› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

W Muzeum Stutthof akcja środowisk patriotycznych

› bieżące ponad rok temu    8.05.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
W Muzeum Stutthof akcja środowisk patriotycznych fot. Nadesłane

Uczestnicy VI Sztafety Pamięci Elbląg-Muzeum Stutthof po dotarciu na miejsce porządkowali teren dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Było to przygotowanie przed uroczystościami, które odbędą się 9 maja o godz. 11 pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa.

Rankiem 9 maja 1945 roku na teren opuszczonego przez Niemców obozu koncentracyjnego Stutthof weszli żołnierze 48 Armii 3 Frontu Białoruskiego wyzwalając grupę około 150 więźniów, którzy się na jego terenie jeszcze znajdowali. Przypomnijmy, że w tym miejscu kaźni zginęło 110 000 osób w imię zbrodniczej ideologii.

Pamiętali o tym Elbląscy Patrioci, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych- Okręg Pomorski, Młodzież Wszechpolska oraz Środowisko Patriotyczne Polski Północnej. W VI Sztafecie Pamięci Elbląg-Muzeum Stutthof wzięli udział nie tylko elblążanie, ale mieszkańcy Pomorza, Kaszub, z Warmii.

- Cieszę się szczególnie z przybycia elbląskich harcerzy oraz przyjazdu rodziców z dziećmi. To była dla młodego pokolenia niezwykła lekcja historii. Przez trzy godziny rzetelnie sprzątaliśmy teren muzeum - zapewnia Jacek Gierwatowski, prezes Elbląskich Patriotów oraz inicjator akcji.

Wolontariuszy przywitała Mariana Butchak, edukator Działu Oświatowego Muzeum Stutthof w Sztutowie.

- To bardzo cenna inicjatywa. To wspaniale, że przyjechało tak dużo osób - powiedziała pracownica muzeum.

Po zakończeniu prac oprowadziła ona uczestników po terenie byłego obozu. Przedstawiła historię tego tragicznego miejsca.

- Obóz w Sztutowie (KL Stutthof) powstał już drugiego września 1939 roku, a pierwszymi więźniami byli polscy patrioci z Pomorza, którzy zmuszani byli do ciężkich prac, w tym budowania baraków - wyjaśniała Mariana Buthak.


Na uczestnikach sztafety opowieść wywarła duże wrażenie.

- Mocno traumatycznym przeżyciem był widok komory gazowej, krematorium oraz szubienicy, na której dokonywano publicznych egzekucji - tłumaczył Jacek Gierwatowski.

Przy krzyżu wszyscy modlili się za wszystkie ofiary niemieckich zbrodni oraz zapalili znicze. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.