› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Wybieracie się w ten weekend na Mierzeję? Zajedźcie po drodze na premierę żuławskiego lagera!

› bieżące ponad rok temu    10.05.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Wybieracie się w ten weekend na Mierzeję? Zajedźcie po drodze na premierę żuławskiego lagera! fot. Mały Holender – dom podcieniowy na Żuławach

Warto tam być co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, aby zobaczyć wspaniały, niepowtarzalny, doskonale zachowany dom podcieniowy, którego historia jest bardzo długa i interesująca. Jest także drugi powód – odbędzie się tam premiera warzonego w naturalny sposób  piwa "Szuwar". Szczególnie jeśli wybieracie się w ten weekend na Mierzeję, to polecamy wam zajechać po drodze na premierę żuławskiego lagera z tatarakiem, która odbędzie się w domu podcieniowym Mały Holender w Żelichowie koło Nowego Dworu Gdańskiego.

Piwo jest niepasteryzowane, niefiltrowane i refermentowane w butelkach. Jest lekkie (4,3%) – idealne na lato. W programie wydarzenia przewidywana jest bezpłatna degustacja "Szuwara" oraz specjalnie przygotowanych przekąsek piwnych. Twórcy piwa opowiedzą też jego historię. Na miejscu będzie też można zakupić piwo o niepowtarzalnej recepturze. Czy żuławski lager z tatarakiem przypadnie wam do gustu?

Kiedy?

Wydarzenie rozpocznie się w dniu 11 maja 2019 r. (sobota) o godz. 16.00. Przewidywany koniec imprezy –około godz. 18.00.

Gdzie się odbędzie degustacja?

W domu podcieniowym Mały Holender, który znajduje się w miejscowości Żelichowo, położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Nowego Dworu Gdańskiego (Żelichowo 31 A k, 82-100 Nowy Dwór Gdański).

Dom podcieniowy Mały Holender

Będzie także okazja zobaczyć pięknie odrestaurowany, liczący około 300 lat dom podcieniowy Mały Holender, w którym będzie się odbywać degustacja. Stary dom podcieniowy rozebrano i przeniesiono w częściach z miejscowości Jelonki nieopodal Pasłęka. Drewniane elementy były obrabiane z wykorzystaniem tych samych technik, jakie stosowano kilka wieków wcześniej oraz składane na nowo. 

Niegdyś część domu pełniła funkcje spichlerza, ale po latach okazało się że jest on za mały na pełnienie takiej funkcji, w związku z czym zbudowano oddzielne spichlerze. Przed II wojną światową mieściła się tu gospoda, natomiast sama wieś Żelichowo należała do największych na Żuławach – liczyła kilkadziesiąt domostw. Dziś w domu podcieniowym Mały Holender organizowane są różnego rodzaju warsztaty (w tym kulinarne), prelekcje, jak również niepowtarzalne wesela. 

Jak dojechać z Elbląga?

Jadąc z Elbląga w kierunku Stegny przez Nowy Dwór Gdański, wyjeżdżamy zeń ulicą Jantarową, kierując się cały czas w stronę morza. Przed pierwszym, ostrym zakrętem (na drodze wojewódzkiej nr 502) prowadzącym w lewo, skręcamy w prawą stronę (przed zakrętem powinniśmy zobaczyć tablicę kierujacą nas na Żelichowo). 

Jak dojechać?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.