› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

W jaki sposób zrealizować receptę online?

› biznes 8 miesięcy temu    27.01.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
W jaki sposób zrealizować receptę online?

Recepta online to rozwiązanie, które w ostatnich latach stało się coraz bardziej popularne. Osoby z niego korzystające dostrzegają szereg jego zalet. Artykuł ten ma za zadanie wyjaśnić, w jaki zrealizowanie e-recepty jest możliwe i jakie są jej kluczowe korzyści.

Recepta online - jakie są jej zalety?

Pozyskanie recepty online jest niezwykle wygodne. Dzieje się to za pośrednictwem internetu, więc eliminowane są niedogodności w postaci konieczności wielogodzinnego czekania w kolejkach, czy organizacji dojazdu podczas przebiegu choroby. Ponadto osoby korzystające z tego rozwiązania cenią sobie poczucie prywatności, a także oszczędność czasu, jak i elastyczności związanej z faktem, że termin wizyty jest najczęściej ustalany w najbardziej dogodnym, wybranym przez pacjenta terminie. Oprócz tego w przypadku recepty online eliminowany jest problem związany z jej nieczytelnością, co mogłoby skutkować wydaniem nieodpowiedniego leku, co mogłoby stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia i zaginięciem, czy brakiem podpisu lekarza. Nawet w sytuacji, w której dojdzie do jej zaginięcia, powtórna wizyta lekarska nie jest konieczna, ponieważ osoba, która ją otrzymała ma w dalszym ciągu do niej dostęp w systemie, jakim jest e-zdrowie.

E-recepta lekarz online -w jaki sposób można ją zrealizować?

Pierwszym krokiem do pozyskania e-recepty jest umówienie się na wizytę lekarską online, podczas której specjalista przeprowadzi wywiad lekarski, zweryfikuje ewentualne przeciwwskazania i jeśli uzna to za zasadne, przepisze leki. W momencie wystawienia takiej recepty zostanie ona zapisana w systemie informatycznym. W przypadku przepisania kilku różnych specyfików, gdy ich ilość nie przekracza 5, zostaną one przepisane na jednej recepcie zbiorczej. W przypadku wizyty zdalnej pacjent otrzyma taki dokument w formie elektronicznej. Kolejnym krokiem do zrealizowana takiej recepty będzie udanie się do dowolnej apteki. Może być ono poprzedzone zamówieniem środków medycznych, do konkretnego miejsca. W tym wypadku osoba, która będzie odbierała leki, ma pewność, że będzie mogła odebrać wszystkie przepisane produkty. Warto pamiętać, że specyfiki nie muszą zostać odebrane przez osobę, dla której zostały one wystawione. Mimo to do odebrania leków niezbędną będą takie informacje jak specjalny kod składający się z czterech cyfr, jak również numer PESEL. Dane te mogą zostać przekazane farmaceuty w sposób słowny lub zeskanowane z posiadanego przez klienta apteki na urządzeniu mobilnym 44-cyfrowego kodu. Zdarza się, że e-recepta się gdzieś zapodzieje. Nie jest to powodem do zmartwień, ponieważ jest ona dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta.

Recepta online - jakie są terminy jej realizacji?

W kontekście realizacji recepty online warto wziąć pod uwagę okres, w jakim mogą one zostać zrealizowane. W wariancie podstawowym może ona być zrealizowana w terminie 30-dni od momentu jej wystawienia. Warto pamiętać, że gdy zajdzie taka potrzeba lekarz ma możliwość wystawienia recepty online na dłuższy okres, który może trwać nawet 365 dni. Swego rodzaju wyjątek stanowią antybiotyki, które powinny zostać wykupiony w okresie tygodnia od momentu ich przepisania. Z kolei e-recepta na środki psychotropowe może zostać zrealizowana w okresie maksymalnie miesiąca.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.