› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

W Elblągu są zadowoleni, w Krynicy Morskiej wychodzą na ulice

› inwestycje komercyjne ponad rok temu    2.03.2017
Maciej Markowski
komentarzy 10 ocen 1 / 100%
A A A
W Elblągu są zadowoleni, w Krynicy Morskiej wychodzą na ulice fot. archiwum elblag.net

O tym, że Krynica Morska i jej mieszkańcy nie są zwolennikami budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, wiadomo w zasadzie od momentu, kiedy pomysł się pojawił. To, co może okazać się zbawienne dla subregionu, Elbląga i jego portu, niekoniecznie musi być dobroczynne dla Krynicy, gdzie dostrzega się dużo więcej zagrożeń aniżeli pozytywów, jeżeli chodzi o powstanie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Kolejny raz swój sprzeciw postanowili wyrazić mieszkańcy nadmorskiego miasta, a przyczynkiem do wyjścia na ulicę była podpisana przez polski Sejm specustawa mająca gwarantować realizację inwestycji zgodnie z założeniami - do 2022 roku.

Pytany przez nas nieco ponad pół roku temu burmistrz Krynicy Morskiej Krzysztof Swat przyznawał, że decyzja ma dla niego bardziej zabarwienie polityczne, aniżeli gospodarcze. Według burmistrza Elbląg i tak nie skorzysta z przekopu, ponieważ nie jest w stanie rozładować towarów napływających drogą morską, a w perspektywie wybudowania nowej nitki drogi ekspresowej nr 7, w ogóle nie będzie takiej potrzeby, ponieważ szybciej i wygodniej będzie wozić towary właśnie tą trasą. Ponadto ucierpi na tym najbardziej turystyka nadmorskiego miasta, które jak wiadomo niemal w 100% utrzymuje się z takiej działalności. Budowa przez 2-3 lata kanału zdaniem Krzysztofa Swata wpłynie na to, że turyści mając do wyboru utrudniony dojazd do Krynicy albo szybki do innych miejscowości, np. Stegny czy Jantaru, zawsze wybiorą tę drugą opcję, a to przyniesie bardzo negatywne skutki ekonomiczne dla jego miasta. Dlatego też mieszkańcy apelują - co zrobili chociażby podczas wizyty Ministra Marka Gróbarczyka - o pakiet inwestycji osłonowych, kompensacyjnych dla Krynicy Morskiej na wypadek poniesionych strat w związku z przekopem Mierzei.

Między innymi pojawił się pomysł budowy mola od strony Zatoki Gdańskiej, które mogłoby stać się awanportem dla żeglugi morskiej. Molo zmniejszałoby również oddziaływanie fal i mogłoby stać się atrakcją turystyczną. Krynica Morska miałaby także zyskać specjalną strefę, która byłaby wyłączona ze wspólnej unii celnej i podatku VAT oraz łatwiej uzyskać status uzdrowiska, a także otrzymać zabezpieczenie na wypadek klęsk ekologicznych spowodowanych przekopem.

- Jesteśmy najbardziej narażeni na negatywne skutki przekopu, które w naszej opinii są bardzo realne - mówił Dariusz Labuda ze Stowarzyszenia Krynica 2200. - Chcemy, by rząd uznał nasze propozycje dotyczące inwestycji osłonowych wokół przekopu. One mogłyby zapewnić rozwój miastu i być pewnego rodzaju rekompensatą za zagrożenia, jakie niesie dla mieszkańców Krynicy Morskiej przekop.

Kryniczanie chcieliby także, aby przeprowadzono kompleksową modernizację tras numer 501 i 502, które prowadzą na Mierzeję Wiślaną. Swoje argumenty zamierzają przywoływać przy każdej możliwej okazji. Minister Marek Gróbarczyk zapowiedział, że to nie koniec rozmów z mieszkańcami i ponownie dojdzie do spotkania w sprawie budowy kanału.

- Wiem, że mieszkańcy planują następne, większe akcje - mówił Krzysztof Swat. - Połowa mieszkańców miasta jest gotowa pojechać do Warszawy i protestować przeciwko pod parlamentem. Wciąż czekamy na kolejne spotkania z przedstawicielami rządu, które obiecał nam w listopadzie 2016 Minister Marek Gróbarczyk.

Kryniczanie swój protest wyrazili także podczas wizyty prezesa Prawa i Sprawiedliwości w Elblągu, które odbyło się w październiku zeszłego roku w Hotelu "Elbląg".

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 4
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (10)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Roman
ponad rok temu 10
Przekopu, Kanału, czy jak to zwać, nie będzie zapewne. P. mini ster Macierewicz ma koncepcję budowy lotniska w centrum Europy, a nawet Polski jednocześnie. Będzie to lotnisko nie tylko cywilne, lecz także strategiczne ( w sensie wojskowym). Lotniskowce, a nawet kutry torpedowe (niszczyciele) i tak nie wpłynęłyby do Zalewu Wiślanego, zatem co p. Macierewicz wybierze? Wszak to on rządzi panem posłem Kaczyńskim, czyż nie?
~ sfg
ponad rok temu ocena: 0%  9
W Elblągu NIE SĄ zadowoleni.Prosimy nie przekłamywac,jak jakiś pis
~ mieszkankaelbląga
ponad rok temu ocena: 20%  8
Mieszkam w Elblągu i nie jestem za przekopem. To mieszkańcy Krynicy Morskiej powinni mieć decydujący głos bo oni tam mieszkają. To ich podwórko.
~ alfons
ponad rok temu ocena: 0%  7
To w Krynicy Morskiej aż tyle jest prostytutek, że wychodzą już na ulicę ?
~ mietek
ponad rok temu ocena: 50%  6
To nie będzie kopane w Krynicy o co więc chodzi?Krynica na tym skorzysta jachtów więcej i turystów kto tam widzi przeszkodę chyba nie przekopią bez mostu.
~ Pick
ponad rok temu ocena: 56%  5
Krynica Morska ma zmodernizowany port od strony Zalewu Wiślanego który stałby się portem morskim po wykonaniu przekopu. Tym samym wielu turystów mogłoby dopłynąć do Krynicy Morskiej statkami z Trójmiasta i zagranicy więc o co chodzi ? Są na garnuszku Ruskich , którym jest to wbrew ?! A co do ruchu kołowego to tak jak w Belgii (Antwerpia) czy Holandii jest on ciągły bo gdy jedna brama jest otwarta to zawsze druga jest zamknięta i nie ma przerw w ruchu !
~ Do_pomorskiego
ponad rok temu ocena: 58%  4
Nie rozumiem logiki Kryniczan. Kłamią, że zostaną odcięci od świata, a tymczasem maja jasno na projekcie, że przekop będzie połączony mostem. Więc co za różnica? Krzyczą coś o ekologii, a tymczasem oni sami spraszają w sezonie letnim tysiące turystów, którzy zadeptują, zaśmiecają, hałasują i zatruwają spalinami Mierzeję. Jeśli są tak ekologiczni jak mówią to powinni już od dawna walczyć o zakaz wstępu samochodów czy nawet zastępów turystów na Mierzeję. Czemu tego nie robią?
~ ad
ponad rok temu ocena: 50%  3
Przypominam, że kiedyś mierzeja była ciągiem wysp. Przypominam także, że gdyby nie Elblązanie to Kahlberg w takiej formie by nie istnial.
~ hihihi
ponad rok temu ocena: 43%  2
Czy Krynica Morska to pępek świata ? Nie podane są żadne argumenty . Trochę więcej konkretów.
~ hd
ponad rok temu ocena: 40%  1
Spałować i po krzyku.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.