisto. Wy wiecie co?
~ Utryt
ponad rok temu ocena: 83%  5
Juz niedlugo lewacy sami wyjada z Polski i bedzie super
~ gość
ponad rok temu ocena: 67%  4
Trzeba im pomóc i dobrze wybatożyć. To jest trąd i zaraza.
~ gość
ponad rok temu ocena: 62%  3
Sędziowie do wymiany. Tylko Duda dał d. Pozostaje tylko Ruch Narodowy!
~ WP
ponad rok temu ocena: 44%  2
Brawo dla sądu!
~ dobre wieści
ponad rok temu ocena: 73%  1
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został właśnie ukarany grzywną w wysokości 2,5 tys. złotych przez Sąd Rejonowy za nazwanie działacza Młodzieży Wszechpolskiej faszystą. :) https://www.trojmiasto.pl/wiad...
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.