› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

W Elblągu jest bezpiecznie. W pobliżu rzek i jezior trzeba uważać

› bieżące ponad rok temu    29.06.2015
Joanna Siudak
komentarzy 1 ocen 14 / 86%
A A A
W Elblągu jest bezpiecznie. W pobliżu rzek i jezior trzeba uważać

Największe okazy sięgają 4 metrów wysokości. Roślina ta ma charakterystyczne rozłożyste liście, łodygę pokrytą fioletowymi plamkami i białe kwiaty. Barszcz Sosnowskiego, bo o nim mowa zawiera związki kumarynowe stanowiące zagrożenie dla zdrowia człowieka. Kontakt z tą rośliną może zakończyć się rozległym poparzeniem. Barszcz rośnie najczęściej przy rzekach i jeziorach. W związku z jego pojawieniem Sanepid zaleca szczególną ostrożność podczas spacerów i wycieczek.

Teraz jest najgroźniej

Barszcz Sosnowskiego jest obecnie w fazie kwitnienia. Pierwsze przypadki poparzeń odnotowano już m.in. w Warszawie. Pracownicy sanepidu i strażacy z ekopatroli uczulają mieszkańców na to, by roślinę przypominającą wyrośnięty koper omijali szerokim łukiem. Parząca substancja wydzielana z jej włosków i łodyg jest silnie toksyczna. Związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać wymioty, zapalenie spojówek, bóle głowy i podrażnienie górnych dróg oddechowych. Pierwsze objawy po zetknięciu się z nią pojawiają się na ciele już po 30 minutach. Na skórze widoczne jest najpierw zaczerwienie, później – w ciągu 24 godzin pojawiają się pęcherze z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się przez 3 dni. A po około tygodniu podrażnione miejsce ciemnieje – ten stan może się utrzymać przez kilka miesięcy. Co ważne, miejsce dotknięte zmianami zachowuje wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.


W Elblągu nie odnotowano poparzeń

Według danych z mapy zbadanych stanowisk barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego w Polsce, roślina najgęściej rośnie we wschodniej i centralnej części kraju, zwłaszcza w województwie warmińsko-mazurskim i mazowieckim. W ostatnich latach barszcz Sosnowskiego na większą skalę odnotowany był w okolicach Jagodna. Nie doszło jednak w tym ani innych miejscach w regionie do poważniejszych oparzeń.

Nie spotkaliśmy się na terenie Elbląga z występowaniem barszczu Sosnowskiego ani w tym roku, ani w ubiegłych latach. Nie spotkaliśmy się też z informacjami dotyczącymi poparzeń na skutek kontaktu z rośliną. Nie ulega jednak wątpliwości to, że barszcz Sosnowskeigo jest groźny dla zdrowia i można się z nią zetknąć w innych częściach Polski.


- mówi Marek Jarosz, szef elbląskiego Sanepidu. Obecnie w bazie rozmieszczenia barszczu Sosnowskiego i olbrzymiego jest 100 miejsc w Polsce, w których eksperci zauważyli powyższe gatunki. Baza istnieje od roku 2000 i jest co roku aktualizowana.

Zasady bezpieczeństwa

Co najmniej dwie godziny od styczności z rośliną należy unikać kontaktu ze słońcem przez co najmniej 48 godzin. Promienie słoneczne zwiększają ryzyko powstania blizn. Warto przemyć skórę wodą z mydłem, następnie zastosować maść przeznaczoną do leczenia suchych i łuszczących się zmian skórnych - lub też - krem przyspieszający gojenie oparzeń. Wszystkie te czynności warto wykonać o ile stan skóry nie jest niepokojący. Jeśli natomiast zauważyliśmy zmiany w postaci pęcherzy lub zaczerwienień należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Zważywszy na wakacyjny okres i wyjazdy z nim związane, warto mieć na uwadze, że w miejscu naszego wypoczynku możemy natknąć się na tą toksyczną, z pozoru nieszkodliwą roślinę. A gdy już padniemy ofiarą barszczu Sosnowskiego – pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa, jakie należy zachować, by skutki poparzeń nie były jeszcze bardziej dotkliwe.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ widziałem
ponad rok temu ocena: 0%  1
Roślina ta jest spotykana w okolicach Pagórki - Przybyłowo - betonką od Pagórek i po prawej stronie rośnie to dziadostwo i mocno się rozmnaża
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.