› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Wszystko o wyborach samorządowych

› bieżące ponad rok temu    26.03.2015
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 5 / 80%
A A A
Wszystko o wyborach samorządowych

W ubiegłym roku w listopadzie odbyły się kolejne wybory samorządowe, które odbywają się regularnie co cztery lata. W tychże wyborach pierwszy raz organizowane były one w okręgach jednomandatowych. Podczas wyborów samorządowych obywatele wybierają radnych gmin, sejmików wojewódzkich i powiatów, burmistrzów, prezydentów miast i wójtów.

Krótko o wyborach samorządowych

Wybory samorządowe to wybory dość specyficzne. Mają znaczny wpływ na życie lokalnej społeczności, a zatem ich zakres jest również stricte lokalny. Dotyczą małych obszarów – życia miast czy gmin. Dlatego też podczas tychże wyborów nasz cenny głos wyborczy oddajemy na konkretnego kandydata a nie na całą partię, ugrupowanie czy listę kandydatów. Kiedy oddajemy głos na kandydata to wiemy, że jeśli wygra to zajmie się on naszymi lokalnymi problemami (dzięki m.in. zastosowaniu okręgów jednomandatowych o których opowiemy poniżej).

Okręgi wielomandatowe

Do roku 2014 wybory samorządowe odbywały się w okręgach wielomandatowych. Oznaczało to, że kandydaci rywalizowali o zdobycie kilku, kilkunastu mandatów ale możliwych do zdobycia w danym okręgu. Minusem tego systemu jest to, że wybierani radni często nie są powiązani ze swoim okręgiem bezpośrednio, co skutkuje tym, że często radny ma inne priorytety niż lokalna społeczność danego okręgu. Właśnie dzięki temu wprowadzenie okręgów jednomandatowych sprawia, że interesy społeczności interesują startujących w wyborach a odpowiednie osoby trafiają na odpowiednie miejsce.

Okręgi jednomandatowe

5 stycznia 2011 roku wprowadzono rygorystyczne i diametralne zmiany w Kodeksie wyborczym (Dz. U. 2011 nr 21 poz. 112) na temat wyborów samorządowych. Kodeks ten stanowi ważny dokument mówiący o wyborach samorządowych, który reguluje zasady odnośnie wyborów do rady gminy, powiatu oraz do sejmiku województwa. Wybory jednomandatowe są wyborami zgodnymi ze starą zasadą „zwycięzca bierze wszystko”. Niestety system wyborów jednomandatowych nie obowiązuje jeszcze podczas wyborów samorządowych do rady miasta oraz do rady miasta na prawach powiatu.

Okręg jednomandatowy to jednostka, która została stworzona by wybory samorządowe zostały przeprowadzone sprawnie. Podczas wyborów mandat otrzymuje osoba, która w danym okręgu otrzyma najwięcej głosów obywateli. Ważne jest, że w danym okręgu można otrzymać maksymalnie jeden mandat. Wybory samorządowe odbywają się według zasady większości względnej głosów. Największym minusem wyborów jest od dawien dawna to, że głosy są zwyczajnie marnowane. Często okazuje się, że wybory wygrała osoba, która wcale nie otrzymała największej liczby głosów. System jednomandatowy jest dobrym i właściwym systemem wyborów, ponieważ wybierane są osoby powiązane z danym okręgiem a nie jak w przypadku okręgów wielomandatowych, osoby, które niekoniecznie mają cokolwiek wspólnego z danym samorządów i niekoniecznie chcą tego, czego obywatele, którzy biorą tutaj udział w wyborach. Rotacja nie jest tak duża i w przypadku, kiedy wybrany kandydat nie wywiąże się należycie ze swoich obowiązków i zawiedzie swoich wyborców, najzwyczajniej w świecie nie zostanie on wybrany na dane stanowisko samorządowe po raz kolejny. System ten jest znacznie prostszy niż system okręgów wielomandatowych, bardziej zrozumiały dla obywateli i wyborców i znacznie bardziej przez nich popierany. Jednomandatowe okręgi wyborcze obowiązują na zachodzie w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Kanada, Francja czy Wielka Brytania.

Artykuł został przygotowany dzięki firmie www.hdsystem.pl, która specjalizuje się we wdrażaniu systemów do głosowania na tabletach. Hdsystem tworzy i wdraża programy do głosowania oraz obsługuje transmisje z sesji np. rady.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.