› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

VII edycja cyklu „Sobota z przewodnikiem”. Po raz pierwszy w tym roku (+ zdjęcia)

› relacje ponad rok temu    1.07.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
„Sobota z przewodnikiem” po raz pierwszy w tym roku. Elblążan oprowadzał certyfikowany przewodnik turystyczny Karol Wyszyński,„Sobota z przewodnikiem” po raz pierwszy w tym roku. Elblążan oprowadzał certyfikowany przewodnik turystyczny Karol Wyszyński, fot. Marcin Mongiałło

1 lipca o godzinie 10.00 przed Ratuszem Staromiejskim rozpoczęła się VII edycja cyklu „Sobota z przewodnikiem”. Tematem pierwszego w tym roku spotkania był spacer po granicach elbląskiego Starego Miasta. Wszystkich ciekawych historii Elbląga oprowadzał doświadczony, certyfikowany przewodnik turystyczny PTTK Karol Wyszyński. Na ulicy Stary Rynek w Elblągu zgromadziło się kilkadziesiąt osób zainteresowanych przeszłością naszego miasta.

Dowiedzieliśmy się wielu interesujących ciekawostek, m.in. ile metrów liczyła niegdyś Brama Targowa w Elblągu (zaledwie 13 m), a ile liczy dziś (26 m), jak niegdyś wyglądała (była dużo bardziej rozbudowana - posiadała przedbramie); dowiedzieliśmy się jak wyglądały niedyś elbląskie mosty - Niski i Wysoki, co mieściło się w obecnej siedzibie Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu (Zakłady Odzieżowe „Zryw” - przyp. red.) , kim był Eduard Tiessen (elbląski przedsiębiorca specjalizujący się w branży metalurgicznej - posiadał zakłady odlewnicze - przyp. red.), jakie pomniki można było niegdyś zobaczyć na elbląskim Starym Mieście.

Nas szczególnie zainteresowały historie związane z ostatnim z wymienionych tematów. Chodzi w tym przypadku o nieistniejące już w naszym mieście pomniki Ferdinanda Schichaua i Diany.

Pomnik Ferdinada Schichaua został uroczyście odsłonięty w listopadzie 1900 roku. Stał pomiędzy Bramą Targową, ceglanym gmachem obecnych Zakładów General Electric (były ZAMECH), a ogrodzeniem boiska I LO. Na postumencie można było odczytać napis: F. SCHICHAU 1814-1896 / IHREM VEREHRTEN CHEF / DIE BEAMTEN UND ARBEITER (F. Schichau. 1814 – 1896 / Szanownemu szefowi / urzędnicy i robotnicy. Autorem rzeźby był profesor Pruskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie Wilhelm Haverkamp (1864-1929). Ten sam artysta był aurtorem pomnika Cesarza Fryderyka Wilhelma odsłoniętego w 1905 roku na obecnym placu Słowiańskim (wówczas plac Fryderyka Wilhelma) 

Losy pomnika po 1945 r. nie są znane. Pewne jest, że figura Schichaua zniknęła, pozostał jedynie cokół. Jedna z legend miejskich wskazywała, że została przetopiona. Na co? Były różne wersje tej opowieści. Postument  przetrwał do lat 60-tych. W latach 50-tych figura robotnika (ta umiejsocowiona w dolnej części pomnika) została odnaleziona w Hamburgu. Wykupili Potomkowie rodziny Schichaua - członkowie szwedzkiej rodziny Carlson - wykupili ja i przewieźli do swojej rodowej rezydencji. Losy pozostałych figur nie są znane. Przypomnijmy, że w 2003 roku, między Bramą Targową, a wejściem do ówczesnych zakładów Alstom Power (obecnie GE), odsłonięto tablicę pamiątkową.

 Pomnik Ferdinanda Schichaua (1900 r.) 

Innym bardzo interesującym pomnikiem, ktróry stał niegdyś także nieopodal gmachu dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego (w tym przypadku dużo bliżej, bo kilkanaście metrów od głównego wejścia do szkoły) był odsłonięty w 1927 roku pomnik Diany - rzymskiej bogini łowów, tu przedstawionej z kołczanem strzał. Posąg był repliką rzeźby Karla Reinholda Felderhoffa (1865-1919), urodzonego w Elblągu rzeźbiarza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie.  Jak mówi Karol Wyszyński:

W 1934 r. posąg został wypożyczony do Szlezwik-Holsztyna. Tam bardzo „spodobał” się Göringowi. Obecnie stoi w parku Wrohmannerpark w Spandau na terenie Berlina.

pomnik Diany (1927 r.)

Podczas wycieczek cyklu „Sobota z przewodnikiem” jak co roku mieszkańcy oraz turyści zwiedzają najciekawsze miejsca w Elblągu. Każde ze spotkań jest związane z zabytkami i historią danego fragmentu miasta, bądź jego najbliższej okolicy. Udział w spacerach stanowi wspaniałą okazję, aby poznać historię miejsc, miejskie legendy i ciekawostki.

VII edycja cyklu „Sobota z przewodnikiem” 2017

  • 01.07.2017 Granicami Starego Miasta – przewodnik Karol Wyszyński
    godz. 10.00 miejsce zbiórki: Ratusz Staromiejski
     
  • 08.07.2017 Granicami Nowego Miasta – przewodnik Karol Wyszyński
    godz. 10.00 miejsce zbiórki: Ratusz Staromiejski
     
  • 15.07.2017 Panorama Plauena – przewodnik Leszek Marcinkowski
    godz. 10.00 miejsce zbiórki: Urząd Miejski w Elblągu ulica Łączności 1
     
  • 22.07.2016 Nieznane Milejewo – przewodnik Stanisław Bukojemski
    godz. 9.00 miejsce zbiórki: przy Urzędzie Gminy w Milejewie (z Elbląga można dojechać autobusem nr 20, w drodze powrotnej będzie zapewniony autobus komunikacji miejskiej)
     
  • 29.07.2017 Tajemnice Kumieli – przewodnik Amadeusz Pfeifer
    godz. 10.00 miejsce zbiórki: przy Sądzie Okręgowym na pl. Konstytucji
     
  • 05.08.2017 Elbląskie organy - przewodnik Bartosz Skop
    godz. 10.00 miejsce zbiórki: przy kościele pw. Św. Wojciecha w Elblągu (ulica Wiejska)
     
  • 19.08.2017 Elbląg pod napięciem – przewodnik: Brygida Gawron
    godz. 10.00 miejsce zbiórki: na przystanku tramwajowym przy browarze od strony ulicy Obrońców Pokoju.
     
  • 26.08.2017 Tradycyjnie Bażantarnia - przewodnicy: Jolanta Bulak, Jolanta Kałabun
    godz. 10.00 miejsce zbiórki: przy muszli koncertowej w Bażantarni

Zapraszamy do obejrzenia naszej obszernej fotogalerii z pierwszego spotkania z cyklu „Sobota z przewodnikiem”.

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

    • 3
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 1
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 0
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (1)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
    ~ JamCiTo
    ponad rok temu ocena: 0%  1
    A w Elblągu, został tylko postument od posągu Diany, który leży porzucony po płotem na terenie I L.O.
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.