› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

Wolontariusze z Elbląga w Straży Marszu Niepodległości w Warszawie (+ wideo + zdjęcia)

› relacje 6 miesięcy temu    13.11.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 18 ocen 0 / 0%
A A A
Członkowie Straży Marszu Niepodległości (2018 r.). Wśród osób uwiecznionych na fotografii elblążanin Jacek Gierwatowski (trzeci od prawej),Członkowie Straży Marszu Niepodległości (2018 r.). Wśród osób uwiecznionych na fotografii elblążanin Jacek Gierwatowski (trzeci od prawej), fot. nadesłana

Kilku wolontariuszy z naszego miasta, reprezentujących Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci oraz Obóz Narodowo-Radykalny w Elblągu, zebezpieczało jubileuszowy, rekordowy pod względem frekwencji, IX Marsz Niepodległości, który odbył się w Warszawie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Elblążanie pracowali w Straży Marszu przy zapewnieniu porządku w trakcie wydarzenia, które według szacunków policji zgromadziło około 250 tysięcy ludzo. Zgodnie podkreślali, że przemarsz i wspaniała, braterska i patriotyczna atmosfera, która mu towarzyszyła, zapiszą się trwale w ich pamięci. 

Straż Marszu szła na czele pochodu, po bokach oraz asystowała przy ambulansach. Na oficjalnej stronie MN może,my przeczytać, że:

Straż Marszu Niepodległości to największa społeczna, otwarta i oparta na wolontariacie formacja odpowiedzialna za organizację, logistykę oraz zabezpieczenie 11 listopada corocznego Marszu Niepodległości. Powołanie formacji było odpowiedzią organizatorów na nieudolne i nieodpowiedzialne działania służb mundurowych w trakcie imprez w latach 2010-2012. W ocenie organizatorów podjęte przez funkcjonariuszy czynności mogły sprowadzić na uczestników legalnego zgromadzenia bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia.

Wolontariusze byli już aktywni około godz. 10.00, asystując i pomagając przy rozładowywaniu lawet z motocyklem i dwoma jeepami, wchodzących w skład Zmotoryzowanej GRH. im. gen. Stanisława Maczka oraz torując drogę pod same barierki.

Marsz Niepodległości rozpoczął się o godzinie 14:00, a godzinę później ruszył z Ronda Romana Dmowskiego. Na jego czele nie zabrakło działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego oraz włoskich przyjaciół z Forza Nuova. Nieco dalej z ciekawą oprawą uformowała się Młodzież Wszechpolska – drugi z organizatorów całego wydarzenia. Dzięki temu Marsz zachował nacjonalistyczny charakter.  

– relacjonowała Adrianna Gąsiorek z Obozu Narodowo-Radykalnego.

 

Jak poinformował nas Jacek Gierwatowski (Elbląscy Patrioci i ONR Elbląg):

Będąc w Straży Marszu szedłem na samym jego przedzie. Kiedy już znaleźliśmy się na warszawskich Błoniach, nieopodal Stadionu Narodowego, minęło aż kilkadziesiat minut zanim dołączyły do nas osoby z końca Marszu. To świadczy o jego wielkości. Odśpiewaliśmy Rotę, hymn państwowy,  "Boże coś Polskę", "Bogurodzicę".

Pan Jacek zwrócił uwagę na barierki odgradzające funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej od członków Straży Marszu Niepodległości (widać je na jednej z załączonych fotografii). 

Mimo, że w mediach głównego nurtu mówiło się o jednym marszu, to uczestnicy zwracają uwagę, że de facto mieliśmy do czynienia z dwoma marszami, które miały odrębną podmiotowość. Jako pierwszy szedł marsz rządowy z hasłem "Dla Ciebie Polsko", w którym szili m.in. prezydent Polski Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki ora wielu prominentnych polityków PiS, w tym prezes partii Jarosław Kaczyński. Ten marsz oddzielała kilkusetmetrowa przerwa od właściwego Marszu Niepodległości (hasło: "Bóg, Honor, Ojczyzna"), w którym znajdowali się przedstawiciele i sympatycy Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskiej (organizatorów Marszu), jak również Obozu Narodowo-Radykalnego, kombatantów z Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, rodziny z dziećmi oraz członkowie różnego rodzaju stowarzyszeń. Obserwatorzy wskazują, że ten drugi marsz był wielokrotnie większy (nawet 10-krotnie) od pierwszego.     

Dlaczego można było odnieść wrażenie, że idą dwa marsze? Strona rządowa znalazła wytłumaczenie.

W dzisiejszym marszu uczestniczy szereg osób ochranianych m.in. prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu. Są to osoby chronione przez Służbę Ochrony Państwa, nadzorowaną przez MSWiA. W związku z tym – kierując się względami bezpieczeństwa szef MSWiA Joachim Brudziński podjął decyzję, aby utworzyć tzw. bufor bezpieczeństwa, wydzielający strefę, w której przebywają osoby ustawowo chronione przez SOP 

– poinformowało MSWiA.

Na błoniach Stadionu Narodowego ustawiona została scena, na której wystąpili wykonawcy i zespoły prezentujące repertuae patriotyczny Sova, Basti, Klipo, 5tka, Irydion, Andrzej Rosiewicz. Przemówienia wygłosili prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz oraz kierownik główny Obozu Narodowo-Radykalnego Tomasz Dorosz.

Marsz był dużym sukcesem organizacyjnym oraz frekwencyjnym. Niektórzy publicyści zauważyli, że była to największa polityczna demonstracja od 1945 roku. Według szacunków policji w wydarzeniu wzięło udział 250 tys. osób. Są i tacy, którzy twierdzą, że uczestników było znacznie więcej.

Trasa marszu ma ponad 3,7 km i min. 50 m szerokości, więc sama powierzchnia marszu to prawie 200 tys. m2.  Przyjmując, że na 1 m2 przypada 1 osoba (patrząc na zdjęcia – jeszcze więcej osób), to już mamy prawie 200 tys. uczestników Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że marsz trwał ponad 3 godziny, to możemy przyjąć (wolny spacer 3,5 km/h/), że powinniśmy to pomnożyć minimum 2,5 razy. Wówczas mamy, lekko licząc, około 0,5 mln uczestników. Dla porównania Stadion Narodowy ma pojemność prawie 60 tys.

– napisał jeden z internautów, który twierdzi, że liczba uczestników MN została znacznie zaniżona. 

Podczas Marszu były rozpowszechniane ulotki wzywające do tego, aby nie dać się sprowokować i koncentrować się na eksponowaniu barw narodowych. To się udało! Niestety, należy dodać, że mimo upomnień organizatorów używano rac i petard hukowych.  

Jesteśmy podbudowani, że pod hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna" za realną suwerennością polityczną, gospodarczą i kulturową Polski manifestowało tak wielu Polaków

– podkreślił prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki. 

Zbiórka publiczna na rzecz pomocy dla uwięzionej Basi Poleszuk

Elblążanie (w tym członkowie ONR w Elblągu) w czasie trwania i po zakończeniu wydarzenia prowadzili zbiórkę publiczną, organizowaną przez Komitet Społeczny Zjednoczeni dla Narodu, na rzecz pomocy dla uwięzionej Basi Poleszuk.

26-letnia Barbara Poleszuk jest organizatorką wydarzeń patriotycznych na terenie Podlasia, słynącą z rysunków przezentujących żołnierzy wyklętych. Szkic jej autorstwa, przedstawiający Inkę, należy do najpopularniejszych i jest powszechnie znany w całej Polsce (można go zobaczyć m.in. w biurze posła Jerzego Wilka w Elblągu). Działaczka od niedawna przebywa w zakładzie karnym, w związku z wydarzeniami, które miały miejsce dwa lata temu w Białowieży, kiedy postawiono jej, m.in. zarzut obrazy funkcjonariuszy, naruszenia nietykalności i zmuszania do odstąpienia od czynności służbowych. Basia działała w obronie atakowanego kolegi, a policjant odznaczał się dużą brutalnością. Według świadków zdarzenia miał uderzyć pałka w brzuch chłopaka, co wynika z relacji przedstawionej w filmie dokumentalnym pt. "Tutejsi"

W sierpniu ubiegłego roku młoda kobieta została prawomocnie skazana na karę bezwzględnego pozbawienia wolności. 26 października bieżącego roku młoda działaczka została zatrzymana w Hajnówce, dwa dni przed ślubem swojego brata, z wykorzystaniem nieoznakowanego samochodu. Brat Barbary Poleszuk Dawid zaznacza, że jego siostra nigdy nie była karana i posiadała dokument o niekaralności, który był jej potrzebny w pracy. Jego zdaniem do zatrzymania kobiety i jej osadzenia w więzieniu doprowadziło „zaniedbanie prawnika i brak informacji o tym, że ma stawić się do więzienia”. 

Wyrok wydaje się bardzo ostry – powiedziała w „O co chodzi” Agnieszka Kamińska z Polskiego Radia 24, komentując 4 miesiące bezwzględnego więzienia, na które została skazana 26-letnia Barbara Poleszuk za czynną napaść na policjanta. Jej rodzina przekonuje, że kobieta podrapała funkcjonariusza.

– możemy przeczytać na łamach TVP.Info.

W uwolnienie Basi Poleszuk zaangażowali się także członkowie elbląskiego ONR-u, którzy na ogrodzeniu przy al. Piłsudskiego w Elblągu rozwiesili transparent z hasłem "Uwolnić Basię Poleszuk" (można go było zobaczyć od 4 do 7 listopada), wyrażającym solidaryzm i nawołującym do uwolnienia kobiety, określanej mianem więźnia politycznego. 

Możesz podpisać petycję w sprawie uwolnienia Basi Poleszuk.

Więcej informacji znajdziecie na profilu internetowym brata Basi.

Zobacz obszerną relację z Marszu Niepodległości w Warszawie (wRealu24.pl).

 

Zobacz inną obszerną, czterogodzinną relację z Marszu Niepodległości w Warszawie (eMisja.Tv).

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 27

  • 20
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 1
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (18)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ ANTY LEWAK
  6 miesięcy temu 18
  Nowa ramówka TVN: "Dzień dobry Hitler" "Top Nazist" "MasterChef SS" "X-Faszyzm" "Polskie Obozy Śmierci - EXpress" "Kuchenne Holokausty" "Perfekcyjna Pani Kapo"
  ~ DUMNY Z BYCIA POLAKIEM
  6 miesięcy temu ocena: 50%  17
  Dla myślących "poprawnie politycznie" kilka informacji ! 1.ONR nie był gościem na Marszu Niepodległości- był jednym ze współorganizatorów. 2.Inicjatorami Marszu Niepodległości byli właśnie działacze ONR i Młodzieży Wszechpolskiej 3.Marsz Niepodległości jest oddolną inicjatywą ,organizowaną po raz 9-ty przez środowiska narodowe ! 4. Marsz Niepodległości nie jest finansowany z żadnych źródeł państwowych,wyłącznie składki oraz darowizny polskich patriotów. 5.Prezydent Andrzej Duda oraz PiS próbował w tym roku odebrac organizatorom (Stowarzyszenie Marsz Niepodległości) ich marsz,wchodząc z butami na trzy dni między konflikt na linii Hanna GW- Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. 6.Przygotowania do Marszu Niepodległości trwają wiele miesięcy, a PAD władował się na gotowe na kilka dni przed marszem. 7. W marszu rządowo-prezydenckim szło kilkanaście razy mniej ludzi niż w Marszu Niepodległości 8.Marsz Niepodległości był chroniony przez własną Straż Marszu Niepodległości,posiadał własne służby medyczne,własne nagłośnienie oraz wszystkie inne niezbędne elementy do prawidłowego przeprowadzenia marszu. MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI BYŁ,JEST I POZOSTANIE NASZĄ ODDOLNĄ INICJATYWĄ ORGANIZOWANĄ PRZEZ ŚRODOWISKA NARODOWE I ŻADNA ZŁA SIŁA NAM TEGO NIE ODBIERZE !!!
  ~ gość
  6 miesięcy temu ocena: 100%  16
  BRAWO! SŁAWA!
  ~ ciekawy
  6 miesięcy temu ocena: 17%  15
  Elbląscy patrioci chwalą się ze zadają się z faszystami z Włoch !!!!!szok !!!!ONR to wątpliwej jakości patrioci nie miał bym nic przeciwko nim ale to rusofile opłacani przez Putina.A tak na marginesie ten portal to chyba tylko polskojęzyczny?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji  hejt !
  ~ Dumny z bycia Polakiem
  6 miesięcy temu ocena: 100%  14
  Więcej rzetelnej wiedzy polecam ! Napisałeś kilka zdań,i wszystkie bezdennie głupie !
  ~ tyle
  6 miesięcy temu ocena: 20%  13
  zwykłe kobole i tyle
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ antykleryk
  6 miesięcy temu ocena: 18%  12
  Nacjonalizm się szerzy i ma na to pozwolenie władzy. To jest bardzo niepokojące. Już w historii tak było. Czy ludzkość niczego się nie uczy?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ htrhrth
  6 miesięcy temu ocena: 100%  11
  Bardziej mnie niepokoi szerzące się lewactwo które zwalcza każdego kto nie zgadza się z ich ideologią.
  ~ antykleryk
  6 miesięcy temu ocena: 25%  10
  Mongiałło a ty jesteś z ONR? Piszesz często tak o tej organizacji i się udzielasz. To jest bardzo niepokojące.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji  hejt !
  ~ gość
  6 miesięcy temu 9
  A co ma pisać o parzących się częściach rowerowych? O przyozdobionych w piórka ciotach na paradach zboków?
  ~ onrowiec
  6 miesięcy temu ocena: 90%  8
  Pan Marcin nie nalezy do ONR.
  ~ POlitolog
  6 miesięcy temu ocena: 24%  7
  Szkoda, że ten marsz jest zdominowany przez nacjonalistów i kiboli:( To nie ma wiele wspólnego z jednością Narodu i radosnym świętowaniem:( POkój nam wszystkim;)
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ narodowiec
  6 miesięcy temu ocena: 80%  6
  Według ciebie ponad 200 tysięcy uczestników marszu to sami kibole i nacjonaliści? Gdyby rzeczywiście tak było (a niestety nie jest) to już dawno PO z PiSem zostali by wykopani z sejmu.
  ~ Narodowiec
  6 miesięcy temu ocena: 63%  5
  Emocje nie opadły jeszcze po wspaniałym przeżyciu, którym będzie zapisanym w sercu Marsz Niepodległości w okrągłe stulecie dziękuję wszystkim Polakom, a przeżycie a przede wszystkim Siostrom i Braciom z Obozu Narodowo-Radykalnego. Bóg Honor Ojczyzna! Czołem Wielkiej Polsce!
  ~ wyborca 2
  6 miesięcy temu ocena: 63%  4
  Podajcie numer konta- tyt.dla Basi Poleszuk.
  ~ Hmmm
  6 miesięcy temu ocena: 61%  3
  Po co ktos zaslania twarz? Czemu to ma sluzyc? Czy odpalanie rac to patriotyzm? Czy jest sie czym chwalic?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ GORSZY SORT GERMANTY
  6 miesięcy temu ocena: 33%  2
  Jacku trochę się spasłeś .Pozdrawiam
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ marcco
  6 miesięcy temu ocena: 60%  1
  Germany - to jest miejsce dla folksdojczy z KOD i UBywateli
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.