› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

W Elblągu leczy się coraz więcej hazardzistów. Biznesmeni śmieją się z kar

› bieżące ponad rok temu    21.06.2015
Joanna Siudak
komentarzy 8 ocen 17 / 82%
A A A
W Elblągu leczy się coraz więcej hazardzistów. Biznesmeni śmieją się z kar fot. elblag.net

- Przychodzą do mnie matki, żony i dzieci. To nałóg, przez który cierpi cała rodzina – tak o skutkach uzależnienia od hazardu mówi Alicja Sepetowska, prezes elbląskiego Stowarzyszenia „Szansa na rozwój”. Ofiar jednorękiego bandyty jest coraz więcej. Co miesiąc swoje oszczędności przegrywa 89% grających na automatach. Mimo to popyt na tego typu usługi rośnie. Dlaczego? – Ludzie mają potrzebę przeżywania silnego napięcia. Granie ją zaspokaja.

W województwie warmińsko-mazurskim legalne kasyna funkcjonują w dwóch miejscach – w Elblągu i w Olsztynie. Do tego dochodzą dwa salony gier w Ostródzie i Mrągowie, gdzie zgodnie z prawem znajdują się automaty do gier zręcznościowych. Cała reszta działa choć tak naprawdę działać nie powinna. W ciągu miesiąca typowa maszyna do gier generuje zysk na poziomie 40 tysięcy złotych. Mandaty za udostępnianie automatów są na tyle niskie, że właściciele lokali nic sobie z nich nie robią.

Przeprowadzamy coraz więcej kontroli na terenie Elbląga. Problem polega na tym, że w tych samych miejscach skąd zabieramy automaty już po dwóch, trzech dniach pojawiają się nowe. To opłacalny biznes, mówimy o setkach tysięcy złotych jakie zarabiają osoby udostępniające nielegalnie automaty do gier. Tak naprawdę nie mamy narzędzi do skutecznej walki z tym zjawiskiem.

- mówi Krzysztof Pestka, zastępca Naczelnika Urzędu Celnego w Elblągu. Celnicy, którzy rekwirują nielegalny automat, nakładają karę w wysokości 12 tysięcy złotych. Grzywnę musi zapłacić właściciel maszyny, ale także właściciel obiektu, w którym automat znajdował się. Rachunek jest prosty - ostatecznie prowadzenie nielegalnej działalności wciąż opłaca się.

Druga strona medalu, ta nie związana z pieniędzmi to uzależnienia, które rozbijają całe rodziny. Jeszcze w 2004 roku NFZ leczył niespełna 400 patologicznych hazardzistów i wydał na to 113 tysięcy złotych. Dziś taka suma wydawana jest średnio w jednym województwie.

Hazard z pozoru jest niewinną grą. Nie różni się jednak niczym od alkoholizmu czy narkomanii. Każdy przypadek jest inny, bo każdy uzależnia się z innego powodu. Przyznam, że z roku na rok mam coraz więcej pacjentów. W Elblągu od gier uzależniają się już małe dzieci. Najgorsze jest to, że osoby, które popadają w taki nałóg nie mają gdzie z nim iść. W Elblągu nie ma specjalistycznego ośrodka, który zajmuje się tym zjawiskiem, jest w prawdzie wiele praktyk prywatnych, ale gdy przegrało się wszystkie pieniądze, to za co się leczyć?


- mówi Alicja Sepetowska.

Automaty do gier „zabierają” pieniądze, a co gorsze – normalne życie. Uzależnieni najpierw tracą gotówkę, później kontakt z rzeczywistością, a na końcu to co najcenniejsze – czyli rodziny. Czy chęć pomnożenia kilku pięciozłotówek jest warta takiej ceny?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ dr
ponad rok temu ocena: 33%  8
Hazard opodatkowany, podobnie jak fajki i alkohol nie szkodzi i nie uzależnia. Szkodzi tylko ten nieopodatkowany!!! Dużych legalnych kasyn nie zamykają, bo tam nikt w nałóg nie wpadnie.
~ zjodzieje
ponad rok temu ocena: 50%  7
ja proponuje im niech przejada sie do warszawy na ulice wiejska i tam niech porzadek zrobia zlodzijski urzad
~ Gracz
ponad rok temu ocena: 25%  6
Bo żeby wygrać ,trzeba grać
~ karkkkkk
ponad rok temu ocena: 71%  5
sprawdzcie nowo otwarty salon gier na Traugutta co tam się wyprawia, tam nie tylko gry są
~ Taaa
ponad rok temu ocena: 60%  4
Służba celna nie ma środków żeby temu zapobiec.no jaja normalne.wszystkie miejsca znają na pamięć ale po co zabierać te maszyny jak się układy ma z ich właścicielami?pokazowo zabiarą kilka w miesiącu i wielcy strażnicy Teksasu z nich.stać ciągle w tych miejscach nawet i co dzień zabierać te graty walić mandaty i zobaczymy komu się znudzi! Od tego są jak d*":"; żeby zarobić 12 tys.maszyna musi być kilka ładnych dni czynna,ale po co się męczyć lepiej na stołku siedzieć.nie macie ludzi? To ogłoscie normalne nabory a nie pic na wodę.przyjmijcie 100 a nie kilku.temat z głowy.szara strefa niknie.mandaty od mafii do skarbu państwa i z głowy.
~ NoName
ponad rok temu ocena: 40%  3
Frajer marnotrawi kasę a przedsiębiorca na nim zarabia. Co w tym złego? biznes jak każdy inny.
~ inc
ponad rok temu ocena: 50%  2
na sile nikt nikogo nie prowadza...
~ bigi
ponad rok temu ocena: 56%  1
I co z tego? Wydają swoje. I nawet nie zasłaniajcie ich rodzinami, bo każdy, zanim wrzuci pierwsze pieniądze wie czym to grozi. A wy chcecie ich bronić nakładając podatki na na prawdę biednych, żeby bronić hazardzistów przed ich własnym wyborem. Chyba niema nic gorszego od ustanawiania przestępstw bez ofiary i ścigania, tych co i tak na tym korzystają
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.