› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Weekend z najlepszymi dokumentami w Kinie Światowid

› zagrożenia i utrudnienia ponad rok temu    7.05.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Weekend z najlepszymi dokumentami w Kinie Światowid

Oderwij się i chodź na najnowsze, nagradzane na festiwalach na całym świecie filmy dokumentalne. Na film Ostatni w Aleppo, opowiadający o pracy Białych Hełmów w Syrii czy film Niemieckie życie, konfesyjny i bliski portret Brunhildy Pomsel - sekretarki Goebbelsa. Weekend z Millennium Docs Against Gravity FF w Kinie Światowid od 19 do 21 maja.

Millennium Docs Against Gravity Film Festival to największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce. W tym roku odbędzie się po raz czternasty pod hasłem: ODERWIJ SIĘ! – od przyzwyczajeń i stereotypów, aby otworzyć się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: kino dokumentalne.

„Wszystko, co nas otacza i wpływa na nasze życie, od zmian klimatycznych do rozwoju naukowo-technologicznego, przyspiesza w tempie geometrycznym. Ale nasz czas, ta chwila w historii, jest coraz trudniejsza do określenia i zrozumienia. Gdy świat zmienia się w szybkim tempie, teraźniejszość w tym samym tempie się kurczy. Rozpędzona przyszłość podmywa istotę teraźniejszości. Odczucie tego, co określa „teraz” zaciera się błyskawicznie w przeszłości, jakby przyszłość określała wartość dnia dzisiejszego.

W tym paradygmacie czasu dokumentaliści stają przed nowym wyzwaniem. Co zrobić, aby filmy dokumentalne pomagały nam zrozumieć świat, w którym żyjemy, gdy świat i nasza wiedza o nim zmieniają się tak szybko? Dlatego coraz częściej filmy dokumentalne nie skupiają się na „tu i teraz”. Nie chcą być już „aktualne”, bo ta kategoria szybko się dezaktualizuje. Reżyserzy szukają elementów teraźniejszości, które są poza czasem, które nie będą przeszłością już jutro. Pojęcie teraźniejszości w takich filmach nie zamyka się w danej chwili, w momencie zatrzymanym kamerą, ale tworzy kontinuum między przeszłością i przyszłością. Wycofanie się twórców z wielkich narracji filmowych pozostawiło miejsce na większe, bardziej skomplikowane narracje, które nie trzymają się czasu linearnego, próbują na nowo określić rzeczywistość i to, co w niej istotne.

Celem jest uchwycenie kierunku zmian, od- krycie ducha czasu pod powłoką wydarzeń. Zapraszamy do oglądu przyszłości, która zaczęła się dawno temu. Zapraszamy do laboratorium rzeczywistości, jakim niewątpliwie stał się festiwal filmowy Millennium Docs Against

Podczas weekendu z 14. Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity zaprezentowane zostanę filmy:

Piątek 19 maja godz. 18:00 "Niemieckie życie", Austria, Niemcy, 2016, 113 min
Kameralny portret Brunhilde Pomsel – kobiety, która w czasie II wojny światowej była sekretarką jednego z najwyżej postawionych nazistów, Josepha Goebbelsa. Dziś ma 105 lat i pomimo słabego wzroku i problemów z chodzeniem, jej umysł i pamięć wydają się odporne na działanie czasu. Twórcy filmu oddają jej głos, wybierając najbardziej minimalistyczne medium: czarno-biały obraz, zbliżenie twarzy, żadnego tła, żadnych dekoracji, żadnych dźwięków z offu, samo słowo.

 

Piątek 19 maja godz. 20:15 "Wszystkie rządy kłamią", USA, 206, 90 min

Film dedykowany Isidorowi Feinsteinowi Stone'owi – amerykańskiemu pionierowi niezależnego dziennikarstwa politycznego, zażartemu krytykowi kolejnych rządów, autorowi hasła All governments lie – wszystkie rządy kłamią. Człowiekowi, który przez całe swoje zawodowe życie demaskował kłamstwa, którymi kolejni amerykańscy prezydenci karmili społeczeństwo w imię różnych interesów elit. Jest to zaskakująca i niepokojąca opowieść o tym, jak kolejne rządy USA i innych światowych potęg coraz silniej sterowane są przez międzynarodowe korporacje i grupy wpływów. Jak okłamują publikę, gromadzą nielegalnie dane na temat swoich obywateli, manipulują faktami przy podejmowaniu decyzji militarnych oraz tworzą systemy pośrednio zależnych od wielkiej polityki medialnych korporacji.

Sobota 20 maja godz. 18:00 "Amatorzy w kosmosie", Dania, 2016, 89 min

Peter i Kristian już jako chłopcy marzyli tylko o jednym – chcieli polecieć w kosmos w zbudowanej przez siebie rakiecie kosmicznej. Gdy dorośli, postanowili zrealizować ten plan i tym samym stać się pierwszymi w historii kosmonautami-amatorami.

Sobota 20 maja godz. 20:15 "Jak spotkać syrenę", Dania, Belgia, 2016, 90 min

Film przedstawia trzy historie ludzi, którzy z różnych powodów oddali swoje życie morzu. Schrijber tworzy wielowarstwowy esej filmowy, w którym sceny z poszukiwań śladów jej zaginionego brata i dwójki pozostałych bohaterów zestawia z pięknymi ujęciami pejzaży, oddającymi piękno i niszczycielską moc morza. Operatorem wysmakowanych stylistycznie obrazów jest Lars Skree, autor zdjęć do takich filmów jak „Armadillo” i „The Look of Silence”.

Niedziela 21 maja godz. 18:00 "Ostatni w Aleppo", Dania, 2017, 119 min

To obraz przedstawiający wolontariuszy Białych Hełmów przeszukujących gruzy zniszczonego w wyniku konfliktu zbrojnego syryjskiego miasta. Khaled, Mahmoud i Subhi mają nadzieję na odnalezienie żywych osób. Po pięciu latach wojny w Syrii mieszkańcy opustoszałego i zniszczonego Aleppo, kiedyś największego syryjskiego miasta, przygotowują się na ofensywę. Khalid, Subhi i Mahmoud to członkowie Białych Hełmów, czyli tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej, składającej się na zwykłych ludzi, którzy zorganizowali się po to, by pomagać tym, którzy potrzebują tego najbardziej. Kierując się zasadą neutralności, bezstronności i człowieczeństwa, uratowali do tej pory ponad 60 tys. mieszkańców Aleppo, najczęściej wyciągając ludzi spod gruzów gołymi rękami.

Niedziela 21 maja godz. 20:15 "Kraina oświeconych", Belgia, 2015, 84 min

Kręcona przez kilka lat porywająca wizualnie alegoryczna epopeja o Afganistanie, ukazanym przez pryzmat nieznanej wcześniej prawdziwej historii. Obserwujemy spektakularne panoramy afgańskiego krajobrazu: żyzne doliny, przysypane kurzem stepy, ośnieżone majestatyczne szczyty Hindukuszu i Pamiru. Poznajemy historię o mitycznych początkach Afgańczyków i ich narodu, a następnie o młodym Gholamie, który prowadzi dziki gang uzbrojonych kilkunastoletnich chłopców z plemienia Kuchi, którzy żyją w górach, całkowicie bez wsparcia dorosłych, palą i handlują opium, rozbrajają stare radzieckie miny, a następnie sprzedają materiały wybuchowe dzieciom pracującym w kopalni lapis lazuli. Za opium, które dostają w ramach okupu od szmuglerów narkotyków, otrzymują od amerykańskich żołnierzy złom wojskowy.

Filmy 14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival będzie można zobaczyć m.in. w Łodzi, Elblągu, Poznaniu, Rzeszowie, Białystoku, Krakowie, Ełku, Dąbrowie Górniczej, Koszalinie, Szczecinie, Bytomiu, Katowicach, Gorzowie Wielkopolskim.

Cena biletu: 10 zł/film

Bilety na film można nabyć online lub w kasie Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Kasa jest czynna od poniedziałku do piątku od godz. 14.30 do 20.30 (lub 15 minut przed pierwszym seansem). W soboty i niedziele od godz. 11:30 do 20:30. Więcej informacji pod numerem: (55) 611 20 56/76 lub pisząc na adres:kino@swiatowid.elblag.pl.


 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.