› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Unikatowy zabytek przekazał elbląski Denar do muzeum w Kołobrzegu (+zdjęcia)

› bieżące ponad rok temu    1.10.2018
Grażyna Wosińska
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Unikatowy zabytek przekazał elbląski Denar do muzeum w Kołobrzegu (+zdjęcia) fot. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Kołobrzeskie muzeum wzbogaciło się o 600 kilogramowy eksponat z Elbląga, który przekazało Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze "Denar" z Elbląga. Zabytek, jak twierdzi dyrektor muzeum, jest unikatowy. 

Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze "Denar" jest znane w Elblągu z wielu odnalezionych obiektów historycznych. Można je zobaczyć w Klubie Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, przy ul. Mierosławskiego. Sława „Denara” dotarła aż do Kołobrzegu.

 Specjaliści z branży powiadomili nas, że w Elblągu jest  niemiecki schron przeciwodłamkowy typu Mannesmamm Metallschutzzelle RL 3-38/44 Klein, czyli niewielki obiekt wartowniczy. Nawiązaliśmy kontakt z Stowarzyszeniem Historyczno-Poszukiwawczym „Denar” z Elbląga. Zdecydowali się nam przekazać ten zabytek

- wyjaśnia  dyrektor Muzeum Oręża Polskiego, Aleksander Ostasz. Podkreśla on, że ten obiekt wartowniczy to muzealny unikat.

Takich obiektów zachowało  naprawdę niewiele. Ten wyprodukowano prawdopodobnie między 1939 a 1943 r. Jest to jeden z nielicznych, stalowych tzw. Einmannbunkrów, jakie przetrwały w naszym kraju. Wykonane są  ze spawanych płyt stalowych grubości 10 mm, dlatego też trafiały na złom i wiele z nich nie dotrwało do naszych czasów 

- przekonuje dyrektor Aleksander Ostasz.

Obiekt mimo swoich blisko 80 lat od wyprodukowania oraz śladów po udziale w walkach - przestrzelinach, jest w naprawdę bardzo dobrym stanie. 

Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawczym „Denar” z Elbląga odnalazło pięć niemieckich schronów przeciwodłamkowych, w tym trzy z nich można oglądać na ul. Królewieckiej przed jednostką wojskową. 

Odnaleźliśmy te obiekty na terenie elbląskich składów wojskowych. Wszystkie zostały oddane oficjalnie do naszej dyspozycji za zgodą konserwatora zabytków, Lasów Państwowych i Jednostki Wojskowej 

- wyjaśnia Grzegorz Nowaczyk, prezes Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego "DENAR".  

Dwa stalowe schrony wartownicze stojące przed siedzibą Denaru (ul. Mierosławskiego) w sierpniu zostały zdigitalizowane przez  Regionalną Pracownię Dygitalizacji w Elblągu. Właśnie jeden z nich został zainstalowany na wystawie plenerowej Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Przewiezienie daru elbląskiego Denara do Kołobrzegu było możliwe dzięki pomocy przyjaciela muzeum, kołobrzeżanina Adama Molisa.

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

    • 3
      ZADOWOLONY
    • 1
      ZASKOCZONY
    • 1
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 1
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (0)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarzbądź pierwszy!
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.