› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Wilk, Białkowska, Gelert w walce o prezydenturę. Wyniki badań pracowni TNN

› bieżące ponad rok temu    17.06.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 5 ocen 6 / 33%
A A A
Urząd MiastaUrząd Miasta fot. Artur Borkowski

Pracownia Badań TNN w dniach 12 – 13 czerwca br. w związku z wyborami samorządowymi w Elblągu przeprowadziła sondaż uliczny dotyczący tego wydarzenia. Wskazuje on, że w wyborach jednoznaczny udział zadeklarowało jedynie 24% respondentów, co jest zbieżne z wynikami wcześniej prowadzonego sondażu telefonicznego.

W badaniach wzięło udział 392 osób (szacowany błąd próby wynosi +/- 5%), które najczęściej wskazywał na komitet Prawa i Sprawiedliwości (29%) w następnej kolejności Ruch Palikota Elbląg + (18 %), Platformę Obywatelską (17%) , Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry (8%), komitet Witolda Wróblewskiego (7%) oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej (7%) . Pozostałe regionalne komitety Partia Elbląska, Wolny Elbląg, Naszą Partią jest Elbląg, Elbląski Komitet Obywatelski czy też Elbląg to My uzyskały niewielką liczbę wskazań.

Poparcie dla Komitetu Wyborczego

Uzyskane wyniki zdają się potwierdzać tendencje występujące nie tylko w Elblągu, ale również w całej Polsce, gdzie od ponad miesiąca można zaobserwować wyłaniającego się lidera sondaży – Prawo i Sprawiedliwość. Dodatkowo na tendencję tę mógł wpłynąć fakt, sprawowania władzy przez odwołanych w wyniku niezadowolenia społecznego w referendum przedstawicieli Platformy Obywatelskiej. Zaskakująco wysoki wynik uzyskała Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry (8%) oraz Ruch Palikota Elbląg + (18%) , które to ugrupowanie, jak wynika z naszych doświadczeń badawczych jest zazwyczaj niedoszacowane. Jedyne ugrupowanie lokalne – KKW Witolda Wróblewskiego znalazło się w pierwszej piątce ugrupowań walczących w wyborach samorządowych, ale należy zwrócić uwagę, że jej główny kandydat jest rekomendowany na stanowisko prezydenta miasta przez Polskie Stronnictwo Ludowe.

Zaufanie i nieufność

Podczas ulicznej sondy prosiliśmy również o określenie zaufania i nieufności wobec liderów komitetów, kandydatów na stanowisko prezydenta Elbląga. Lider rankingu, przedstawiciel PiS Jerzy Wilk wywołuje wśród mieszkańców postawy ambiwalentne, zaufanie w jego przypadku zadeklarowało 25% a nieufność 26%. Jest najbardziej rozpoznawalnym politykiem, ale wywołującym skrajne emocje. W przypadku Elżbiety Gelert przedstawicielki PO dominuje nieufność 31% niż zaufanie 19%. Niższej rozpoznawalna jest Ewa Białkowska z Ruchu Palikota Elbląg+, wobec którą zaufaniem obdarza 15% a nieufnością 12%. Ci kandydaci na stanowisko prezydenta Elbląga uzyskali ponad 72% wskazań i jak można przypuszczać, będą oni głównie liczyć się w tej rozgrywce.

Jak wspomniano na wstępie przeprowadzony sondaż uliczny był uzupełnieniem badań telefonicznych, gdzie podczas pogłębionych wywiadów ujawnił się mechanizm wskazujący na poparcie dla przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, pomimo dużego stopnia nieufności, jako wybór tzw. „mniejszego zła”. Przy tak niskim, deklarowanym udziale w wyborach, ostateczny wynik, jak wskazuje doświadczenie może być uzależniony od czynników pozamerytorycznych jak np. pogoda.

Źródło: Pracownia TNN Warszawa

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ melodia
ponad rok temu ocena: 100%  5
Ludzie, nie zmarnujcie głosu na PO-PiS!!
~ potrzebujący
ponad rok temu ocena: 38%  4
392 osoby to chyba niezawiele ale nie pozwólcie by Elbląg stał się enklawą klerykalną gdzie festyny parafialne robi PIS, a z drugiej strony Palikot zdejmujący krzyże. Nie siedzcie w domu pomóżcie.
~ smilling
ponad rok temu ocena: 43%  3
Solidny sondaż uliczny studentów socjologii również pokazał tę trójkę pretendentów. Jeżeli nic nie zmieni ostatni tydzień kampanii, to polityczną bitwę o Elbląg stoczy Ewa Białkowska z Jezrym Wilkiem. Tylko oni dysponują twardymi, chociaż krańcowo różnymi elektoratami.
~ Gifas
ponad rok temu ocena: 80%  2
Publikacja wynikow badan przed wyborami jest po troche manipujacja opinia publiczna, bo bedzie sie chcialo glosowac w na tych jednych badz drugich na zlosc zeby (po lub pis) nie dostali sie na stolki :x w ten sposob odbiera sie szanse innym kandydatom ktorych z reguly sie olewa w mediach, chociaz sa wyjatki:P (przyklad KM i tego ze jakims cudem bez wielkich przedstawien medialnych itd byl 4 w wyborach prezydenckich).
~ Maciej
ponad rok temu ocena: 33%  1
Żadna z Wyżej wymienionych osób NIE ma Szans na objęcie władzy w NASZYM MIEŚCIE!!! Wilk - człowiek który nie potrafi ogarnąć swojego zakładu ELSIN,został odwołany a dalej się pcha do władzy! Ustawy śmieciowe i podwyżki mieszkań to też jego zasługa!!! Gelert-Czy ta kobieta nie ma nic innego do roboty tylko polityką by się zajmowała.ma szpital więc niech tam siedzi.Obiecuje złote góry i tak NIC z tego nie będzię.(partia dla partii) Białkowska-Jeździła na łyżwach,niech lepiej innych zacznie trenować tą jazdą innych a nie pchać się do polityki(Ta Pani wogóle na 100% nie ma pojęcia o sprawowaniu władzy!!!) CZYLI MOZNA POWIEDZIEĆ JEDNO TEN SONDAŻ TO JEDNA WIELKA BZDURA,NIEPRAWDA I NIE MA CO W TO WIERZYĆ. Największą szansą dla naszego miasta byli by ludzie bezpartyjni,bez żadnych powiązań politycznych.A nie jak wyżej wymienieni. Partia zawsze robi to co każą szefowie w Warszawie,i nie obchodzi ich los w naszym mieście!!! Pamietajcie Elblążanie 23 czerwca trzeba wybrać inteligentnie!!!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.