› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

W restauracji Amore Mio spotkali się najlepsi szefowie kuchni z Elbląga i okolic. Będzie się działo! (+ zdjęcia)

› biznes 10 miesięcy temu    7.02.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 9 ocen 14 / 100%
A A A
W restauracji Amore Mio spotkali się najlepsi szefowie kuchni z Elbląga i okolic. Będzie się działo! (+ zdjęcia) fot. Marcin Mongiałło

6 lutego wieczorem w restauracji Amore Mio na elbląskiej starówce spotkało sie ponad 20 doświadczonych kucharzy oraz ludzi związanych zawodowo z gastronomią z Elbląga i okolic. Celem zebrania było założenie profesjonalnego klubu zrzeszającego elbląskich szefów kuchni.   

Spotkanie minęło w bardzo przyjaznej atmosferze, czego zasługą była m.in. wspaniała postawa gospodarza, szefa Amore Mio Marco Cocchieriego. Głównym organizatorem oraz pomysłodawcą spotkania był Bartosz Majchrzak – szef kuchni w Restauracji & Pizzerii Strzecha. 

Jakie zadania widzą przed sobą szefowie kuchni z Elbląga?

Działania społeczne, w tym przygotowywanie posiłków dla osób bezdomnych z Elbląga, współpracę z miastem i szkołą gastronomiczną, a w przyszłości – o ile wszystko pójdzie tak jak powinno – pozyskiwanie środków zewnętrznych celem rozwinięcia działalności na wyższy poziom. Możliwości są niemal nieograniczone, ale od czegos trzeba zacząć.

Musimy przede wszystkim promować lokalnych producentów

– stwierdził Bartosz Majchrzak.

Tego samego zdania byli wszyscy obecni na spotkaniu. 

Zgromadzenie zaszczycili swoją obecnością także ludzie mieszkający poza Elblągiem, choć związani z naszym miastem – Cezariusz Adler i Tomasz Markuszewski, którzy obecnie mieszkają za granicą, jak również Grzegorz i Mariola Skalmowscy – właściciele "Eko Snails Garden" z Krasina koło Pasłęka.

Ci ostatni przekonywali jak duży potencjał kryje się w markach regionalnych. Promocja własnych produktów, pozyskiwanie finansowania z zewnątrz. To nie mrzonki. Wiedzą o tym dobrze państwo Skalmowscy, którzy przeszli bardzo długą drogę od niewielkich producentów do potentatów w branży. Są obecnie jednymi z największych producentów ślimaków w Europie, ich firma należy do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego,  a  książka, którą napisali – "Ślimaka kulinarna podróż – o tym, co zapomniane, a przypomnienia warte" – zajęła pierwsze miejsce w kategorii "mięso" na światowym konkursie Gourmand World Cookbook Awards w Chinach. Państwo Skalmowscy mają również doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania z zewnątrz, co z pewnością stanowi duży potencjał jeśli chodzi o rozwój klubu szefów kuchni w Elblągu, a co za tym idzie – elbląskiej gastronomii. 

Uczyć się od siebie wzajemnie i wspierać, promując jednocześnie elbląskie marki. To zadanie, które ma szasnę na realizację, szczególnie zważywszy na to, że zaangażowały się w nie zarówno osoby z bogatym doświadczeniem gastronomicznym, jak i biznesowym. 

W spotkaniu wzięli udział:

 • Bartosz Majchrzak i Szymon Słomkowski z "Restauracji & Pizzerii Strzecha"
 • Marco Cocchieri z "Restauracji Amore Mio"
 • Grzegorz i Mariola Skalmowscy z "Eko Snails Garden"
 • Przemysław Zwański – reprezentant Polski w konkursach kulinarnych, organizujący na co dzień warsztaty kulinarne
 • Tomasz Markuszewski i Cezariusz Adler - mieszkający obecnie za granicą
 • Leszek i Iwona Wiśniewscy z "Tawerny Greckiej Santorini" 
 • Agnieszka Robaczek z "Tamago Sushi Bar"
 • Damian Dembik ze "Starej Karczmy"
 • Cezary Ambrożko z "Restauracji & Pizzerii MammaMia"
 • Sławomir Bulak i Marcin Wileński z "Hotelu Elbląg"
 • Tomasz Długokencki, Marcin Gorząch i Tomasz Kopczyński z "Nowej Holandii"
 • Maciej Wasilewski 
 • Robert Mikulicz z "Hotelu Młyn"
 • Kamil Misiak z "Restauracji Studnia Smaków"
 • Remigiusz Jasiński z przedsiębiorstwa "ELQuchnia", zajmującego się profesjonalnym wyposażeniem lokali gastronomicznych

Jak przystało na zebranie założycielskie wybrano władze klubu. Prezesem został Bartosz Majchrzak, wicepreprezesem – Tomasz Długokęcki, skarbnikiem – Szymon Słomkowski. a rzecznikami prasowymi –Przemysław Zwański i Grzegorz Skalmowski.

Dyskutowano także nad nazwą. Ostatecznie zadecydowano, że najbardziej właściwą będzie: "Elbląski Klub Szefów Kuchni", choć pojawiła się także propozycja "Elbląski Klub Kulinarny", jak również głosy, aby nie zawężać się w nazwie do Elbląga. 

Jest nadzieja, że dzień ten zapisze się jako początek nowej epoki w elbląskiej gastronomii. Z pewnością bardzo dużo będzie zależeć od zaangażowania członków klubu, który z czasem – miejmy – nadzieję przekształci się w stowarzyszenie, bądź fundację. 

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji  ze spotkania założycielskiego Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni.

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 23

  • 18
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 3
   POINFORMOWANY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (9)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ zaq
  10 miesięcy temu ocena: 50%  9
  fajna inicjatywa, ale straszna stypa na tej imprezie ;D, przynajmniej na zdjęciach...
  ~ fan
  10 miesięcy temu ocena: 100%  8
  jakbyś był to byś widział..:)
  ~ chef cuisinier
  10 miesięcy temu ocena: 100%  7
  To nie była impreza, ale spotkanie założycielskie.
  ~ Mattehorn
  10 miesięcy temu ocena: 92%  6
  Zaprosiłem razu pewnego swoją przyjaciółkę do Elbląga. Nie będę tu robił reklamy dla kilku restauracji, ale powiem wam, że mimo, ze pochodzi z dużego miasta to była pod dużym wrażeniem zarówno wystroju, jak i kuchni. My już mamy jakość. Możemtybyć dumni z tego, że mamy tej klasy lokale i w dodatku w takiej ilości. Niech teraz dojdzie lepsza promocja, a cała Polska o nas usłyszy, tym bardziej, że mamy i w samym Elblągu i okolicy co pokazać.
  ~ Restaurator
  10 miesięcy temu ocena: 100%  5
  Piękny artykuł .. być może rodzi się legenda może to będzie dobry czas dla nich , niech droga będzie wam szeroka , naprawdę to wspaniali kucharze i szefowie nie których znam innych kojarzę życzę wam powodzenia i wytrwania w darzeniu do celu .
  ~ :)
  10 miesięcy temu ocena: 100%  4
  Pomysł rewelacja. Gratulacje!
  ~ Don Pedro
  10 miesięcy temu ocena: 95%  3
  No to teraz tylko, żeby starczyło zapału do zrobienia czegoś, co pozwoli wszystkim lepiej funkcjonować. Znam miasto, gdzie podobna inicjatywa wypaliła i wszyscy skorzystali. Nie jesteśmy gorsi. Mamy świetne lokale, których nie powstydziłby się nawet Paryż. Elblążanie też potrafią. Trzymam kciuki!
  ~ człowiek od pizzy
  10 miesięcy temu ocena: 100%  2
  I gra gitara. Tak trzymać panowie. Mam nadzieję, że jeszcze o nas usłyszą w Polsce.
  ~ Mieszkaniec
  10 miesięcy temu ocena: 100%  1
  Jak zwykle nikt nie napisze ze fajny pomysł i będzie super tylko byli koledzy wylewają gorzkie żale ale dobrze hej świadczy o tym że będzie się działo pozdrawiam hejterôw i pomyśl za nim coś napiszesz.
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.