› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Warmińsko-mazurskie na ostatnim miejscu. Ile dla Elbląga, a ile dla Olsztyna?

› bieżące 2 miesiące temu    3.04.2019
Grażyna Wosińska
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Warmińsko-mazurskie na ostatnim miejscu. Ile dla Elbląga, a ile dla Olsztyna?

Jak wynika z raportu serwisu iKalkulator.pl nasze województwo jest na przedostatnim miejscu pod względem wykorzystania pieniędzy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Najwięcej dostał Olsztyn z powiatem ziemskim – 900 mln zł, a powiat Elbląg 268 milionów zł. 

Z łącznej puli prawie 7,5 mld zł przypadającej na realizację RPO na lata 2014 – 2020, do tej pory na Warmii i Mazurach wykorzystano nieco ponad 59 procent.

To drugi najsłabszy wynik w kraju – mniej skuteczne jest tylko województwo kujawsko-pomorskie. Rozdysponowane 4,4 mld zł 

- czytamy w raporcie  iKalkulator.pl.

Liderem w kraju jest województwo pomorskie, które uzyskało ponad 82 procent z przypadającej na niego puli.  

W całym regionie najwięcej dotacji popłynęło do Olsztyna. Stolica województwa, łącznie z otaczającym ją powiatem ziemskim, do dyspozycji otrzymała prawie 900 mln zł. Natomiast do powiatu Elbląg dotarło 268 milionów 537 tys. 399,7  zł. 

Warmińsko-mazurskie wykorzystuje unijne dotacji na wsparcie innowacji w kluczowym dla regionu przemyśle przetwórczym. 790 mln zł wesprze rozwój lokalnej gospodarki zarówno poprzez modernizację zakładów, jak również inwestycje w inkubatory i akceleratory rozwoju. Autorzy raportu zwracają uwagę na wysoki w stosunku do reszty kraju odsetek projektów związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. 

 14 MW energii słonecznej, które region uzyska dzięki 12 elektrowniom fotowoltaicznym. Inną istotną dla regionu inwestycją jest warty 228 mln zł remont drogi wojewódzkiej nr 512

- podkreśla w raporcie iKalkulator. 

Rozwój bazy turystycznej województwa wsparty został pulą prawie 493 mln. Dzięki niej możliwa stanie się przebudowa zamku krzyżackiego w Działdowie oraz modernizacja szlaków wodnych w okolicach Mikołowa i Giżycka. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Roman
2 miesiące temu ocena: 0%  2
A ile dla Pasłęka? A może Pasłęk sam da sobie radę, wykorzystując tradycyjne środki lokomocji typu przyczepa za ciągnikiem wyposażona w ławki drewniane oraz niezbędne pasy bezpieczeństwa i kosze, a nawet inne kobiałki bogato i suto wyposażone w prowiant naturalny, bez GMO i różnych plastyków? Ongiś, na takich przyczepach jeździło się, zapewniam.
~ Eryk
2 miesiące temu ocena: 75%  1
Sami se wybraliście Wróbla i to 2 x co tak potrafi POZYSKIWAĆ FUNDUSZE UNIJNE BUACHA CHA CHA - skala głupoty Elblążan jest porażająca
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.