› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Unikalny aureus z okolic Elbląga. Napływ rzymskiego złota do Barbaricum

› zapowiedzi ponad rok temu    6.05.2018
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Aureus, Rzym, ok. 174/175Aureus, Rzym, ok. 174/175 fot. archiwum MAH 

Oddział elbląski Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie Kawiarenki Clio: 8 maja 2018 r. w o godzinie 17.00 w budynku Podzamcza (Bulwar Zygmunta Augusta 11, wejście od ul. Zamkowej).

Gościem Kawiarenki będzie prof. dr hab. Aleksander Bursche z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problematyki kontaktów świata antycznego z Barbaricum (określenie obszarów europejskich zamieszkałych przez ludy poza zasięgiem kultury antycznej, szerzej poza granicami Imperium Rzymskiego na północ od Dunaju i na wschód od Renu), numizmatyki i archeologii Okresu Wpływów Rzymskich i Okresu Wędrówek Ludów (obecnie kieruje projektem: Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły).

Profesor A. Bursche jest także niestrudzonym popularyzatorem archeologii, zarządzania dziedzictwem kulturowym i archeologii doświadczalnej, wiceprzewodniczącym Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik i przewodniczącym rady konsorcjum humanistyki cyfrowej DARIAH-PL. Jest także współtwórcą i współorganizatorem dwudziestu Festiwali Archeologicznych w Biskupinie. Opublikował trzy książki i ponad 150 artykułów i recenzji. Był wielokrotnym stypendystą, wykładowcą, uczestnikiem wielu międzynarodowych ekspedycji, konferencji naukowych, członkiem międzynarodowych instytucji naukowych
Znakomitym pretekstem do spotkania z prof. A. Bursche stało się niezwykłe, unikalne znalezisko z okolic Elbląga: tzw. aureus (nominał bity z czystego złota), wybity na cześć  Faustyny Młodszej (ok. 130 – 176 r.), żony cesarza Marka Aureliusza. Znalezisko od 8 maja br. będzie można podziwiać w części wystawy „gockiej” w elbląskim Muzeum. Tematem wykładu będzie szeroki kontekst napływu rzymskiego złota na tereny Barbaricum. 
Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.

Wiesława Rynkiewicz-Domino

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.