› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Urzędnicy od Rodzina 500+ żądają podwyżek

› polityka ponad rok temu    29.12.2016
Grażyna Wosińska
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

„Kolonia karna, zsyłka mówi się o naszym departamencie” skarżą się pracownicy Departamentu Świadczeń Rodzinnych w piśmie do Witolda Wróblewskiego, prezydenta Elbląga. Pytają kiedy i w jaki sposób wzrosną ich wynagrodzenia. Ich żądania poparła „Solidarność” w Urzędzie Miejskim, zwróciła się też o pomoc do radnych. Prezydent uznał, że nie jest możliwa zgoda na podwyżki z budżetu miasta, wystąpił więc do wojewody o zwiększenie dotacji.

Pracownicy Departamentu Świadczeń Rodzinnych są rozgoryczeni.

Zadań ciągle przybywa, a płace pozostają na niezmienionym niskim poziomie. Nie znajdujemy przyczyny takiego stanu rzeczy – bieżąca realizacja programu Rodzina 500+ nieustannie wymaga dużego zaangażowania i ciężkiej pracy. Ponadto na przestrzeni ostatniego roku nastąpiło wiele istotnych nowelizacji o świadczeniach rodzinnych. Mamy więcej zadań, a mniej pracowników

- czytamy w piśmie, podpisanym przez 24 urzędników, do prezydenta Witolda Wróblewskiego.

Od dłuższego czasu trwa wymiana pism pomiędzy Sławomirem Śniguckim, przewodniczącym „Solidarności” w Urzędzie Miejskim, a Witoldem Wróblewskim prezydentem Elbląga.

Odpowiedzi pana prezydenta mnie nie satysfakcjonują. Brakuje m. in. szczegółowego wydatkowania 2 procent dotacji na obsługę rządowego programu 500+

- wyjaśnia Sławomir Śnigucki.

Witold Wróblewski nie zgadza się z zarzutami.

W maju tego roku pracownicy Urzędu Miejskiego otrzymali podwyżki z wyrównaniem od lutego. Średnia kwota w UM wyniosła 155,65 zł, a w Departamencie Świadczeń Rodzinnych 164,65zł. Na 1 lutego było zatrudnionych 29 pracowników, a obecnie 32. Jedna osoba pracowała na umowę zlecenie. 27 pracowników dostało dodatki specjalne

- czytamy w odpowiedzi związkowcom. Prezydent wyjaśnia też sprawę nadgodzin.

Witold Wróblewski tłumaczy również dlaczego na razie podwyżki nie są możliwe. W 2016 roku dotacja wojewody wyniosła prawie 2 miliony zł, natomiast dofinansowanie ze strony miasta prawie 500 tys. zł. Na wynagrodzenia przeznaczono ok. 1,7 miliona zł, w tym ponad 200 tys. z kasy miasta.

Dla porównania na rok 2017 zaplanowana została niższa dotacja wojewody w kwocie 1 853 030 zł oraz wyższe z konieczności dofinansowanie środków miasta do kosztów obsługi świadczeń rodzinnych w kwocie 532 525 zł. Łącznie 2 385 555 zł, w tym na wynagrodzenia 1 948 578 tys. zł, w tym ze środków własnych 250 830 zł

- wyjaśnia prezydent w piśmie do szefa „Solidarności” w Urzędzie Miejskim.

W związku z nową sytuacją prezydent wystosował pismo do wojewody z prośbą o zwiększenie dotacji na wynagrodzenia pracowników.

Wynagrodzenia pracowników samorządowych finansowane są z budżetu miasta. Wzrost wynagrodzeń wymaga zawsze zwiększenia wydatków budżetu, co jest uwarunkowane wieloma czynnikami i obecnie brak jest takich możliwości. Możliwość sfinansowania wzrostu wynagrodzeń będzie rozpatrywana po informacji zwrotnej od wojewody

- tłumaczy prezydent Elbląga.

Każdy radny otrzymał pismo od związkowców z prośbą o poparcie ich starań. Zapytaliśmy o zdanie Pawła Fedorczyka, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

Związkowcy mają prawo dopominać się o wzrost płac. Jednak jako radni niewiele możemy pomóc. Owszem mamy prawo zdecydować o zwiększeniu środków na płace urzędników, ale nie mamy możliwości skierowania podwyżki do konkretnej grupy pracowników

- argumentuje Paweł Fedorczyk.

Dziś podczas sesji budżetowej radni zdecydują o wydatkach z miejskiej kasy w 2017 roku.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ vbbb
ponad rok temu ocena: 50%  4
niech każda rodzina która bierze 500+ odda ze swojej kwoty 1 zł i będzie na podwyżki a rodzina nie zbiednieje, i sprawa rozwiązana!
~ bartoszz
ponad rok temu ocena: 75%  3
Do roboty się weście wkońcu. Nie dojść że są na garnuszku państwa, przywileje i inne dodatki o których kowalski może zapomnieć. To chcą jeszcze więcej za te ich humory i brak udzielania informancji to ja bym was wysłał na galere i żeby Szydło wam dyktowało tempo.
~ podatnik
ponad rok temu 2
Nie lepiej być na garnuszku prywaciarza i dorabiać jednego. A państwo to do kogo należy , do wszystkich obywateli. Zwłaszcza tych pracujących legalnie, którym zabiera łącznie 65% pensji. Obecnie to C,i dają swoje zarobione pieniądze na cudze 500+. Wygodnie pracować na czarno aby nie przekroczyć pewnych progów i brać od tych na państwowym garnuszku. Bezrobotni mają zapewnione darmowe leczenie na kosz państwa, czyli podatników.
~ bolek
ponad rok temu ocena: 63%  1
niech zmienią pracę i wezmą kredyt - nieroby
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.