› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Usunięcie piersi szansą na dłuższe życie? Pytamy elblążanki

› bieżące ponad rok temu    14.05.2013
Bartłomiej Ryś
komentarzy 3 ocen 9 / 67%
A A A
Usunięcie piersi szansą na dłuższe życie? Pytamy elblążanki

Temat dzisiejszego dnia to Angelina Jolie i jej zabieg profilaktycznego usunięcia obu piersi. Jak tłumaczy sama zainteresowana, jej wadliwy gen zwiększał ryzyko choroby nowotworowej piersi do 87%. Pytanie: czy to była na pewno dobra decyzja? Odpowiedzi szukaliśmy wśród elblążanek.

Jak czytamy w komunikatach prasowych znana hollywoodzka aktorka Angelina Jolie przeszła zabieg usunięcia oraz rekonstrukcji piersi. Zdecydowała się na taki krok z względu na fakt, iż posiada w sobie wadliwy gen, który „gwarantował” jej 87-procentową możliwość zachorowania na nowotwór piersi. Przy tej okazji jak bumerang powraca temat profilaktyki nowotworowej.

Każda kobieta powinna przynajmniej raz na 2 lata poddać się badaniu mammografii. Badanie to polega na zdjęciu RTG piersi w celu wykrycia choćby najmniejszych guzków, zmian. Badanie jest w pełni bezpieczne. Panie w własnym zakresie mogą zbadać swoje piersi np. codziennie przed snem. Obie te czynności pozwalają wykryć wczesne stadium nowotworowe, a tym samym mieć szansę na pełne wyleczenie.

Niestety, niekiedy (zwłaszcza w późniejszych stadiach choroby) konieczna jest amputacja piersi. Najczęściej kobiety decydują się na to, kiedy nowotwór zagraża już życiu, a nie, jak w przypadku aktorki, kiedy występuje duże prawdopodobieństwo zachorowania. Zapytaliśmy elblążanki, czy miałyby w sobie tyle odwagi, aby wykonać mastektomię, bazując tylko i wyłącznie na podstawie badań, które stwierdzają prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi.

- Uważam, że głównie trzeba się badać. Przecież jeżeli nowotwór zostanie wykryty w wczesnym stadium, operacja usunięcia piersi nie jest potrzebna – komentuje Ula. – Rozumiem w pełni uczucie braku kobiecości po takim zabiegu, ale przecież zdrowie jest najważniejsze. Poza tym, zawsze można skorzystać z usług chirurgii plastycznej i zrobić piersi silikonowe. To nie to samo, co naturalne, ale zawsze coś – dodaje nasza rozmówczyni.

- 87 % to nie 100 %. Jeżeli mowa o mnie, to wybrałabym pozostawienie piersi i zaryzykowanie. Częściej korzystałabym wtedy z specjalistycznych badań, w razie guzków rak zostałby wykryty szybko, więc operacja nie byłaby potrzebna – inny punkt widzenia przedstawia Anna. – A co, jeżeli znalazłabym się w grupie 13-procentowej i nowotwór piersi by mnie ominął? Oczywiście, mogę zrobić sztuczne piersi, ale przecież to nie to samo – dodaje.

- Usunęłabym. W swojej rodzinie mam kobietę, która chorowała na raka piersi i zdecydowała pozbawić się swojej kobiecości. Ale żyje, a to, moim zdaniem, jest najważniejsze – zdecydowanym tonem odpowiada Paulina.

Ile Pań, tyle opinii. Pamiętajmy natomiast o regularnych badaniach, nie myślmy, że „problem nowotworu piersi mnie nie dotyczy”, bo takie podejście może prowadzić do tragicznych w skutkach problemów zdrowotnych.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ A
ponad rok temu ocena: 0%  3
"Zdecydowała się na taki krok z względu.." - ze względu... "z specjalistycznych badań" - ze specjalistycznych badań Błąd na błędzie- wstyd !
~ k
ponad rok temu ocena: 50%  2
Niestety - nie wiem, czy pan autor wie - mammografia jest darmowa dopiero od któregoś tam rocznika (na pewno nie dla młodych kobiet), więc to nie jest takie proste - nie wszystkich stać. . . ps Czy usunięcie piersi oznacza utratę kobiecość? Ja tak nie uważam.
~ Bartłomiej Ryś
ponad rok temu ocena: 0%  1
Oczywiście, wiem, jak zwykle wszystko - nawet nasze zdrowie - rozbija się niestety o pieniądze. Kiedy to w naszym kraju się zmieni? Tego nie wie nikt... Czy usunięcie piersi oznacza utratę kobiecości? Zdania są podzielone, niektóre kobiety, z którymi udało mi się porozmawiać twierdzą, że tak, inne natomiast uważają - podobnie jak Pani - że nie.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.