› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Wesołe jest życie emeryta, o ile wyliczył swój tzw. kapitał początkowy

› bieżące ponad rok temu    30.01.2013
Agnieszka Światkowska
komentarzy 1 ocen 5 / 100%
A A A
Wesołe jest życie emeryta, o ile wyliczył swój tzw. kapitał początkowy fot. Konrad Kosacz

Mimo, że termin dawno minął, wiele osób zatrudnionych przed wejściem w życie reformy emerytalnej nadal tego nie zrobiło. O czym mowa? O wyliczeniu kapitału początkowego. Do tej pory w całym Oddziale ZUS w Elblągu wydano ponad 63 tys. decyzji o ustaleniu jego wysokości. Co jeśli tego nie dopełnimy? Najprościej mówiąc, stracimy szansę na wyższą emeryturę.

Pojęcie kapitału początkowego wprowadziły przepisy ustawy emerytalnej z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Kapitał początkowy generalnie obliczany jest osobom urodzonym po 1948r., a więc tym osobom, którym wysokość emerytury oblicza się według nowych zasad.
 
Od 1999 r. każdy pracujący ma indywidualne konto emerytalne w ZUS, na które co miesiąc pracodawca przekazuje z pensji składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (lub robimy to sami - jeżeli mamy firmę). Przed 1999 rokiem takich kont nie było, więc pracodawcy odprowadzali do ZUS składki zbiorowo.
 
Co jeśli nie wyliczymy kapitału początkowego? Odpowiedź jest prosta.  Przyszła emerytura będzie niższa, niż powinna.  ZUS bez odpowiedniego wniosku i świadectw pracy oraz dokumentów potwierdzających wysokość zarobków, na własną rękę tego nie zrobi.
 
Nie trzeba czekać aż uzyskamy wiek emerytalny
- Kapitał początkowy jest wyliczany każdej uprawnionej osobie na dzień 1 stycznia 1999 r., bez względu na to, kiedy zostanie przesłany do ZUS wniosek wraz z dokumentami o jego ustalenie i kiedy zostanie wydana decyzja ustalająca jego wysokość - wyjaśnia Agnieszka Cybulska, rzecznik prasowy ZUS w Elblągu. - ZUS jest zobowiązany do przyjęcia wniosków o ustalenie kapitału początkowego od ubezpieczonych w każdym czasie. Wniosek taki powinien być zgłoszony najpóźniej wraz z wnioskiem o emeryturę. Nie należy jednak czekać ze złożeniem wniosku o ustalenie kapitału początkowego do osiągnięcia wieku emerytalnego - dodaje rzeczniczka. Wiele zakładów pracy jest likwidowanych lub przekształcanych, a zatem zwłoka w złożeniu dokumentacji niezbędnej do ustalenia kapitału początkowego do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego, może uniemożliwić lub utrudnić uzyskanie dokumentów z byłych, nie istniejących zakładów pracy (szczególnie zaświadczeń o wysokości zarobków) i odnalezienie miejsca ich przechowywania - przekonuje.
 
Osoby, którym ZUS wyliczy kapitał początkowy nie będą ponownie przekazywały przy składaniu wniosku o emeryturę dokumentów potwierdzających okresy składkowe i nieskładkowe przebyte przed 1999 r. oraz wysokość osiągnietego wynagrodzenia, złożonych w postępowaniu o ustalenie kapitału początkowego.
 
Jakie dokumenty należy przedstawić w ZUS?
Do ustalenia kapitału początkowego niezbędne są następujące dokumenty: 
- wniosek o ustalenie kapitału początkowego (druk ZUS Kp-1), 
- kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6), 
- świadectwa pracy lub zaświadczenia pracodawców potwierdzające okresy zatrudnienia albo inne dowody dla potwierdzenia okresów składkowych i nieskładkowych przebytych przed 1999r., 
- zaświadczenie, w tym zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druk ZUS Rp-7), które wystawia pracodawca, lub następca pracodawcy potwierdzające okresy zatrudnienia oraz osiągane wynagrodzenia (dochody) sprzed 1999 r.
albo 
- legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca wpisy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, dokonane w trakcie zatrudnienia albo niezwłocznie po rozwiązaniu stosunku pracy, osoby, które indywidualnie opłacały składkę na ubezpieczenie społeczne oraz osoby, które współpracowały przy prowadzeniu działalności, podają w kwestionariuszu - druk: ZUS Rp-6 - okres prowadzenia działalności lub współpracy przy prowadzeniu działalności, rodzaj prowadzonej działalności oraz adres prowadzenia działalności, numer NKP (Numer Konta Płatnika) i adres ZUS, do którego opłacane były składki przed 1999 r. Na podstawie tych informacji - przed wydaniem decyzji w sprawie kapitału początkowego - ZUS ustali okres (okresy) ubezpieczenia społecznego i podstawę wymiaru składek na to ubezpieczenie.
 
Warto pamiętać, że pracodawca nie ma obowiązku przechowywania przez 50 lat zakładowych regulaminów pracy. I tu każdy dzień zwłoki z rozpoczęciem ich poszukiwania może oznaczać poważne straty skutkujące otrzymaniem niskiej emerytury.
 
W przypadku pytań pracownicy Oddziału służą Państwu pomocą. Sala Obsługi Klientów przy ul. Teatralnej 4 czynna jest w poniedziałek w godzinach 8.00-17.00, wtorek-piątek 8.00-15.00. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo także  na naszej stronie internetowej www.zus.pl
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ bezik
ponad rok temu ocena: 0%  1
Ja i tak emerytury mieć nie będę. Po prostu w to nie wierzę, że ZUS przetrwa kolejne 30 lat.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.