› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Walka wojewody i marszałka na pisma. Kto wygra?

› polityka ponad rok temu    8.11.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Z lewej Gustaw M. Brzezin i Artur ChojeckiZ lewej Gustaw M. Brzezin i Artur Chojecki fot. archiwum elblag.net

Artur Chojecki wojewoda warmińsko-mazurski oskarża Zarząd Województwa z marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinem o nieprzestrzeganie prawa. Poniżej publikujemy pisma obu stron konfliktu. Kto ma rację? Rozsądźcie Czytelnicy sami.  

Komunikat  wojewody warmińsko-mazurskiego
W związku z niewykonaniem  przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego dyspozycji zawartej w art. 2 ust. 1 ustawy z 15 września 2017 roku o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska ( Dz. U. z 2017 r. poz. 1888 ), Wojewoda Warmińsko-Mazurski, powołał z dniem 6 listopada br.  Pana Jarosława Bogusza na Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Jednocześnie na stanowisko Wiceprezesa Zarządu WFOSiGW Wojewoda powołał Pana Grzegorza Nieszczerzewskiego.

Wcześniej, 18 października br., Wojewoda zwrócił się do Zarządu Województwa z wnioskiem o powołanie z dniem 30 października w/w osób, których kandydatury zostały uzgodnione z Ministrem Środowiska. Zarząd Województwa 25 października powołał wprawdzie Jarosława Bogusza i Grzegorza Nieszczerzewskiego na stanowiska Prezesa i Wiceprezesa WFOŚiGW, jednak na termin objęcia funkcji wskazał 15 stycznia 2018 r. Ponieważ w opinii Wojewody Zarząd Województwa nie wykonał w pełni dyspozycji wynikającej ze znowelizowanej ustawy Prawo ochrony środowiska, konieczne było niezwłoczne podjęcie decyzji i wykorzystanie ustawowych uprawnień Wojewody poprzez powołanie Prezesa i Wiceprezesa Zarządu WFOŚi GW w Olsztynie z dniem 6 listopada br.

Jak mówi bowiem znowelizowana ustawa, jeżeli zarząd województwa, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wniosku Wojewody, nie powoła członków Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zgodnie z tym wnioskiem, powołania członków Zarządu WFOŚiGW dokonuje Wojewoda, czyli reprezentant Rządu.
                                                                                     
Bożena Ulewicz Doradca/Rzecznik Prasowy Wojewody


Odpowiedź na komunikat Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 6 listopada 2017 roku
Odnosząc się do informacji zawartych w komunikacie Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 6.11.2017 r., iż Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego nie wykonał dyspozycji art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2017 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2017 r. poz. 1888) wskazać należy, że dyspozycja tego przepisu adresowana jest do właściwego miejscowo wojewody a nie zarządu danego województwa.

Nie można również zgodzić się z twierdzeniem, iż Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego nie wykonał w pełni dyspozycji wynikających z ustawy z dnia 15 września 2017 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2017 r. poz. 1888) powołując na wniosek Wojewody Warmińsko-Mazurskiego na stanowisko Prezesa i Zastępcy Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie osoby wskazane w tym wniosku z dniem 15 stycznia 2018 r.

W ocenie Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego uchwała podjęta przez Zarząd w tej sprawie w dniu 25 października 2017 r. odpowiada w pełni przepisom powszechnie obowiązującego prawa i nie wystąpiły wystarczające podstawy do stwierdzenia jej nieważności przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego, a zatem stwierdzenie, iż Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego nie wykonał obowiązków wynikających z przepisów ustawy zmieniającej ustawę - Prawo ochrony środowiska jest przedwczesne, a wręcz nieuprawnione. Zaznaczyć przy tym należy, iż ustalając w uchwale datę przejęcia stanowiska przez nowego prezesa i zastępcę prezesa WFOŚiGW, Zarząd Województwa kierował się obiektywnymi przesłankami, tj.: potrzebą dokonania podsumowania roku budżetowego wraz ze sprawozdaniem z działalności za mijający rok przez obecne władze tej instytucji. Sytuacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie jest stabilna i nie wymaga podejmowania natychmiastowych decyzji.

W zaistniałych okolicznościach za niezbędne należało uznać rozstrzygnięcie zaistniałego pomiędzy Zarządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego a Wojewodą Warmińsko-Mazurskim sporu co do interpretacji przepisów ustawy z dnia 15 września 2017 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

W konsekwencji takiego stanu rzeczy w dniu dzisiejszym Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego podjął uchwałę w sprawie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Warmińsko-Mazurskiego stwierdzające nieważność uchwały Zarządu Województwa w sprawie powołania Prezesa i Zastępcy Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Należy podkreślić, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest samorządową osobą prawną. Decyzję Wojewody należy zatem ocenić jako próbę  odebrania Samorządowi Województwa wpływu na kreowanie polityki regionalnej, w tym wypadku na jednostkę, która z definicji jest samorządowa.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 1
    OBOJĘTNY
  • 1
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ hd
ponad rok temu ocena: 0%  1
A co Wy macie wspólnego z pegeerem?
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.