› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

komentowane

oceniane

W Elblągu bito rekord świata. Zobacz film

› bieżące 13 dni temu    7.09.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
W Elblągu bito rekord świata. Zobacz film fot. Tomasz Nowicki.redbull.com

Do Elbląga zjechali skoczkowie spadochronowi latający w wingsuitach z Polski i z zagranicy. Przybyli na boogie-bootcamp Baltic Wingsuit Meet – jedną z niewielu imprez tego typu na świecie.

23-27 sierpnia na lotnisku Aeroklubu Elbląskiego odbyła się już druga edycja Baltic Wingsuit Meet. Spadochroniarze w kolorowych strojach wingsuit wyskakiwali z dwóch samolotów tworząc na niebie spektakularne formacje. Jednym z celów wydarzenia było pobicie rekordu świata w locie jak najliczniejszej grupy osób razem z samolotem. Udało się!

„W zeszłym roku ustanowiliśmy rekord Polski, a w tym pobiliśmy rekord świata w formacji samolotu ze skoczkami w kombinezonach wingsuit. Zebrałem najlepszych wingsuiterów w Polsce i żeby dopakować samolot, zaprosiłem też kilku z zagranicy” – mówi organizator wydarzenia Piotr Walasek. - „Był Daniel Ossio, który organizował poprzedni rekord w Portugalii. Ze Szwajcarii na moje zaproszenie przyjechał Kanadyjczyk Rob Heron – człowiek historia, jeśli chodzi o latanie. Z Norwegii Daniel Culbertson, który w Portugalii prowadzi imprezę Mine is bigger than yours, gdzie razem lata po 20-30 osób. Impreza trwała 5 dni”.

Ambitne plany organizatora krzyżowała pogoda. Z drugiej strony, to właśnie dzięki komplikującym plany warunkom atmosferycznym, bicie rekordu poszło dość sprawnie.

„Pierwszego dnia podzieliliśmy ludzi na grupy. Ja odpowiadałem za AWF (Airplane-Wingsuit Formation), czyli latanie przy samolocie. Rob szkolił tych, którzy mieli mniejsze doświadczenie. A Daniel szybkich, żeby mogli rozwijać jeszcze większą prędkość” – relacjonuje Piotr. „Drugiego dnia, ze względu na pogodę, podjęliśmy decyzję, że musimy wszystko przyspieszyć. I już we wtorek wieczorem skakaliśmy z dwóch samolotów łącząc się w jedną formację lecącą nad Elblągiem. W ostatnim skoku podjęliśmy próbę połączenia tej formacji z samolotem, ale ze względu na zmęczenie nie daliśmy rady pobić rekordu świata.

Za to rekord Polski (dop. ustanowiony podczas ubiegłorocznej edycji) tego dnia pobiliśmy przynajmniej dwa razy”. Rekord świata padł w środę. „Zrobiliśmy to już w drugim lub trzecim skoku. Kamerzysta przyniósł materiał, policzyliśmy osoby i okazało się, że udało się stworzyć formację 17 osób plus kamerzysta z samolotem - razem 18” – cieszy się organizator.

„Oczywiście nie ma tutaj żadnych oficjalnych reguł, dlatego jest to bardziej umowny rekord. Ale przez to, że był Daniel (dop. Ossio), który ustanowił pierwszy rekord i stwierdził, że możemy go uznać, to w rezultacie poprawiliśmy go o 4 osoby!” Skoki oddano z dwóch samolotów Turbo Finist SMG92.

Więcej: https://www.redbull.com/pl-pl/baltic-wingsuit-meet-rekord-swiata-wingsuit-samolot-awf-18

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.