› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Warbus już gotowy do jazdy. Przyjechały nowe autobusy

ponad rok temu    29.01.2014
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 17 ocen 30 / 47%
A A A
Warbus już gotowy do jazdy. Przyjechały nowe autobusy fot. Bartłomiej Ryś

Od 1 lutego br. na ulice Elbląga wyjadą autobusy firmy Warbus. To kolejny przewoźnik, który wygrał przetarg na obsługę linii komunikacji miejskiej w Elblągu. Warbus przyprowadził już do Elbląga część swojego nowego taboru. My wiemy, że autobusy AMZ, które już stoją w bazie na ul. Junaków są wyposażone w klimatyzację.

Od soboty linie autobusowe w pakiecie nr 2, który obejmuje linie nr 10, 11, 13, 17, 30 i 31 będzie obsługiwała warszawska firma Warbus. Przewoźnik przejął już bazę firmy ALP na ul. Junaków i tam właśnie pojawiły się nowe autobusy, które już wkrótce będzie można zobaczyć.

Na placu w bazie przy ul. Junaków można zobaczyć stojące dwa duże autobusy polskiej firmy AMZ (są wyposażone w klimatyzację) oraz dwa Mercedesy. Warbus ma także trzy nieco mniejsze pojazdy. Wkrótce przyjadą kolejne autobusy.

Przypomnijmy, że zgodnie z wymaganiami wobec nowego przewoźnika obsługującego linie nr 10, 11, 13, 17, 30 i 31, autobusy powinny być nowsze (docelowo średni wiek taboru nie powinien przekraczać 8 lat, przy czym żaden z autobusów nie może być wyprodukowany wcześniej niż 2007 r.), charakteryzować się niską podłogą (brak stopnia w drugich drzwiach autobusu oraz wysuwana platforma), zapewniać pasażerom odpowiednią wentylację i ogrzewanie, być wyposażone w system monitoringu wizyjnego.

Jak informuje firma Warbus, do obsługi linii w naszym mieście spółka przewidziano wprowadzenie 19 autobusów 12,11 i 9 metrowych zgodnych z wymogamia ZKM Elbląg. Wszystkie autobusy nie są starsze niż 2007 r. prod., natomiast 6 autobusów Iveco CrossWay będzie fabrycznie nowych. 3 Autobusy AMZ Kutno CitySmile 12 wyprodukowane są w 2012 oraz 2013 roku - ich charakterystyczną cechą jest stylistyka - tzw. uśmiech.

- Od samego początku jesteśmy zaangażowani w rozwój polskiego producenta autobusów, który do tej pory znany był z produkcji pojazdów militarnych - wyjaśnia Paweł Szymonik, dyrektor generalny firmy Warbus.

Lista Autobusów przeznaczonych do obsługi komunikacji miejskiej w Elblągu:

3 autobusy polskiego producenta AMZ Kutno CitySmile 122 autobusy Mercedes Citaro, 6 autobusów Iveco CrossWay 10,8 (do czasu wyprodukowania pojazdów tj. do 31 kwietnia 2014 w okresie przejściowym spółka będzie świadczyła usługi autobusami Volvo 7700 znanymi już z elbląskich ulic a wypożyczonymi od elbląskiej spółki ALP), 8 Autobusów MAZ 206.

- Ponadto pomimo plotek i obaw zatrudnienie znaleźli wszyscy pracownicy elbląskiego przewoźnika Alp - łacznie niespełna 60 osób. Wydłużony został również czas funkcjonowania dyspozytury oraz zaplecza technicznego Warbus sp . z o.o. i obecnie będzie to 24h/dobę 365 dni w roku przez cały okres 7 lat - dzięki temu na bieżąco będzie można korygować ewentualne opóźnienia oraz szybciej reagować na niedogodności, a co za tym idzie szybciej wysyłać autobusy rezerwowe w razie awarii - dodaje Paweł Szymonik.

ZKM podpisał z Warbusem umowę 17 stycznia 2014 r. Tymczasem przewoźnik musi zacząć świadczyć usługi już od 1 lutego br. To bardzo mało czasu. Podpisanie umowy mogło nastąpić dopiero po oddaleniu w dniu 8 stycznia 2014 r. przez Krajową Izbę Odwoławczą w Warszawie, odwołania od decyzji Zamawiającego (czyli ZKM w Elblągu), o wyborze nowego przewoźnika na świadczenie usług w ramach pakietu nr 2.
 

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

    • 0
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 0
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 0
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (17)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
    ~ lolek
    ponad rok temu ocena: 0%  17
    Widać tylko ich pojazdy amz i mercedesa citaro , reszta to wozy firmy alp , może jutro coś się zmieni , choć mam złe przeczucia , że wciaż beda wozy alp to po co te zapowiedzi
    ~ S D
    ponad rok temu ocena: 0%  16
    JAKOŚ NIE WIDAĆ ICH NA ULICACH ....
    ~ francuz4
    ponad rok temu ocena: 0%  15
    Piękne nowe autobusy, brawo!   --------------------------- Czarter Mazury Psychoterapeuta Warszawa
    ~ duży logik
    ponad rok temu ocena: 40%  14
    Jeden to ma lusterko jak taran. Pewnie będzie nim taranował nieposłusznych pasażerów na przystanku. :-D
    ~ fsdf
    ponad rok temu ocena: 71%  13
    A ja widze na zdjeciu dwa SMILE, a Ty widzisz jeden, wiec na pierwszym miejscu niech staranuje Ciebie.
    ~ mały logik
    ponad rok temu ocena: 30%  12
    "(docelowo średni wiek taboru nie powinien przekraczać 8 lat, przy czym żaden z autobusów nie może być wyprodukowany wcześniej niż 2007 r.)" Niech ten kto wymyślił stwierdzenie zacytowane powyżej przeanalizuje je dokładnie i wytłumaczy nam o co w nim chodzi bo jest ono nielogiczne i niedorzeczne a mówiąc wprost jest ono głupie.
    ~ esprit
    ponad rok temu ocena: 57%  11
    Autobusy nie mogą być starsze niż z 2007 r. (poza okresem przejściowym ustalonym w SIWZ, w tym czasie dopuszczone są autobusy nie starsze niż z 2000 r.), a ich średni wiek, obliczany w każdym kolejnym roku trwania umowy nie może przekroczyć 8 lat. Sposób na załatwienie sprawy na początku - zakup całego pakietu nówek od razu, inne rozwiązanie - wymiana taboru w trakcie trwania umowy, tak by nie przekroczyć średniego wieku 8 lat.
    ~ grerg
    ponad rok temu ocena: 57%  10
    proste: masz 2 autobusy co maja 1 rok, 1 autobus 5 letni; średnia ci wychodzi: (1+1+5)/3szt. = 2,33 lata
    ~ tomek
    ponad rok temu ocena: 78%  9
    Ale ładne to one są ;)
    ~ bezradny Stefan Burczymucha
    ponad rok temu ocena: 67%  8
    Tylko czekać jak radna Marycha da pomysł aby w Elblągu nadać nazwy wszystkim taksówkom. :-D
    ~ pasażer
    ponad rok temu ocena: 43%  7
    Thomas chciałem przypomnieć iż to Arriva miała mniej czasu na przygotowanie się niż Warbus, więc nie dziw się że mogli lepiej sobie z tym poradzić, aczkolwiek nie mów hop.
    ~ zainteresowany
    ponad rok temu ocena: 50%  6
    pasażer to właśnie warbus miał mniej czasu na przygotowanie taboru niż arriva. Warbus dowiedział się o wygranej 8.01.14 a podpisał umowę z zkm dnia 17.01.14 a arriva podpisała umowę 29.11.13 więc patrząc na perspektywe kto miał ile czasu to warbus miał 2tygodnie do rozpoczęcia a arriva 1miesiąc
    ~ thomas
    ponad rok temu ocena: 53%  5
    widac ze warbus mimo krótkiego czasu jest lepiej przygotowany niż arriva , która ma teraz problemy ze swoim taborem i wydaje mi sie ze warbus dysponuje nieco lepszymi wozami nowszymi amzety to prawie nówki i pewnie zostana u na s na stale , mercedesy tez wyglądają na zadbane bardzo , ale zobaczymy jak to wyjdzie . a za tem piątek ostatnia okazja przejechac sie volvami b 10 ble z alp , to już wiadomo że warbus nie odkupi tych cng od alp , tylko irisbusy zakupia .
    ~ vd
    ponad rok temu ocena: 85%  4
    Nareszcie jakieś przyzwoite autobusy, miałem już dosyć tych rozpadających się gratów ALPu
    ~ jasio
    ponad rok temu ocena: 0%  3
    nie pamiętam na ile lat jest umowa ale jeżeli autobusy nie mogą mieć więcej niż 8 lat to co roku niektóre powinny być wymienianie na 8- mio letnie czy tak???????????
    ~ Taki jakis tam
    ponad rok temu ocena: 36%  2
    Kilka razy juz pisaliscie w artykulach takie zdanie: "(docelowo średni wiek taboru nie powinien przekraczać 8 lat, przy czym żaden z autobusów nie może być wyprodukowany wcześniej niż 2007 r.)" Mozecie mi je wyjasnic, bo troche glupi jestem jak je czytam?
    ~ StaMP
    ponad rok temu ocena: 0%  1
    Moim zdaniem to zdanie określa cały okres obowiązywania umowy, zatem przewoźnik posiadający 1 lutego 2014 flotę pojazdów tylko z rocznika 2007 (załóżmy dwadzieścia) spełnia warunki ze średnią 7 lat. Po dwóch latach średnia naturalnie wzrasta do 9 lat. Wówczas wymieniając pięc pojazdów na roczne, wciąż mieści się w ryzach średniej. Jeżeli zatem na początku zakupi jak najwięcej nowych autobusów, nie będzie musiał wymieniać taboru. Umowa obowiązuje siedem lat, zatem do 2021. W skrajnym przypadku, może mieć wtedy autobusy natenczas czternastoletnie (z 2007) i nowe, by mieścić się w średniej ośmiu lat. Tak to widzę.
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.