› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

W Elblągu zaledwie co trzydziesty poród jest ze znieczuleniem

› zdrowie i uroda ponad rok temu    13.01.2016
Mateusz Milanowski
komentarzy 4 ocen 2 / 100%
A A A
Sala porodowa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w ElbląguSala porodowa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu

Od lipca 2015 roku Narodowy Fundusz Zdrowia zdecydował się, aby zacząć płacić więcej za porody naturalne ze znieczuleniem, niż za cesarskie cięcie. W całym kraju, pod koniec roku zauważalny był spadek ilości tych drugich.

Jednak jest to cały czas niewiele. W drugiej połowie 2015 roku liczba porodów naturalnych ze znieczuleniem wykonywanych w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu nieznacznie wzrosła. Nie jest to jednak oszałamiająca liczba. Na około 600 porodów naturalnych, tych ze znieczuleniem było zaledwie 20. Porodów metodą cesarskiego cięcia było w tym czasie około 300, co daje w sumie około 1/3 wszystkich porodów, jakie odbyły się w szpitalu przy ul. Królewieckiej.

- Takie proporcje wynikają ze specyfiki oddziału, który jako jedyny w Elblągu i najbliższym regionie posiada III - najwyższy - stopień referencyjności, stąd kierowana jest do nas większość ciąż zagrożonych, powikłanych zarówno dla matki jak i dla dziecka – wyjaśnia ordynator oddziału Hanicenta Rzepa.

Zgodnie z przepisami, od lipca refundacji podlega znieczulenie podawane pacjentkom przy porodach naturalnych. Należy przy tym pamiętać, że ostateczna decyzja odnośnie znieczulenia należy do lekarza.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu odbywają się również porody w wodzie – immersja wodna – które traktowane są jako porody naturalne.

- W naszym szpitalu metoda stosowana jest jedynie na I etapie porodu, na życzenie pacjentki, (jeśli brak przeciwwskazań) w celu zrelaksowania przyszłej mamy i złagodzenia bólów porodowych - wyjaśnia oddziałowa, Teresa Warecka-Kuźmiczuk, dodając, że finał porodu odbywa się już na łóżku porodowym.

W całym kraju, w lipcu 2015 roku wykonano 14,6 tys. cesarek. Miesiąc później już 13,1 tys., a we wrześniu 12 tys. W efekcie odsetek cesarskich cięć spadł z 43,7 proc. do 37,3 proc, co według specjalistów jest dobrym trendem. Mimo to, ich zdaniem wynik wciąż jest niepokojący. Według zaleceń WHO (World Health Organisation – Światowa Organizacja Zdrowia) cesarskich cięć powinno być nie więcej niż 15 proc.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 2
    POINFORMOWANY
  • 1
    OBOJĘTNY
  • 1
    SMUTNY
  • 2
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kamcia90
ponad rok temu ocena: 0%  4
nie wiem ja sobie nie wyobrażam porodu bez znieczulenia, to musi okropnie boleć!  a widziałyście nową reklamę społeczną, coś w stylu: poród z godnością" ?   co o tym sądzicie? czy w PL jest aż tak źle w temacie porodów ze taka kampania była potrzebna 
~ fefe
ponad rok temu ocena: 33%  3
Poród ze zniczuleniem to koszmar bo dalej boli, a co dopiero bez... nie rozumiem czemu nie podaje sie znieczulenia to chore.
~ Eryka
ponad rok temu ocena: 0%  2
Położne nie chcą dawać znieczulenia mimo że pacjentka poprosi te odmawiają i opowiadają czarne scenariusze o znieczulniu
~ xyz
ponad rok temu ocena: 25%  1
Znieczulenie, o którym mowa w artykule to znieczulenie zewnątrzoponowe zakładane przez lekarza anestezjologia. Takie znieczulenie jako jedyne skutecznie uśmierza bóle porodowe. Położne dokonują wszelkich starań aby ból stał się bardziej znośny stosując przy tym wyżej wymienioną immersję wodną, pozycje wertykalne itp. Prawdą jest, że tego typu znieczulenie powinno być powszechnie stosowane zachowując przy tym rozwagę i rozsądek, a osoby nim zainteresowane powinny znać wszystkie wady i zalety. :)
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.