› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Wycieczka rowerowa "Razem do Truso"

› bieżące ponad rok temu    7.05.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Wycieczka rowerowa

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów, która odbędzie się pod hasłem Truso – legenda odkryta, elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne we współpracy z PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej organizuje rajd rowerowy. Wyprawę zaplanowano na 15 maja (sobota), na godz. 10.00 – 14.00.

Rozpocznie się na Bulwarze Zygmunta Augusta 11, przed budynkiem Muzeum, a zakończy w okolicach ronda na Zatorzu. Całkowita długość trasy liczy ok. 30 km. Ponieważ w tym roku mija 40 lat od odkrycia osady, a historia jej odnalezienia związana jest właśnie z rowerową wyprawą, trasa rajdu wieść będzie w okolice osady Truso (i z powrotem). Na miejscu uczestników czeka spotkanie z odkrywcą osady, dr Markiem F. Jagodzińskim.

Na wyprawę warto zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową, lornetkę, jedzenie i picie oraz środki do dezynfekcji. Ze względu na obowiązujące obostrzenia liczba uczestników wydarzenia będzie ograniczona do 30 osób (obowiązuje kolejność zgłoszeń).

Zgłoszenia będą przyjmowane mailowo na adres muzeumel@elblag.com.pl w formie skanu lub zdjęcia wypełnionej i podpisanej karty zgłoszeniowej, którą można pobrać na stronie https://muzeum.elblag.pl/truso-legenda-odkryta-wirtualna-noc-muzeow/.

Uczestników rajdu obowiązuje reżim sanitarny – zachowanie bezpiecznego dystansu, osłanianie ust i nosa maseczkami ochronnymi, dezynfekcja rąk (we własnym zakresie).

Warto przypomnieć, że osadę Truso odkrył elbląski archeolog Marek F. Jagodziński. Na pozostałości emporium natknął się w miejscowości Janów Pomorski (obecnie Janów).

Niezwykłe były także okoliczności tego przełomowego odkrycia: przyszły doktor archeologii odnalazł ślady tej legendarnej osady podczas weekendowej wyprawy rowerem wyścigowym marki „Huragan”. Nie była to jednak przypadkowa przejażdżka – takie rowerowe penetracje obrzeży jeziora Druzno zalecił jego mistrz, Profesor Jerzy Okulicz-Kozaryn.

Podczas jednej z wypraw, wiosną 1981 roku, na polach położonych po wschodniej stronie jeziora, młody archeolog dostrzegł fragmenty naczyń ceramicznych, kości zwierzęce i duże bryłki bursztynu. Wówczas stało się jasne, że dokonał przełomowego odkrycia.

Agnieszka Sławińska, Jakub Jagodziński
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.