› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Wyprali 680 mln euro pochodzących z handlu narkotykami

ponad rok temu    22.05.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 3 ocen 1 / 100%
A A A
Wyprali 680 mln euro pochodzących z handlu narkotykami fot. http://gdansk.pr.gov.pl

Rozbicie międzynarodowego związku przestępczego o charakterze zbrojnym zajmującego się przemytem narkotyków oraz praniem pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami na terenie Unii Europejskiej. Podejrzani wyprali 680 mln euro pochodzących z handlu narkotykami.

Prokuratura Regionalna w Gdańsku wraz z Zarządem w Gdańsku CBŚP prowadzi śledztwo dotyczące działalności międzynarodowej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się wprowadzaniem do obrotu dużych ilości substancji psychotropowych, przestępstwami papierosowymi oraz praniem pieniędzy pochodzących z przestępstw narkotykowych. W skład grupy wchodzili głównie obywatele Litwy, ale praniem pieniędzy zajmowali się także Polacy.

Międzynarodowy zespół śledczy
Rozwiązaniem sprawy zajmowały się służby w Polsce, Hiszpanii, Litwy, Estonii i Wielkiej Brytanii, a całość była koordynowana i wspierana przez Europol i Eurojust. W efekcie zatrzymano 22 podejrzanych o udział w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym oraz pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw narkotykowych i papierosowych. W Hiszpanii wpadł podejrzany o organizację przestępczej działalności 48-letni obywatel Litwy. „Brudne pieniądze” przemycano drogą lotniczą lub w tirach, a jednorazowo w transporcie ciężarowym mogło być przewiezionych nawet do 50 mln funtów.

Wyjaśniając kolejne aspekty sprawy nawiązano współpracę z funkcjonariuszami z Litwy, Estonii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Całość działań była koordynowana i wspierana przez Europol oraz Eurojust. W 2019 r. strona polska dołączyła do Międzynarodowego Zespołu Śledczego (JIT) zawiązanego przez Litwę oraz Estonię.

Przemyt narkotyków z Kolumbii i Afryki
Z zebranych informacji wynikało, że członkowie grupy w 2016 r. przemycili z Kolumbii do Rumunii ponad 2 tony kokainy, które miały potem trafić do Holandii, a w tym samym roku na terenie Wielkiej Brytanii wprowadzili do obrotu ponad 150 kg kokainy. W trakcie śledztwa w 2017 r. CBŚP udaremniło przemyt ponad 200 kg haszyszu z Hiszpanii do Polski. Według śledczych za organizację przestępczej działalności był odpowiedzialny 48-letni obywatel Litwy, przebywający na terenie Hiszpanii.

Pranie pieniędzy na terenie Polski 
W trakcie śledztwa ustalono, że od 2015 r. ogromne ilości pieniędzy były transportowane z Wielkiej Brytanii do Polski, a stąd m.in. przez Holandię do Kolumbii. Pieniądze pochodziły z przestępczej działalności grupy, przede wszystkim z przemytu narkotyków, głównie haszyszu z Afryki (Maroko) i kokainy z Kolumbii. Gotówkę transportowano różnymi metodami – drogą lotniczą, a także w samochodach ciężarowych. Jednorazowo w transporcie mogło być przemycanych nawet do 50 mln funtów.

W Polsce pieniądze trafiały do współpracujących z grupą kantorów wymiany walut. Tam odbywał się proceder prania pieniędzy. Dzięki pomocy Generalnego Inspektora Informacji Finansowej udało się wyjaśnić cały proceder prania pieniędzy. Z poczynionych ustaleń wynika, że w okresie od 2017 do 2019 r. członkowie grupy mogli w ten sposób „wyprać” nie mniej niż 680 mln euro.

Operacja ICEBREAKER 
Uderzenie w grupę nastąpiło w ubiegłym tygodniu. W dniach 15/16 maja 2019 r., łącznie ponad 450 funkcjonariuszy CBŚP, policji litewskiej i hiszpańskiej oraz służb celnych Wielkiej Brytanii, hiszpańskiej Guardia Civil, wspieranych przez Europol i Eurojust, przeprowadziło skoordynowaną akcję na niespotkaną dotąd skalę.

Niemal równocześnie na terenie Polski, Litwy, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii przeprowadzono łącznie 40 przeszukań obiektów i zatrzymano 22 osoby, obywateli Polski, Litwy i Estonii, w tym podejrzanego o kierowanie przestępczym procederem. Zabezpieczono również blisko 8 mln euro, głównie w gotówce, sztabkach złota, biżuterii i diamentach.

Po stronie polskiej za przygotowanie akcji odpowiedzialni byli policjanci CBŚP z Gdańska oraz z Opola. Łącznie w działaniach na terenie Polski wzięło udział około 150 funkcjonariuszy. Na terenie województwa pomorskiego, dolnośląskiego i opolskiego zatrzymano 8 podejrzanych. Podczas akcji zabezpieczono blisko 10 mln zł, w różnej walucie. Do szczegółowej analizy zabezpieczono dokumentację, telefony, nośniki danych informatycznych i komputery. W domu wynajmowanym przez podejrzanych policjanci znaleźli i zabezpieczyli nie tylko ukrytą gotówkę, ale także urządzenie do liczenia pieniędzy. Na poczet przyszłych grzywien oraz przepadku korzyści majątkowej zabezpieczono mienie należące do podejrzanych, m.in.: luksusowe pojazdy, monety kolekcjonerskie oraz biżuterię (złoto, diamenty).

Kolejna, dziewiąta osoba zatrzymana w Polsce wpadła w Gdyni w piątek 17 maja.

Zarzuty i areszt dla podejrzanych


Podejrzanych zatrzymanych na terenie Polski doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty dotyczące m.in. brania udziału w związku przestępczym o charakterze zbrojnym, prania pieniędzy pochodzących z przestępstw narkotykowych, przemytu narkotyków i udziału w ich obrocie. Tego typu przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności do 15 lat.

Na wniosek prokuratora sąd aresztował 8 podejrzanych.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 2
    BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kkk
ponad rok temu ocena: 67%  3
A co to ma wspólnego z Elblągiem?
~ baj
ponad rok temu ocena: 50%  2
jak zwykle nic, zapchaj dziura
~ marcco
ponad rok temu ocena: 20%  1
A myślisz że kto finansuje totalną opozycję w całym kraju ?
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.