› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Urodzenia pozamałżeńskie. Elbląg i powiat w czołówce województwa

› moda i styl życia ponad rok temu    9.02.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 4 ocen 2 / 100%
A A A
zdjęcie poglądowe, stanowi ilustrację do poniższego tekstuzdjęcie poglądowe, stanowi ilustrację do poniższego tekstu fot. elblag.net

Młodzi ludzie odchodzą od Kościoła i wiary, często wybierają życie bez sakramentów i, jak sami mówią, „papierków”. Jednym z tych właśnie „papierków” jest małżeństwo. Dziś spora liczba par decyduje się na wspólne mieszkanie i dziecko bez formalizowania związku. Zostały przeprowadzone badania, które pokazują, jak dużo notuje się urodzeń pozamałżeńskich dla poszczególnych regionów.

To dzięki serwisowi mojapolis.pl możemy sprawdzić dokładne wyniki różnych badań przeprowadzonych na terenie całego kraju. Jednym z nich jest właśnie wskaźnik urodzeń dzieci pozamałżeńskich. Jak pokazują wyniki, w 2014 roku było ich 91 tysięcy, czyli 24 procent wszystkich urodzeń. Tu dużo mając na uwadze fakt, że pod koniec lat. 80. odsetek tego typu urodzeń kształtował się na poziomie 10%. Jak na tym tle prezentuje się miasto Elbląg i powiat elbląski?

Jesteśmy w środku stawki. Rekordowo – bo aż prawie 50% wszystkich urodzeń – przyszło na świat dzieci pozamałżeńskich w powiatach łobeskim i drawskim na Pomorzu Zachodnim, powiecie słubickim w województwie lubuskim oraz w Wałbrzychu.

Miasto Elbląg to wynik na poziomie 38%, a powiat elbląski – 44%. Sąsiadujące powiaty tzn. braniewski i sztumski notują podobne wyniki: odpowiednio 43% i 44%. W województwie warmińsko-mazurskim jesteśmy w czołówce – Olsztyn to wynik zaledwie 25%.

Co możemy wywnioskować z tych danych? Wskaźnik urodzeń pozamałżeńskich na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zdecydowanie wzrósł, jednakże największy wzrost notuje się wśród nastoletnich matek. Jak wynika z analizy www.mojapolis.pl, im niższy wiek matek, tym większy odsetek urodzeń pozamałżeńskich. Wśród nastoletnich matek 84 proc. urodzeń w 2014 roku miało charakter pozamałżeński, wśród matek z grupy wiekowej 20-24 lata – 45 proc. Najmniej nieślubnych urodzeń ma miejsce wśród matek w wieku 30-35 lat (15 proc.). Natomiast w starszych grupach wiekowych odsetek urodzeń pozamałżeńskich jest wyższy – 24 proc. wśród matek w wieku 40-44 lata.

Z drugiej strony, aż 63% Polaków akceptuje nieformalne związki oraz urodzenia pozamałżeńskie – mówią badania CBOS.

Wykorzystano fragmenty: www.kurier.pap.pl www,mojapolis.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ hmm
ponad rok temu ocena: 33%  4
Pewien pan starszy się nie żeni, bo nie może zrobić przykrości byłej żonie i potomstwu.
~ Edek
ponad rok temu ocena: 43%  3
Drogi redaktorze, wydaje mi się, że większa ilość dzieci pozamałżeńskich to wynik zmian cywilizacyjnych a nie kwestia odchodzenia od Kościoła (pewnie po części też). Oczywiście pan interpretuje to na jedyną charakterystyczną sobie antykościelną nutę....
~ plif
ponad rok temu ocena: 78%  2
Bieda daje znać-nie stać na ślub,wesele,mieszkanie.Samotnej matce pomogą.
~ EBramis
ponad rok temu ocena: 45%  1
I tam nam się nam tworzą matki samotnie wychowujące dzieci które wyłudzają wszelkiego rodzaju dodatki i zapomogi
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.