› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

W Elblągu uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. To już 79. rocznica (+ zdjęcia)

› relacje 2 miesiące temu    13.04.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Wiceprezydent Elbląga Edward Pietrulewicz przemawia przy Krzyżu Katyńskim, 79. rocznica zbrodni katyńskiej w ElbląguWiceprezydent Elbląga Edward Pietrulewicz przemawia przy Krzyżu Katyńskim, 79. rocznica zbrodni katyńskiej w Elblągu fot. Elblag.net

W Elblągu uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. To tragedia pomordowanych, tragedia ich rodzin i tragedia całego narodu. Naszą powinnością jest pamiętać o tej zbrodni – mówił Edward Pietrulewicz, wiceprezydent Elbląga. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą zagłady polskich elit. Tego dnia w całej Polsce odbywają się rocznicowe uroczystości.

13 kwietnia, w sobotę, uroczystym apelem poległych i salwą honorową przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Komunalnym Agrykola upamiętniono w Elblągu 79. rocznicę zbrodni katyńskiej. W obchodach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich, służb mundurowych, szkół, parlamentarzyści oraz kombatanci.

Zbrodnia katyńska miała miejsce w wielu miejscach rozsianych na mapie ZSRR. Polacy byli mordowani w Katyniu pod Smoleńskiem, w Kalininie, Charkowie, Kijowie i Mińsku. Symbolem masowego mordu polskich elit, głównie pracowników wojska i policji, jest Katyń (zginęło tu ok. 4400 jeńców z obozu w Kozielsku) mimo, że zdecydowanie najwięcej Polaków zostało zastrzelonych w Twerze (w latach 1931-1990 miasto to nazywało się Kalinin) – ok. 6300 jeńców z obozu w Ostaszkowie, głównie policjantów i funkcjonariuszy KOP. Zwłoki ofiar tego mordu zakopano w masowych grobach w miejscowości Miednoje (28 km na zachód od Tweru). W wyżej wymienionych miejscowościach łącznie funkcjonariusze NKWD wiosną 1940 roku rozstrzelali co najmniej 21 768 obywateli Polski. 

Zgładzenie polskich jeńców zostało przeprowadzone w tak zwanym "trybie specjalnym", bez sądów, bez wyroków, na podstawie list egzekucyjnych. Polacy byli mordowani strzałem w tył głowy, następnie ich ciała były zakopywane w masowych grobach.

Przez wiele lat wokół zbrodni panowała zmowa milczenia. W okresie PRL o Katyniu nie można było swobodnie mówić. Za przekazywanie prawdziwej wiedzy o Katyniu groziły kary. Szczególnie aktywnie aparat sądowniczy karał w pierwszej połowie lat 50. XX wieku. (więcej informacji: Bojownicy prawdy o zbrodni katyńskiej w PRL, Rzeczpospolita). Dopiero po kilkudziesięciu latach od tragicznych wydarzeń, 13 kwietnia 1990 roku, władze ZSRR oficjalnie przyznały, że zbrodnia katyńska była „jedną z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii z nią związanych nie zostało jak dotąd wyjaśnionych. Przykładowo w dalszym ciągu nie znamy pełnej listy ofiar zbrodni. Nie znamy nazwisk ofiar z tzw. listy mińskiej (prawdopodobnie ok. 4 tys. nazwisk).

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (0)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.