› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

W obwodzie kaliningradzkim zakończono przygotowanie infrastruktury celem rozmieszczenia rakiet typu Iskander

› bieżące 10 miesięcy temu    3.02.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
W obwodzie kaliningradzkim zakończono przygotowanie infrastruktury celem rozmieszczenia rakiet typu Iskander fot. mil.ru

Po wielu latach zapowiedzi Rosja zakończyła przygotowania infrastruktury celem rozmieszczenia rakiet typu Iskander w obwodzie kaliningradzkim.

31 stycznia 2018 r. rosyjski portal informacyjny RIA Novosti, prowadzony przez rządową rosyjską agencję informacyjną Rossija Siegodnia, poinformował, że zakończono budowę parków dla systemów rakietowych Iskander-M w Osetii Północnej i obwodzie kaliningradzkim.

Dowódca rosyjskiej 152. brygady rakietowej stacjonującej w Kaliningradzie Anatolij Gorodecki ogłosił zakończenie prac nad infrastrukturą mającą obsługiwać pociski Iskander-M:

Gotowość prac budowlano-montażowych pierwszego etapu wynosi sto procent. Do eksploatacji oddano osiem schronów namiotowych, kotłownię, sieci inżynieryjne

Iskander-M to system lądowych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu na mobilnej platformie samochodowej. Rakiety te zostały wprowadzone do uzbrojenia wojsk rosyjskich w 2007 roku i uważane są za jedną z najgroźniejszych broni posiadanych przez Federację Rosyjską.

Wysoka prędkość pozwala tym pociskom przełamywać obronę antyrakietową. Iskander porusza się po spłaszczonej trajektorii lotu, poniżej wysokości 50 km. Potrafi wykonywać manewry z przeciążeniem 30 g w fazie końcowej (terminal phase), utrudniając przechwycenie przez systemy obronne. Iskander może przenosić głowice konwencjonalne o masie od 480 kg do 720 kg.

Warto dodać, że według informacji dziennika "Kommiersant" z początku grudnia ubiegłego roku, w obwodzie kaliningradzkim już na początku 2018 roku ma stacjonować kompleks rakiet przeznaczony dla  152. brygady rakietowej, składający się z 12 wyrzutni, 12 pojazdów transportowo-załadowczych, 11 wozów dowódczo-sztabowych, a także pojazdów pomocniczych, technicznych i socjalnych. 

1 lutego 2018 r. źródło rosyjskiego dziennika „Wiedemosti” poinformowało, że w Kaliningradzie mają być rozmieszczone nie pociski taktyczne, a balistyczne, a zatem posiadające większy zasięg rażenia i większe możliwości uzbrojenia. Według tego samego źródła rozmieszczenie rakiet związane jest z zakończeniem w Polsce prac nad instalowaniem amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

Iskander-M – wariant rakiet rosyjskich sił zbrojnych; dwa pociski na wyrzutni rakietowej, zasięg do 500 km (oficjalnie, ale może osiągnąć 700 km według szacunków ekspertów). Wysokość lotu pocisku oscyluje w granicach 6-50 km, przy czym większość porusza się na maksymalnej wysokości. Pociski są kontrolowane przez cały lot. Trajektoria nie jest balistyczna, trudna do przewidzenia. Pociski są wykonane w technologii powodującej małą możliwość radiolokacji (trudne do przechwycenia dla systemów radarowych), posiadają powłokę pochłaniającą fale radiowe. Próba przechywcenia takich pocisków jest dodatkowo skomplikowana z uwagi na intensywne manewrowanie podczas startu i zejścia do celu. Przy zejściu do celu rakieta manewruje z przeciążeniami oscylującymi w granicach 20-30 g i spada z prędkością 700-800 metrów na sekundę. Te dane przekraczają lub oscylują w granicach możliwości najlepszych systemów obrony przeciwlotniczej (antyrakietowej). Pocisk spada pod kątem około 90 stopni. W niektórych przypadkach sam kąt natarcia stanowi wystarczającą podstawę do kompletnej bezradności atakowanego systemu obrony przeciwlotniczej (antyrakietowej), w szczególności systemu krótkiego zasięgu.

Reasumując Iskander-M posiada kilka istotnych zalet w stosunku do systemów analogowych i dużej pojemności. Wśród nich można wymienić zarówno bardzo dobrą celność, jak również doskonałą ochronę przed nowoczesnymi systemami obrony przeciwlotniczej (antyrakietowej). Ponadto dodać, należy, że dużą zaletą systemu Iskander-M jest mobilność wyrzutni. 

Jakie znaczenie ma rozmieszczenie tcyh rakiet w bezpośrednim sąsiedztwie z Polską? 

W przypadku ewentualnego konfliktu zbrojnego systemy Iskander-M najprawdopodobniej zostałyby użytye w celu ataku na wcześniej rozpoznane ważne obiekty wojskowe. Zrobiłyby w ten sposób wyłom w systemie obronności kraju celem umożliwienia dalszego ataku z powietrza, który odbywałby się w dużo bardziej bezpiecznych warunkach. Co więcej rakiety Iskander prawdopodobnie mogą przenosić głowice jądrowe i choć oficjalnie nie zostało to potwierdzone, to Rosja nigdy oficjalnie nie wykluczyła takiej możliwości. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.