› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

W jakiej sytuacji może pomóc radca prawny?

› biznes ponad rok temu    3.12.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
W jakiej sytuacji może pomóc radca prawny?

Radca prawny to bez wątpienia zawód zaufania publicznego. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, kim właściwie jest i czym zajmuje się radca prawny. Okazuje się, że osoba pracująca w tym zawodzie może pomóc nam w wielu różnych okolicznościach. Warto byłoby dowiedzieć się, w jakich sytuacjach należy ubiegać się o pomoc radcy prawnego i jak właściwie może wyglądać jego pomoc.

Kim jest radca prawny?

Jak już zaznaczono na wstępie, radca prawny jest zawodem zaufania publicznego. Osoba, która pragnie zostać radcą prawnym, musi udać się na odpowiednie studia i je ukończyć. Są to rzecz jasna studia prawnicze. Magisterskie, jednolite studia prawnicze trwają 5 lat. Na studiach jednak nie koniec. Konieczne staje się odbycie aplikacji radcowskiej oraz zdanie odpowiedniego egzaminu. W przeciwnym bowiem razie wykonywanie zawodu radcy prawnego nie będzie możliwe.

Najważniejsze jest to, aby radca prawny Gdynia posiadał odpowiednią wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Każdy radca prawny musi przygotować się na to, że jego wiedza będzie stale weryfikowana i to nie tylko przez klientów. Radcy prawni muszą więc stale pogłębiać swoją wiedzę, bo przepisy prawne bardzo szybko ulegają różnego rodzaju modyfikacjom.

Kiedy warto poprosić o pomoc radcę prawnego?

Istnieje wiele okoliczności, w których warto byłoby udać się po pomoc doświadczonego radcy prawnego. Radcy prawni świadczą pomoc prawną w dosyć szerokim zakresie. Przede wszystkim, mogą oni udzielić porad prawnych różnego rodzaju. Ich zadaniem jest także reprezentacja klientów, na przykład przed organem administracji publicznej.

Warto mieć świadomość tego, że od 2015 roku zmieniły się nieco przepisy regulujące zawód radcy prawnego. Okazuje się, że radca może być obrońcą w postępowaniu karnym, pod warunkiem, że nie jest on związany stosunkiem pracy. Jeżeli potrzebujemy więc porady prawnej, udajmy się do doświadczonego doradcy. Przy jego wyborze musimy wziąć jednak różne kryteria.

Jak wybrać dobrego radcę prawnego?

Każdy, kto potrzebuje pomocy radcy prawnego, musi postarać się o znalezienie odpowiedniej osoby. Najlepiej byłoby, gdyby radca posiadał zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. Na pewno dobrym pomysłem będzie przejrzenie stron internetowych poszczególnych radców prawnych. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo znalezienia tego najlepszego. Dość dobrym rozwiązaniem może okazać się poczytanie opinii na temat poszczególnych radców prawnych. Im więcej tych pozytywnych, tym większa szansa na znalezienie osoby, która nam pomoże.

Jeżeli jakiś radca prawny posiada sporo negatywnych opinii, trzeba zastanowić się nad tym, czy faktycznie chcemy korzystać z jego pomocy. Najważniejsze jest jednak to, jakie wrażenie robi na nas dany radca prawny. Musimy więc zdecydować się na osobistą konsultację. Jeżeli radca nie odpowiada na nasze pytania wyczerpująco i nie przedstawia nam realnych możliwości rozwiązania problemu, lepiej skorzystajmy z pomocy kogoś innego. Musimy mieć świadomość tego, że znalezienie dobrego radcy prawnego wymaga sporo czasu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.