› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Wybory młodzieżowe z CEO w III LO

› rozwój i edukacja ponad rok temu    9.10.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Wybory młodzieżowe z CEO w III LO fot. nadesłana

III LO jest jedną z ponad 900 szkół, które włączyły się w zorganizowanie symulacji wyborów parlamentarnych w ramach programu edukacyjnego „Młodzi głosują”. Jego celem jest zachęcenie młodych ludzi do uczestnictwa w życiu publicznym, w tym do świadomego udziału w wyborach. 

Wybory poprzedziła kampania profrekwencyjna. Uczennice klasy IIIb Magdalena Dębowska oraz Agnieszka Kurzwińska przygotowały dwa rodzaje plakatów, ulotki oraz przypominały klasom o nadchodzącym wydarzeniu. Wybranych zostało dziesięć najciekawszych punktów z programów wyborczych partii, aby uczniowie mogli zapoznać się z ich postulatami. Na terenie szkoły zostały rozwieszone plakaty oraz ulotki. Uczniowie byli zaskoczeni kampanią. Nie sądzili, że sprawa ich dotyczy. Uczestnicy projektu starali się przekonywać, jak ważna jest postawa społeczna i obywatelska oraz poczucie odpowiedzialności za otaczającą rzeczywistość poprzez uczestnictwo w życiu publicznym.

Ponadto we wrześniu uczniowie klasy IIIb Adrian Komoń, Jakub Hryciuk i Jakub Weis przeprowadzili w klasie pierwszej lekcję na temat wyborów. Maturzyści wyjaśnili znaczenie mechanizmów demokratycznych, omówili sposób przeprowadzania wyborów w Polsce, wyjaśniając m.in. komu przysługuje czynne, a komu bierne prawo wyborcze.

Wreszcie 7 października nadszedł dzień wyborów. W bibliotece szkolnej została utworzona specjalna komisja wyborcza, której zadaniem było czuwanie nad prawidłowym przebiegiem wyborów. W jej skład weszli: Jakub Skibiński (Ib), Wiktoria Czapiewska (IIIb), Wiktoria Mikulska (IIIb) oraz Kamila Mańkowska (IIIb). 

Na kartkach wyborczych umieszczone były nazwy rzeczywistych komitetów biorących udział w wyborach powszechnych. Do udziału w wyborach zachęcani byli wszyscy uczniowie. Po głosowaniu sporządzono protokół zawierający informacje o wynikach i frekwencji. Dzięki podjętym działaniom zwiększyła się świadomość uczniów na temat procesu wyborczego. 

Agnieszka Krzywdzińska

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (0)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.