› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

W lany poniedziałek pamiętajmy, jak się zachowywać

› bieżące ponad rok temu    21.04.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
W lany poniedziałek pamiętajmy, jak się zachowywać

Lany poniedziałek zwany także śmigusem-dyngusem obchodzony jest w drugi dzień świąt wielkanocnych. Jednak powinniśmy pamiętać także o zasadach dobrego wychowania w ten dzień.

Wracając trochę do historii, kiedyś to święto było ludowe, praktykowane na wsiach. Chodziło o oczyszczenie się z brudu po zimie, a także grzechu. W ciągu wieków przybrało na znaczeniu i zmieniła się trochę jego forma. Współcześnie lany poniedziałek jest okazją do dobrej zabawy dla dzieci, jak i dorosłych. W odróżnieniu od pierwotnych zwyczajów teraz wodą oblewają się wszyscy, nawet osoby nieznajome. Współcześnie dla dzieci zostały upowszechnione specjalne gadżety służące do oblewania wodą.

Przy tym wszystkim powinniśmy jednak pamiętać, jak się zachowywać.

- Wielokrotnie oblewanie wodą nie ma nic wspólnego z tradycją, a raczej z wybrykami chuligańskimi. Młodzi ludzie oblewają przechodniów, w sposób który może wyrządzić krzywdę zwłaszcza osobom starszym i dzieciom, oraz może przyczynić się do zniszczenia odzieży - informuje Jakub Sawicki z zespołu prasowego KMP Elbląg.

Każde niewłaściwe zachowanie chuliganów. Oblewanie wodą wysiadających lub wsiadających do pojazdów komunikacji miejskiej czy przechodniów jest zabronione i będą z niego wyciągane konsekwencje prawne. Co roku zdarza się kilka takich wykroczeń. Karane są mandatami bądź wnioskiem do sądu.

Podstawy prawne (KW):

Art. 51. § 1.Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Art. 75 § 1. Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 ze złośliwości lub swawoli, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Art. 124. § 1. Kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§ 2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ bo
ponad rok temu ocena: 0%  1
moja sąsiadka wymyśliła dzisiaj nowy zwyczaj napełniała wodą prezerwatywy i rzucała z drugiego piętra w swojego 6 letniego synka i jego kolegów .
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.