› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Wspólna akcja nadleśnictwa i elbląskiej policji

› policja 27 dni temu    23.09.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Wspólna akcja nadleśnictwa i elbląskiej policji

Dzielnicowi wspólnie z leśnikami z lasów Państwowych Nadleśnictwa Elbląg przeprowadzili  działania na terenie podelbląskich lasów. Działania polegały na rozwieszaniu czerwonych naklejek, na których widnieje nasza lokalizacja oraz informacja jak wezwać pomoc w nagłym wypadku. Służby  udostępniają również bezpłatną aplikację dla grzybiarzy, która działa również w trybie offline.

Co roku zdążają się sytuacje, w których ktoś wzywa pomocy lub zgubi się w lesie. Dzieje się to najczęściej w okresie letnim, gdy w lesie przebywa dużo osób oraz jesienią, gdy pogoda staje się bardziej wymagająca, a ludzie udają się do lasu na grzyby. Aby ułatwić odnalezienie lub w celu udzielenia szybkiej pomocy, policjanci z Komendy Miejskiej  Policji w Elblągu wraz z leśnikami z Lasów Państwowych Nadleśnictwa Elbląg wspólnie rozwieszali naklejki, które pojawią się między innymi na: leśnych miejscach postoju pojazdów, przy ścieżkach edukacyjnych i wieżach widokowych.

Na naklejkach znajdziemy 3 informacje:

Numer telefonu alarmowego 112, nazwę nadleśnictwa i leśnictwa oraz pięciocyfrowy numer z literą – jest to adres leśny miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy, np. 15.02.1.02.286.i, gdzie:

–        15 – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
–        02 – Nadleśnictwo (w tym przypadku Elbląg)
–        1 – Obręb Leśny
–        02 – Leśnictwo (Dąbrowa)
–        286 – Oddział
–        i – Pododdział

Dzwonimy pod numer 112. Podajemy pięciocyfrowy numer adresu leśnego z czerwonej naklejki. Centrum Powiadamiania Ratunkowego przekazuje informację Policji lub innym służbom ratunkowym. Służby sprawdzają lokalizację na numerycznej mapie leśnej (Bank Danych o Lasach), gdzie za pomocą wyszukiwarki można namierzyć konkretne wydzielenie leśne, w którym znajduje się poszkodowany i jeśli jest taka potrzeba, przyjeżdżają na miejsce.

Dzięki aplikacji mBDL na pewno nie zgubicie się w lesie. Działa na platformach Android i iOS. Oprócz mapy podstawowej, w aplikacji dostępne są również inne warianty, m.in: mapa drzewostanowa, mapa form własności, mapa siedlisk leśnych, mapa zbiorowisk roślinnych oraz mapa łowiecka. Mechanizm pobierania danych do pracy offline umożliwia korzystanie z map nadleśnictw oraz parków narodowych. Aplikacja została przygotowana przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. W menu Pomoc znajduje się instrukcja użytkowania.

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl

https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663


Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.