› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Włodzimierz Sierzputowski – człowiek, który ocalił Elbląg

› bieżące 11 miesięcy temu    27.07.2017
Witold Chrzanowski
komentarzy 3 ocen 3 / 100%
A A A
Włodzimierz Sierzputowski – człowiek, który ocalił Elbląg

Zmarł mając zaledwie 56 lat, ale to co zrobił wypełniłoby z powodzeniem o wiele dłuższy żywot. To on rozpoczął odbudowę Elbląga i przyczynił się do powstania tak cennego wydawnictwa jak „Rocznik Elbląski”.

 

Włodzimierz Sierzputowski, bo o nim tu mowa, jest, niestety, bardzo mało znany współczesnym elblążanom. Sytuacji tej nie zmienia fakt, że imię tego zasłużonego dla naszego miasta człowieka, od 2012 roku nosi jeden z elbląskich tramwai.

 

Urodził się w 1907 roku w Tallinie. Dzisiejsza stolica Estonii była wtedy miastem na północno-zachodnich rubieżach Imperium Rosyjskiego.

 

W 1936 roku Włodzimierz Sierzputowski ukończył studia na wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Lata wojny spędził w Krakowie. W 1946 roku przyjechał do Elbląga. Rozpoczął się krótki, ale bardzo intensywny okres w jego życiu.

 

W listopadzie 1946 roku został kierownikiem Inspekcji Budowlanej Zarządu Miejskiego w Elblągu. Niespełna 1,5 roku później – 2 marca 1948 roku – objął stanowisko delegata konserwatora wojewódzkiego w gdańsku na miasto i powiat elbląski. Był bardzo pracowity, gdyż równocześnie pracował w Pracowni Konserwacji Zabytków w charakterze projektodawcy oraz inspektora zabytków.

 

Uratował w tym czasie wiele bezcennych budowli na elbląskiej starówce, a także ocalił od rozproszenia i zniszczenia archiwalia (w tym klisze fotograficzne) dokumentujące dawny stan Starego Miasta. Było to bardzo pomocne przy odbudowie tego rejonu Elbląga.

 

Sam Włodzimierz Sierzputowski pracował przy odbudowie kościoła św. Mikołaja, a także przy zabezpieczeniu ruin dawnego kościoła podominikańskiego (obecnej Galerii EL). To również dzięki jego staraniom odbudowano zabytkowe kamieniczki przy ul. Wigilijnej i stworzono Muzeum Elbląskie. Jednym z ostatnich dokonań tego pracowitego człowieka było zorganizowanie redakcji „Rocznika Elbląskiego”, wydanie pierwszego tomu tego wydawnictwa i przygotowanie do druku tomu drugiego.

 

Włodzimierz Sierzputowski zmarł 13 października 1963 roku. Jego ciało spoczęło na cmentarzu przy ul. Agrikola.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 6
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ tatus505
11 miesięcy temu ocena: 69%  3
Przestańcie pisać głupoty i nie oszukujcie ludzi znowu nowy bohater piszecie to on uratował wiele zabytków na starówce to bajer sezonu rozebral starowkę i wysłał cegłę na Warszawę ot cała prawda kamienice choć wypalone stały wystarczyło tylko wyremontować a nie rozebrać to przekłamanie historii
~ Corka
9 miesięcy temu 2
Ojciec moj Włodzimierz Sierzputowski nie kreowal sie na bohatera. Kiedy zostal konserwatorem zabytkow na miasto Elbląg i okolice ,walczyl jak lew o kazdy zabytek . I wszystkie zabytki elblaskie , ktore zostaly odbudowane to zasluga mojego ojca. Osobiscie chodzilam z nim i pomagalam mu w mierzeniu obiektow. Juz po jegi śmierci rozebrano zabytek wysokiej klasy tj mlyn przy ulicy Traugutta i Dom pod wiebladem .ZADNYCH CEGIEL NIE WYSYLAL DO WARSZAWY..Elblag to byla miłość jego zycia .Zmarł za szybko.
~ Majstrmiszcz
11 miesięcy temu ocena: 83%  1
No właśnie o tym też chciałem napisać, że przecież naszą elbląską jak i gdańską starówkę podobno rozebrano, a cegły pojechały do wawy celem odbudowy stolycy w czynie społecznym rzecz jasna. To jak to było na prawdę?
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.