› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

Województwo Żuławskie. Realna alternatywa czy utopia?

› bieżące ponad rok temu    15.08.2014
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 16 ocen 33 / 91%
A A A
Województwo Żuławskie. Realna alternatywa czy utopia?

W naszym mieście znów odżywają nadzieje na odłączenie Elbląga od Warmii i Mazur i dołączenie do województwa pomorskiego. Zbierane są podpisy pod przeprowadzeniem referendum w tej sprawie. Czy jednak ta inicjatywa zyska poparcie rządu? Pojawiają się także inne pomysły.

Elblążanie nie chcą być częścią Warmii i Mazur. Swoje zdanie wyrazili już raz, w referendum z roku 1999. Jednak ta inicjatywa nic nie dała. Województwo warmińsko-mazurskie, bez Elbląga mocno straci na znaczeniu oraz na swojej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej.

Choć niewielkie ruchy korekcyjne na mapie administracyjnej już były, chodziło z reguły jednak o zabiegi niewielkie, jak utworzenie nowych powiatów (np. odłączenie Sztumu od powiatu malborskiego). Czy obecne referendum, które ma się odbyć na jesieni, przy okazji wyborów samorządowych, coś zmieni? Politycy z Olsztyna są sceptyczni, a ci z Pomorza inicjatywie przyglądają się z ciekawością, ale bez entuzjazmu czy chociażby minimalnego wsparcia dla dążeń Elbląga.

- Jeśli osoby, które zbierają podpisy pod akcją, chcą tylko oderwania samego miasta od Warmii i Mazur, robią błąd. Przenieść trzeba całą gminę, inaczej taki zabieg nie ma sensu i jest nieważny – mówi nam jeden z czytelników. – Być może warto by było oderwać cały powiat elbląski.

Tymczasem rodzi się inicjatywa, która zmierza do uniezależnia Elbląga zarówno od Warmii i Mazur, jak i Pomorza. Chodzi o utworzenie nowego regionu – województwa żuławskiego. Profil dostępny jest pod linkiem: https://www.facebook.com/WojewodztwoZulawskie/timeline

Na portalu facebook pojawił się właśnie taki profil. Inicjatorzy akcji deklaruję, że Województwo Żuławskie powinno powstać na nowo z Elblągiem, Malborkiem, Kwidzynem, Nowym Dworem Gdańskim, Braniewem i Pasłękiem.

Czy jednak taka sytuacja w ogóle jest możliwa? Sojusz Lewicy Demokratycznej, w przypadku wygrania wyborów, zapowiada rewizję reformy administracyjnej i powrót do podziału kraju na 49 województw. Wówczas niejako mogłoby zostać odtworzone dawne województwo elbląskie, być może pod nazwą województwo żuławskie?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (16)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ k3456
ponad rok temu ocena: 0%  16
idą wybory, głupota na miarę rządzących
~ EuPi
ponad rok temu ocena: 0%  15
,,musimy jednym silnym głosem powiedzieć nie Olsztynowi Protasowi i Tuskowi". Zapomniał pan panie Lewandowski dodac i PiS-owi. Rozumiem, że ciężko to panu przez gardło przechodzi. Co do woj. żuławskiego to jak najbardziej. Ale, ,,marzenia jak wloką się mary" śpiewał ktoś.
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 40%  14
Dywagacje Panów są przedwczesne - najpierw musimy jednym silnym głosem powiedzieć nie Olsztynowi Protasowi i Tuskowi. To jest najważniejsze i tylko głos Elbląga może zabrzmieć w całej Polsce dość głośno by Pan Premier włączył proces myślenia nie o tym czego chce on i jego partia ale czego chcą Obywatele Polski. Poprzednie Referendum nie dało dość - pora zatem na następne tym razem już mniej polityczne bardziej gospodarcze. Nie KNP nie PiS i nie Psl ani PO tylko Elblążanie mają decydować o swoim życiu i swojej przynależności . A nasza w tym rzecz by nie odpuścić o doprowadzić do realizacji woli Miasta . Poradziliśmy sobie z Panem Nowaczykiem poradzimy sobie i z Panem Tuskiem ale tylko wtedy gdy Elblążanie staną za nami murem. My się przez partyjny beton przebijemy ale musimy mieć pewność że to nie nasze fantazje ale wola całego miasta i regionu bo to nie tylko Elbląg ale cały region ma tu znaczenie .
~ wawa
ponad rok temu ocena: 43%  13
Ha, ha, haaaaaaaaaaaaa,mozna się zdrowo uśmiac z\ tego tekstu, nic innrgo
~ t
ponad rok temu ocena: 33%  12
kiełbasa wyborcza śmiać mi się chcę jak to czytam.... może niech utworzą województwo "Biedronkowo" przecież mamy najwięcej biedronek w kraju z produktami, które nie nadają do niczego a ludzie zachwyceni, gówno jedzą.....
~ Pick
ponad rok temu ocena: 90%  11
Byl rownomierny rozwoj kraju ale lokalne kacyki wymyslily sobie metropolie i Lo-buzek to nam zafundowal i teraz taki Olsztyn, ktory zawsze byl w krzakach i zawsze bedzie w krzakach cos sobie ubzdural i kradnie bezkarnie na lewo i prawo ale jakiez bedzie jego zdziwienie jak ta rozdeta banka mydlana nagle peknie a to jest nieuchronne !!! Jak za Niemcow rozwijal sie Elblag a co jest teraz 70 lat pozniej ? Wielka kup-a !
~ Pszczółka Maja
ponad rok temu 10
Olsztyn niczego nie kradnie Elblągowi, a jedynie jest od niego większy i ma lepszą komunikacje z resztą kraju. Dlatego to tam jest stolica woj NO I SŁUSZNIE. Z Elbląga nawet nie można wyjechać swobodnie do Gdańska, nie mówiąc o Warszawie. Żenujący pomysł na woj. Żuławskie - jeszcze jedną pijawę do wysysania podatków z podatników i tworzenia urzędniczych, zbędnych posad.
~ BraniewiakKNP
ponad rok temu ocena: 57%  9
nie dość że z NEBRaski(NE NEB NBR) śmieją się w internetach wszyscy Polacy, to utworzenie takiego województwa, czy makroregionu z Elblągiem i Braniewem - gwarantuje powstanie drugiego światowego, a pierwszego polskiego Detroit. Nasze miasta umierają i tylko KNP może to zmienić.
~ taka prawda
ponad rok temu ocena: 50%  8
Mnóstwo pieniędzy unijnych Elbląg zwrócił, bo prezydent Wilk nie potrafił ich zagospodarować. Inne samorządy potrafią. Winy Protasa w tym nie ma, to nie on nam wybrał takiego prezydenta.
~ O(L)impijczycy
ponad rok temu ocena: 91%  7
Woj Zuławy i Powiśle ze stolicą w Elblągu. wskład niego będą wchodziły powiaty Elbląg miejski i ziemski, , braniewski, Iławski, sztumski, kwidzyński, malborski i nowodworski. CAŁĘ ŻYŁAWY RAZEM!!!
~ Elblążanka
ponad rok temu ocena: 85%  6
Zauważcie, że w Warmińsko-mazurskim cały "dobrobyt" jest pompowany w Olsztyn i tylko on się rozwija, a pozostałe miasta w województwie klepią biedę. W Pomorskim zaś każda miejscowość się rozwija, wystarczy np. przejechać się pociągiem po Pomorzu by zobaczyć wyremontowane dworce i perony nawet w tych małych miejscowościach.
~ `tot
ponad rok temu ocena: 100%  5
Taa, widać, że wybory się zbliżają.
~ zalosniewelblagu
ponad rok temu ocena: 67%  4
fajnie ale co to zmieni jak zadzi nami komuna
~ POlitolog
ponad rok temu ocena: 57%  3
To całe referendum jest bezsensowne, bo jakby rzad w ogóle się na to zgodził to takich lokalnych referendów byłoby zaraz kilkaset w Polsce i cały ustrój terytorialny kraju by się rozleciał! Przed nami i tak stoi kolejna reforma administracyjna po której zostanie kilka wielkich województw i na pewno razem z Gdańskiem!;)
~ dzidka 17
ponad rok temu ocena: 100%  2
sens jest chociazby po to,zeby uświadomić władzom,że nam Elblążanom nie podoba sie,że nasze duże zakady upadły,że jest wysokie bezrobocie,że nikt nie liczy się z naszymi potrzebami,że Olsztyn okrada nas chociazby z dobr "wygranych" przez Wielka Orkiestre Światecznej Pomocy,że pomysł utworzenia portu w naszym mieście umarł smiercią naturalna,że niszczeje największy w Europie basen odkryty,że nie kursuja statki do Krynicy Morskiej,że nie działa przystań Żeglugi,że nie ma komu zadbać o nasze drogi,że wszelkie obietnice sa obietnicami bez pokrycia i można tak wymieniać w nieskończoność.......
~ Powiedzmy sobie prawdę !
ponad rok temu ocena: 86%  1
Cytuję :-"Województwo warmińsko-mazurskie, bez Elbląga mocno straci na znaczeniu oraz na swojej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej.". Prawda jest taka , że wkoncu Protas przestanie kraść w Elblągu i wszystko przenosić do tego swojego zasranego Olsztyna. Czytajcie ze zrozumieniem.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.