› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

W Ameryce Południowej będzie jezioro Elbląg?

11 miesięcy temu    11.08.2017
Witold Chrzanowski
komentarzy 3 ocen 2 / 100%
A A A
Wulkan Llullaillco – to tu znajduje się bezimienne jezioro Wulkan Llullaillco – to tu znajduje się bezimienne jezioro  fot. summitpost.orga

Czy jedno z najwyżej położonych jezior na świecie będzie nosiło nazwę naszego miasta? Być może tak, ale wcześniej akwen znajdujący się na wulkanie Llullaillaco, na granicy Chile i Argentyny, musi zostać gruntownie zbadany przez naukowców.

 

Rozmowy dotyczące tej nazwy prowadził w 2013 roku dr Kamil Iwankiewicz, znany i ceniony w świecie grotołaz, organizator wypraw górskich i doświadczony nurek (dwukrotny rekordzista świata w nurkowaniu górskim), a także swego czasu dziekan szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Elblągu.

Pomysłodawcą nazwy był nieżyjący już radny elbląski Zdzisław Olszewski. Idea ta powstała, gdy w trakcie jednego ze spotkań wyjawiłem, że strona chilijska jest bardzo otwarta na nasze sugestie. Polska i Polacy są bardzo popularni w tym katolickim kraju od czasów Ignacego Domeyki – opowiada dr Iwankiewicz.

Niestety z powodu choroby w rodzinie badacz musiał znacznie ograniczyć swoją działalność i po 2013 roku nie miał już kontaktu z władzami i naukowcami z Chile. Sprawa stanęła więc w miejscu, ale, jak zapewnia Kamil Iwankiewicz, zawsze można do niej wrócić.

Jezioro nadal nie ma nazwy – mówi.

Bezimienny, póki co, akwen jest położony na wysokości 6200 metrów n.p.m.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 6
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ elblążanin
11 miesięcy temu 3
Miasto powinno się w to zaangażować!
~ Smakosz
11 miesięcy temu 2
Lepiej wódkę nazwać " Elbinger Polisach Boska" nawiązując do historii miasta,dać stylizowaną etykietę niż jakąś tam kałuże.
~ Aśka
11 miesięcy temu ocena: 100%  1
Byłam kiedyś na prelekcji w Gdańsku na temat tego właśnie projektu. Kamil opowiadał o przeprowadzonych badaniach i planach na przyszłość.Nietuzinkowa postać i gigantyczna wiedza nurkowa. Szkoda, że tak wyszło, współczuję Ci bardzo i głowa do góry Kamil ! :)
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.