› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

W Elblągu będzie coraz głośniej. Limit hałasu podniesiony

› bieżące ponad rok temu    6.08.2013
Joanna Siudak
komentarzy 3 ocen 9 / 78%
A A A
W Elblągu będzie coraz głośniej. Limit hałasu podniesiony

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska, dopuszczalna norma hałasu w Elblągu wzrosła o 15 decybeli w ciągu dnia i 10 decybeli w nocy. Na terenie miasta zamontowany jest jeden ekran akustyczny, przy ulicy Ogólnej. Dlaczego teren, na którym trwa przebudowa dróg wojewódzkich 503 i 504 nie jest objęty ochroną przed hałasem? Czy jedyną metodą na obniżenie poziomu hałasu drogowego jest zmniejszenie prędkości? O tym i innych problemach, w dalszej części artykułu.

Wyciszające nawierzchnie nieskuteczne

Z badań operacyjnych wynika, że źródłem hałasu, którego uciążliwość jest odczuwalna przez największą grupę mieszkańców Elbląga jest hałas drogowy, a nie przemysłowy. Jak informuje nas Departament Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska:

- Podniesienie limitu dopuszczalnego poziomu hałasu ograniczyło konieczność stosowania w całej Polsce ekranów akustycznych w miejscach, które przed wejściem w życie wymagały ochrony akustycznej, natomiast nie spowodowały likwidacji istniejących już ekranów. Prawo ochrony środowiska zobowiązuje aglomeracje miejskie o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy do realizacji map akustycznych.

Z uwagi na brak ogólnej akceptacji do budowy ekranów akustycznych na terenie miasta oraz niewielką skuteczność tzw. cichych nawierzchni dla prędkości poniżej 50 km/godz, dalszym możliwym działaniem ograniczającym hałas drogowy jest ograniczenie prędkości.

Roboty drogowe będą naruszały spokój

Realizacja Mapy Akustycznej miasta Elbląga rozpoczęła się w roku 2011. Przy jej opracowaniu wykorzystane zostały dane wejściowe aktualne na rok poprzedzający realizację tzn. rok 2010. W związku z tym inwestycje ukończone po roku 2010, polegające na przebudowie i modernizacji dróg mających wpływ na klimat akustyczny miasta, nie zostały w niej uwzględnione. Należą do nich w szczególności gruntowna modernizacja i przebudowa dróg wojewódzkich 503 i 504.

Tereny zabudowane objęte ochroną akustyczną

Na podstawie analizy zakresu naruszeń dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku wyodrębnione zostały obszary których konieczne są działania ochrony przed hałasem. W oparciu o wielkość przekroczeń poziomów dopuszczalnych wyodrębnione zostały do działań ochrony przed hałasem obszary związane ze stałym pobytem dzieci:

1. Samodzielny Publiczny Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny dla Dzieci i Młodzieży, ul. Królewiecka 2-4

2. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, ul. Pocztowa 2

Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Środowiska przyczynią się do dużych oszczędności samorządów. Do celów operacyjnych długookresowych w Elblągu, przeniesione zostały działania ochrony przed hałasem na obszarach w otoczeniu Al. Grunwaldzkiej. Realizacja tego planu, przewidziana jest na tok 2023.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ gość
ponad rok temu ocena: 0%  3
Jak by przejścia dla pieszych zrobić pod ziemią lub nad nią a parkingi dla samochodów zrobić likwidując trawniki to by takie ściany zdały egzamin,ale żyjemy w biednym zakompleksionym mieście zwanym Elblągiem,więc podarujmy sobie ten pomysł i skupmy sie na odbudowie ulic,budowie przedszkoli,potężnych Fabryk,a na końcu rozrywka czyli stadion i aquapark.
~ znużony
ponad rok temu ocena: 0%  2
Ale te ekrany to wątpliwa ozdoba ulic. Może poza miastem tak nie razi, tylko traci się widoki. Zwrócić baczniejszą uwagę na hałaśliwe pojazdy o czym pisze poprzednik.
~ NoName
ponad rok temu ocena: 67%  1
Mogli by się wziąć za te furmanki NEB w których tłumiki charczą głośniej niż silnik w czołgu. I motocykliści z tymi ryczącymi motorami też nie lepsi.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.