› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Umowa podpisana. Drugi etap przekopu przez Mierzeję może ruszać

› bieżące ponad rok temu    20.04.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Umowa podpisana. Drugi etap przekopu przez Mierzeję może ruszać fot. Artur Chojecki/facebook

Podpisujemy kolejną ważną umowę, która pozwoli nam na kontynuowanie prac przy drodze wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanej i w Elblągu. Inwestycja ta jest niezwykle istotna dla przyszłości Polski - powiedział we wtorek w Elblągu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W Elblągu podpisano umowę na II etap budowy nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoka Gdańską. Chodzi m.in. o obudowę rzeki Elbląg, budowę mostu w Nowakowie.
 

Przekop Mierzei stworzy szansę na rozwój gospodarczy dla wszystkich portów Zalewu Wiślanego, a także znacząco skróci dotychczasową drogę przez Cieśninę Piławską o prawie sto kilometrów. Dzięki podpisanej dzisiaj umowie zostanie zmodernizowany tor wodny rzeki Elbląg oraz wybudowany zostanie most obrotowy w Nowakowie" - wskazał wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Kontrakt zawarty między Urzędem Morskim w Gdyni a firmą Budimex SA obejmuje: przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg na odcinku o długości około 10,4 km i szerokości toru mierzonego w dnie na rzece 60 m, a w rejonie Nowakowa 40 m, w zakresie obudowy brzegów, wykonanie kotew gruntowych o łącznej długości 202 000 mb, wykonanie umocnienia brzegów za pomocą stalowej ścianki szczelnej na długości brzegu 13,3 km, wykonanie umocnienia brzegów za pomocą żelbetowej ściany szczelinowej na długości brzegu 1,7 km.

Przewidziano też budowę mostu obrotowego na rzece Elbląg w miejscowości Nowakowo, ok. 650 m od istniejącego mostu pontonowego.

Obecnie w Nowakowie jest most pontonowy. Jego konstrukcja sprawia, że przy wysokim poziomie wody, korzystanie z przeprawy nie jest możliwe. Sytuację zmieni nowy most obrotowy. Jego budowa jest częścią większej inwestycji: przebudowy toru wodnego na rzece Elbląg.

Nowa przeprawa powstanie około 650 metrów w kierunku południowym od istniejącego mostu. Część mieszkańców Nowakowa obawiała się, że inwestycja zwiększy ruch ciężarówek we wsi.

Poza mostem powstaną drogi dojazdowe do niego wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Elbląg wraz ze ścieżką pieszo-rowerową oraz dojazd do poszczególnych nieruchomości. Nowa przeprawa zostanie oddana do użytku najpóźniej za dwa lata.

źródło: PAP

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.